Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kristaps Epners. "Vingrinājumi". (Foto: Ansis Starks)

Virtuālā izstādē aicina apskatīt Nacionālā mākslas muzeja videomākslas kolekciju

Dzīvesstils
7. aprīlī 10:29 2020. gada 7. aprīlī 10:29
  Jauns.lv / LETA
Latvijas Nacionālais mākslas muzeja (LNMM) mājas lapā apskatāma gandrīz visa muzeja videomākslas kolekcija, informē LNMM Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas "Arsenāls" vadītāja Elita Ansone. MMuzejs pielāgo savu izstāžu formātu Covid-19 krīzes laika apstākļiem, aicinot savā mājas lapā www.lnmm.lv no 2020. gada 6. aprīļa līdz 31. maijam skatīt antipublisku videomākslas kolekcijas izstādi - tālu prom no muzeja zālēm, katrs pats savās mājās, privātajā monitorā.

Skatītāju uzmanībai piedāvāta izlase, ko veido Sarmītes Māliņas un Kristapa Kalna, Kārļa Vītola, Ievas Epneres, Ērika Apaļā, Kriša Salmaņa, Kristapa Epnera, Miķeļa Fišera, Maijas Kurševas, Katrīnas Neiburgas un Kristas Dzudzilo videomākslas darbi.

Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns. "Altāris". (Foto: Publicitātes foto)

"Vairākos darbos konstatējama noteikta tendence, kas šīs krīzes kontekstā uzlūkojama gluži vai kā pravietiska antimateriālistiska pozīcija. Eskeipisms dabā, vajadzība pasauli izskaidrot kopsakarībās pēc kāda vienota principa, nespēja rast piepildījumu un garīgu izaugsmi patērnieciskuma kultūrā," norādīja Ansone.

Darbu naratīvs aptver visai plašu amplitūdu - no reliģiozā Kristus augšāmcelšanās brīnuma Lieldienās Māliņas un Kalna darbā "Altāris" līdz pat Fišera spēlei ar sazvērestības teorijām darbā "Valodas stunda".

Maija Kurševa. "Garlaicība". (Foto: Publicitātes foto)

Vissenāk veidotais LNMM videokolekcijas darbs ir Neiburgas 2003.gada projekts "Satiksme", kurā parādīta sieviete zināmā mērā viņai bīstamas profesijas - taksometra vadītājas lomā. Savukārt viens no jaunākajiem ir 2018.gadā radītais darbs - Vītola animācija "Beigas", kas stāsta par pusmūža krīzes skartu vīrieti, kurš ir ieslodzīts savās atmiņās un cenšas samierināties ar fizisko un garīgo beigu sajūtu, norādīja Ansone.

Ieva Epnere. "Piramīda". (Foto: Publicitātes foto)

Virtuālā ekspozīcija dod iespēju apskatīt arī videoetīdi "Gulbis / Le Cygne" no Apaļā personālizstādes "Ģimene", kas pirms ārkārtējās situācijas izziņošanas tika atklāta LNMM Lielajā zālē un pagaidām ir slēgta. Videodarbā meitene zem ūdens cenšas izrunāt vārdu "le cygne", kas latviešu valodā nozīmē gulbis, taču ūdens matērija neļauj to izdarīt saprotami.

Ēriks Apaļais. Videoetīde "Gulbis / Le Cygne" no personālizstādes "Ģimene". (Foto: Publicitātes foto)

Kā norāda Ansone, LNMM krājuma videodarbi tapuši izstāžu formātam, nereti kā lielākas ekspozīcijas daļa, un to instalēšanas veids - projicēšana uz viena vai vairākiem ekrāniem, izmērs un citas nianses ir būtiskas, lai sasniegtu mākslinieka iecerēto emocionālo iedarbību. Tāpēc muzejs aicina video darbus skatīties pilnā ekrānā.

Vēl portālā

Jūtīgās dvēseles: kuras zodiaka zīmes visātrāk apvainojas 2
Kurā zodiaka zīmē dzimušās ir vislabākās sievas 3
Jaunās modes zvaigznes: latviešu modeļi pasaulē
Pievienot komentāru

Инсайдер рассказал, кому Елизавета II хочет завещать все свои украшения

Выяснилась истинная причина полного разрыва отношений между герцогинями Меган и Кэтрин