"Tas ir baigais sasniegums, ka tik daudzi joprojām dzīvo Latvijā," Jānis dalās novērojumos par dzīvi un cenām Norvēģijā
Norvēģijā dzīvojošais Jānis Cema savā "YouTube" kanālā dalījies ar novērojumiem par dzīvi, cenām un atalgojumu Norvēģijā. Pie kādiem secinājumiem viņš nonācis?
"Kā izskatās viena diena manā dzīvē?"
Kā noprotams no video, Jānis Norvēģijā strādā mēbeļu montāžas uzņēmumā. Norvēģijā darbs parasti sākas septiņos no rīta un no mājām Jānis izbrauc tieši šajā laikā. Pusdienu pārtraukums sākas 11 un beidzas 11.30. "Sākumā likās baigi maz. Biju pieradis, ka Latvijā var vismaz stundu bumbulēt. Īstenībā tas ir pilnīgi pietiekami, lai mierīgi apsēstos, paēstu, atpūstos," secinājis latvietis. "Kāpēc tas ir baigi forši? Tāpēc, ka jūs pusstundu ātrāk varat iet mājas," uz ieguvumu norāda Jānis.
Parunāsim par pārtikas cenām un algu
"Man gan cilvēki nez kāpēc bieži saka, lai es nesalīdzinu, jo tās ir divas dažādas lietas, bet es tomēr nāku no Latvijas, tur nedzīvo ekonomisku apstākļu dēļ. Tagad es esmu iedzīvojies Norvēģijā, tāpēc man vienmēr interesanti salīdzināt. Lai gan finansiāli, mentāli un visādā citā ziņā tās ir divas dažādas pasaules," spriež Jānis.
Norvēģija ir viena no dārgākajām valstīm, un cenas šeit ir lielākas nekā Latvijā, saka Jānis. Šī iemesla dēļ, viņš iepirkties brauc uz Zviedriju: "Viena no top lietām, ko mēs tur pērkam ir saldēta vistas fileja. Tāpēc, ka svaiga vistas fileja, protams, nestāv tik ilgi." Norvēģijā viens kilograms vistas filejas maksā apmēram 15 eiro. Zviedrijā par šo pašu naudu sanāktu divi kilogrami.
"Ja kaut kas ir dārgāks Norvēģijā, tad tā ir gaļa un zivis," saka Jānis. Vidēji cena par kilogramu ir 30 eiro. "Svaigus vistas stilbus Latvijā atradu pa 2,99 eiro, savukārt, šeit ir 15,73 eiro kilogramā. Tātad tas ir par 12 eiro dārgāk," aprēķina Jānis. "Maltā cūkgaļa ir 5,58 eiro kilogramā Latvijā, bet šeit 9,35 eiro kilogramā."
Latvijā viens garais gurķis maksā 1,19 eiro, bet šeit 2,30 eiro. "Ja matemātiski paskatās, tad manis nosaukto preču grozs ir apmēram 40 līdz 45 % dārgāks nekā Latvijā."
"Tad mēs paskatāmies, cik cilvēki saņem. Īstenībā nav baigi svarīgi, cik tev liela alga. Svarīgi, cik tev paliek pāri. Teiksim, jūs saņemat minimālo algu ap 700 eiro. Daļa aiziet nodokļos, attiecīgi jums 580 paliek pāri, bet Norvēģijā minimālā alga "uz rokas" ir apmēram 2300 eiro."
"Latvijā minimālās algas modelis ir diezgan tizls, jo Norvēģijā katrai profesijai ir sava minimālā alga, un tā ir publiski brīvi pieejama informācija."
Galvenais no secinājumiem, kas izskan video beigās ir tāds, ka cenas Norvēģijā ir atbilstošas algai. Veidojot cenu salīdzinājumu Jānim nav bijusi vēlme noniecināt Latviju. "Man lielākais pārsteigums ir, kā var Latvijā izdzīvot ar minimālo algu. Man liekas tas ir liels sasniegums, ka Latvijā joprojām dzīvo tik daudz cilvēku. Es domāju, ka tas parāda, cik tomēr tā ēnu ekonomika Latvijā ir vienkārši milzīga," spriež Jānis.