
Kakla sāpes karstā vasaras dienā - ne vienmēr tā ir angīna, skaidro ārsts

Pašā lielākajā vasaras karstumā pēkšņi kakls sāp tā, ka ne kumosu nevar norīt! Vai tas ir faringīts, angīna vai vienkārši organisma reakcija uz aukstu gaisu – skaidro otorinolaringologs Arturs Barščevskis no Veselības centra 4.
Ar angīnu nemaz tik bieži neslimo
Angīna ir bakteriāla infekcija, kad iekaist aukslēju mandeles. To var izraisīt vīruss vai bakteriāla infekcija, visbiežāk streptokoks. Tāpēc ar angīnu nevar saslimt, ja uzturies telpā ar aukstu kondicioniera gaisu vai caurvējā, vai ja apēd saldējumu. Taču aukstums var izmainīt gļotādas aizsardzību, kas savukārt var būt viens no faktoriem, kāpēc iespējams saslimt. Parasti angīnu ārstē bez antibiotikām.
Visbiežāk vainīgs faringīts
Faringīts ir rīkles gļotādas iekaisums, un to visbiežāk izraisa vīrusi. Tad nav augstas temperatūras, nav izteiktu sāpju, bet ir diskomforts un kairinājums kaklā. Tā kā faringītu visbiežāk izraisa vīrusi, to parasti ārstē bez antibiotikām. Lieto aptiekā nopērkamos bezrecepšu atsāpinošos, pretiekaisuma un prettūskas ārstniecības līdzekļus – eļļu, sprejus, sūkājamās pastilas vai tabletes. Palīdz arī medus laizīšana. Daudz jādzer silta tēja. Kaklu vēlams skalot ar kumelīšu uzlējumu vai sālsūdeni – tā ir viena no tautas medicīnas metodēm, kas stāvokli atvieglo. Šādā veidā mehāniski tiek iztīrītas baktērijas un gļotāda pārklāta ar aizsargslāni, kas mazina kakla sāpes.
Kad nekavējoties jādodas pie ārsta
* Ja kakla sāpju dēļ ir grūti atvērt muti, vairs neko nevar norīt un padzerties.
* Ja divas, trīs dienas temperatūra ir ap 38 grādiem un nekrītas pat pēc temperatūru pazeminošu medikamentu lietošanas.
* Ja ir apgrūtināta elpošana.