Esi vesels

Dermatologs Karls: tiklīdz ādai parādās iedegums, D vitamīns vairs neveidojas

Veselības nodaļa

Jauns.lv

Lai gan šovasar laikapstākļi ar sauli īpaši nelutina un galvenokārt piedzīvots lietains laiks, “Derma Clinic Riga” dermatologs Raimonds Karls TV24 raidījumā “Uz līnijas” atzīst, ka cilvēki šovasar no saules stariem gūst apdegumus krietni vairāk nekā citus gadus. Tiesa, tas nenozīmē, ka no saules jāslēpjas. Visi zina, ka ar sauli mēs uzņemam D vitamīnu. Taču tas jāmāk darīt prasmīgi.

Ja cilvēks sauļojas ilgāk par 10-15 minūtēm dienā neiedegot, tad D vitamīns tiek uzņemts. Savukārt tad, kad jau parādās iedegums, D vitamīns vairs netiek uzņemts.

Mēs esam neapzinīgi ne tikai peldoties, bet arī sauļojoties – šādu atziņu pauž Raimonds Karls. “Šī vasara dermatologu skatījumā ir it kā lietaina, cilvēku skatījumā – arī lietaina, bet šai vasarai ir sava īpatnība – cilvēki apdeg krietni biežāk.” Dermatologs to skaidro ar faktu, ka cilvēki gaida saulainu laiku un, kad beidzot starp lietus periodiem tas iestājas, tad sauļojas tik “sirsnīgi”, it kā vasara tūlīt beigtos. Karls teic, ka šovasar ir cilvēki, kuri paguvuši apdegt pat vairākas reizes. Ko nozīmē apdegt? “Ja mēs vakarā pēc sauļošanās spogulī redzam, ka āda ir apsārtusi, tas ir apdegums,” skaidro ārsts. Ja parādās mazi pūslīši, tas jau liecina par smagāku apdegumu. “Nevajadzētu ne vienu, ne otru, jo ādai tas paliek “atmiņā”, un viņa to pēc kāda laika var pieminēt. Āda ir mūsu dzīves divi svarīgākie kvadrātmetri – tā mūs pasargā, baro, tāpēc par ādu vajag rūpēties. Ilgtermiņa sekas ir novecošana – pigmentācijas plankumi, krunkas, pirmsvēža stadijas un ļaundabīgi audzēji.” Dermatologs arī atgādina, ka, izvēloties sauļošanās krēmu, rūpīgi jāizlasa tā sastāvs, krēms jāatjauno uz ādas ik pēc divām stundām un jāziež pietiekami biezā kārtā.

Ārsts skaidro arī kādu interesantu faktu par D vitamīnu. Visi zina, ka tas ir nepieciešams un ka to var uzņemt ar sauli. Taču Karls norāda: “Ja jūs rūpējaties par D vitamīnu, tad saulē jāatrodas maksimāli ilgi, bet tā, lai neveidojas (!) iedegums. Tas varētu būt katru dienu pa 10-15 minūtēm. Vairākas dienas šādā veidā var D vitamīnu krāt. Bet – tiklīdz āda būs ieguvusi iedegumu, tā “rūpnīca” veras ciet un nekāds D vitamīna priekštecis vairs neveidojas.” Šo procesu regulē melanīns – pigments, kas veidojas saules ietekmē. Tas aptur D vitamīna veidošanos. Tāpēc, ja vēlamies uzņemt D vitamīnu, jāsauļojas prātīgi!”