9 iespējamie vaininieki, kas liek satrakoties taviem hormoniem
Hormonu svārstības ietekmē visas tavas dzīves jomas – apetīti, svaru, libido, menstruālo ciklu un vēl daudz ko citu.
Esi vesels

9 iespējamie vaininieki, kas liek satrakoties taviem hormoniem

Jauns.lv

Ja mūs, sievietes, kādreiz pārņem neracionālas emocijas, mēs mēdzam visu vainu novelt uz hormoniem. Un tā patiešām var izrādīties taisnība!

Hormoni ir ķīmiski aktīvas vielas, ko izstrādā iekšējās sekrēcijas dziedzeri tavā ķermenī. Tie diktē tavu apetīti, svaru, libido, menstruālo ciklu un vēl daudz ko citu. Taču šīs norises organismā ir cieši saistītas ar ikdienas ieradumiem un dzīvesveidu, raksta veselīga dzīvesveida žurnāls „Women’s Health”.

Ja kādreiz jūties „ne savā ādā”, padomā, vai iemesls nevarētu slēpties kādā no šiem 9 iemesliem!

1.    Našķošanās ar saldumiem. Ēdot produktus ar lielu cukura daudzumu, tu pieņemies svarā. Savukārt liekie kilogrami traucē insulīnam pildīt savas funkcijas – nodrošināt ogļhidrātu maiņas regulāciju organismā. Smagākajos gadījumos rezultāti var būt bēdīgi – vielmaiņas traucējumi, tai skaitā 2.tipa cukura diabēts.

2.    Uztraukumi vēlās vakara stundās. Pienākot vakaram, stresa hormona kortizola līmenis dabiski pazeminās, palīdzot tev nomierināties un ātrāk aizmigt. Ja tu šajā laikā uztrauksies vai izjutīsi lielu saspringumu, ķermenī turpināsies ražoties kortizols dienai raksturīgajā daudzumā. Tas neļaus tev aizmigt un gūt organisma normālai funkcionēšanai vajadzīgo miegu.

3.    Regulārs bezmiegs. Tas ir apburtais loks: Miega bada dēļ pieaug kortizola līmenis, kas rada strauju kāpumu cukura līmeni asinīs. Tas tev liek tev sastresoties vēl vairāk. Centies vairāk gulēt, lai kortizola rādītāji izlīdzinātos. Mēģini doties pie miera agrāk vai pagulēt diendusu.

4.    Kaut tikai viena bezmiega nakts. Guļot tavā ķermenī pastiprināti ražojas ar izsalkumu saistītais hormons leptīns, kas signalizē, ka barība tev šajā laikā nav nepieciešama. Visu nakti grozoties un dīdoties, nesaražosies pietiekami daudz leptīna, tāpēc nākamajā dienā modīsies īpaši izsalkusi un riskēsi ātrāk pieņemties svarā.

Pirms mēnešreizēm necenties PMS „ārstēt” ar saldumiem, jo tā tu tikai pastiprināsi simptomus!
Pirms mēnešreizēm necenties PMS „ārstēt” ar saldumiem, jo tā tu tikai pastiprināsi simptomus!

6.    Neregulāra sporta zāles apmeklēšana. Bez regulārām fiziskām aktivitātēm tavā organismā netiks saražots pietiekams daudzums endorfīnu – labsajūtas hormonu, kas sniedz tev labu garastāvokli un koncentrēšanās spēju. Tie arī palīdz labāk funkcionēt imūnsistēmai, kā arī ceļ libido. Jo vairāk tu kusties, jo vairāk endorfīnu tavs ķermenis ražos.

7.    Ātrās diētas. Ja ar stingras diētas vai ļoti smagas sportošanas rezultātā zaudēsi daudz ķermeņa tauku, tu droši vien priecāsies. Taču tavā organismā saražosies mazāk estrogēna, kas apturēs menstruālo ciklu, kamēr tauku rezerves atkal būs veselīgā daudzumā. Labāk piesargāties no drastiskām diētām. Labāki un noturīgāki rezultāti sasniedzami tad, ja ilgtermiņā pieturēsies pie veselīgas ēšanas pamatprincipiem.

8.    Izvairīšanās no kardiotreniņiem. Uzreiz pēc aktīvas aerobās slodzes tu nemaz nejūties izsalkusi. Tas tāpēc, ka kardiotreniņa laikā izdalās hormons grelīns, kas nomāc apetīti. Tāpēc sporta centies vienādās daļās izpildīt gan spēka vingrojumus, gan kardio slodzi.

9.    Premenstruālā sindroma atvieglošana ar saldumiem. Cukurs atstāj iespaidu uz hormoniem tavā ķermenī, kas aptuveni nedēļu pirms mēnešreizēm ir aktīvāki nekā gribētos. Tas pastiprinās tavus esošos simptomus. Ja PMS tev izpaužas kā viegla aizkaitināmība un garastāvokļa svārstības, tad sevis mierināšana ar saldumiem novedīs pie nevajadzīgas trakošanas. PMS simptomus mazina tādi produkti kā spināti, batātes, vīns un ginks.

Kasjauns.lv / Foto: All Over Press