Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
"Autorlelles tiek apbrīnotas, kolekcionētas un aplūkotas kā mākslas darbi," teic Modes muzeja pārstāvji. (Foto: Publicitātes)

Modes muzejā Rīgā atklās unikālu autorleļļu izstādi "Parfīms"

Dzīvesstils
14. janvārī 11:46 2020. gada 14. janvārī 11:46
 
Marika
Džule
| Pastaiga
Modes muzejā no 2020. gada 21. janvāra līdz 29. februārim, būs iespēja aplūkot mākslinieciski augstvērtīgu leļļu izstādi, kuras veidojuši meistari no 16 dažādām valstīm. Par galveno iedvesmu leļļu radīšanai kalpojuši dažādi atpazīstami un slaveni aromāti, Pastaiga.lv ziņo Modes muzeja pārstāvji.

Autorleļļu kustība sāka strauji attīstīties 20. gadsimta vidū kā pretstats masveida produkcijai. No parastām, rūpnieciski ražotām lellēm autorlelles atšķiras ar to, ka ikviena lelle ir unikāla, vienā eksemplārā – ne velti angļu valodā tās pieņemts apzīmēt ar abreviatūru OOAK (One-of-a-kind).

Autorlelle no izstādes "Parfīms". 2020 (Foto: Publicitātes)

Tā līdz pat vissīkākajām niansēm darināta ar rokām; ikvienam māksliniekam ir savs neatkārtojams rokraksts un metodika – labāko meistaru lelles, ja reiz redzētas, ir viegli atpazīstamas. Tāpat autorlellēm piemīt savs raksturs, sava personība, noskaņojums, kas izpaužas sejā, mīmikā, kas parasti tiek ārkārtīgi smalki izstrādāta. 

Autorlelle. 2020 (Foto: Publicitātes)

Mākslinieki, veidojot lelles, izmanto visdažādākos materiālus un tehnikas, tālab leļļu izstāde, kurā apskatāmi vairāku autoru darbi, piedāvā lielu dažādību. Autorlelles iedala gan pēc žanra (portretlelles, fantāzijas lelles, reālistiskās lelles), gan pēc izmantotās tehnikas (tekstila, koka, plastikas lelles). Īpašs autorleļļu atzars ir lācīši jeb tediji – arī šie simpātiskie leļļu meistaru darbi kļuvuši par «lāčiem ar raksturu». 

 Šī būs jau otrā leļļu izstāde, kas muzejā tapusi sadarbībā ar starptautisko autorleļļu izstādi "Panna Dollя". Leļļu mini izstāde būs aplūkojama Modes muzeja izstādes "Dāma krinolīnā" ietvaros, sniedzot lielisku iespēju ne tikai izzināt modes vēsturi, bet arī apbrīnot miniatūros mākslas darbus.

Lelle no topošās izstādes "Parfīms". 2020 (Foto: Publicitātes)

Autorleļļu konkursa «Parfīms» organizētāja Nadežda Ciganovska (Baltkrievija) ir māksliniece, pasniedzēja un kuratore, starptautiskās autorleļļu izstādes «Panna Dollя» rīkotāja, daudzu starptautisku autorleļļu konkursu žūrijas locekle. Lelles viņa darina jau 16 gadus, 13 gadus nodod savas zināšanas arī citiem, kuri vēlas iemācīties taisīt lelles. 

Izstāde būs apskatāma tikai mēnesi – no 2020. gada 21. janvāra līdz 29. februārim. Vairāk informācijas: https://www.fashionmuseumriga.lv/

Saistītās ziņas

60 gadu vecumā uz lielajiem ekrāniem beidzot debitēs lelle Bārbija 2
Latvijas kostīmu karaliene Kristīne Pasternaka: par papīra leļļu kleitām un to, vai oranžs tiešām ir jaunais melnais
Lelle Bārbija kā skaistuma etalons: 6 populāras būtnes, kas izvēlējušās tai līdzināties 4

Vēl portālā

TEKSTA TIEŠRAIDE. Viss aktuālais par Covid-19 62
Medmāsa aiziet no darba, jo viņai liek strādāt bez sejas maskas, cita slima strādā nedēļu. Atklāti par notiekošo 12
Diennakts laikā Latvijā konstatēti 16 jauni Covid-19 gadījumi 8
Pievienot komentāru

Беременная Кэти Перри оригинально рассекретила пол ребенка от Орландо Блума

Татьяна Брухунова рассказала, как ее родители относятся к 74-летнему Евгению Петросяну