Jaunieši varēs saņemt bezmaksas prezervatīvus
foto: LETA
Jaunieši tunelī pie Daugavas promenādes.
Esi vesels

Jaunieši varēs saņemt bezmaksas prezervatīvus

Marianna Ozola

Jauns.lv

Slimību profilakses kontroles centrs sadarbībā ar četriem jauniešu centriem Latvijā – Tukuma novada Multifunkcionālo jaunatnes iniciatīvu centru, Salacgrīvas jauniešu centru, Limbažu jauniešu centru un Rīgas jauniešu centru “Kaņieris” – uzsācis pilotprojektu, nodrošinot bezmaksas prezervatīvu pieejamību jauniešiem.

Plānots, ka pilotprojekts ilgs līdz 2025. gada novembrim, un šajā laikā tiks novērtēts pakalpojuma pieprasījums, pieejamība un izvērtētas turpmākās iespējas pakalpojuma nodrošināšanai visos jauniešu centros Latvijā.

Pilotprojekts uzsākts, pamatojoties uz izvērtēto nepieciešamību nodrošināt lielāku kontracepcijas līdzekļu pieejamību jauniešu vidū. Prezervatīvs ir vienīgais kontracepcijas līdzeklis, kas pasargā reizē gan no seksuāli transmisīvām infekcijām (STI) un seksuāla kontakta laikā pārnesamām infekcijām, gan nevēlamas grūtniecības. Tomēr, kā ziņots 2023. gadā veiktā pētījumā par Latvijas iedzīvotāju seksuālo un reproduktīvo veselību, 27,1% jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem norādījuši, ka pirmo dzimumattiecību laikā nav izsargājušies no nevēlamas grūtniecības, turklāt vairāk nekā piektā daļa pēdējo 12 mēnešu laikā seksuālo attiecību laikā biežāk nelietoja prezervatīvus, nekā lietoja. Savukārt katrs desmitais jaunietis norādīja, ka pēdējo 12 mēnešu laikā seksuālo attiecību laikā nekad nav lietojis prezervatīvu.

“Pie mums jaunieši nāk pavadīt savu brīvo laiku un iesaistīties dažādās aktivitātēs. Te viņi satiek domubiedrus, veidojas draudzības un arī simpātijas. Ja jaunietis ir nobriedis seksuālo attiecību uzsākšanai, svarīgi, lai viņš to dara droši. Nevarētu teikt, ka kontracepcija šobrīd jauniešiem ir labi pieejama, jo tā ir pietiekami dārga, lai mēģinātu ietaupīt uz tās rēķina. Tādēļ priecājamies par iespēju nodrošināt jauniešiem bezmaksas prezervatīvus. Ceram, ka tas veicinās drošu paradumu veidošanos dzimumattiecību laikā”, saka Limbažu jauniešu centra pārstāve Elīna Rūtentāle.

Latvijā visbiežāk izplatītās STI jauniešu vidū ir hlamīdiju ierosinātās STI (252,8 gadījumi uz 100 000 iedz.), gonoreja jeb gonokoku infekcija (25,6 gadījumi uz 100 000 iedz.) un sifiliss (7,0 gadījumi uz 100 000 iedz.). Jāņem vērā, ka daļai šo infekciju var nebūt simptomi, turklāt  laikus nediagnosticētas un neārstētas seksuāli transmisīvas infekcijas var radīt nopietnas sekas veselībai.

Būtiska ir prezervatīva pareiza lietošana, tādēļ izstrādāts arī informatīvs materiāls par pareizu prezervatīvu lietošanu, kas līdz ar citiem informatīvajiem materiāliem un prezervatīviem tiek nodrošināts jauniešu centriem. Plānots, ka prezervatīvi minētajos jauniešu centros būs pieejami paņemšanai diskrētā vietā, kā arī iespēju robežās tiks veikta jauniešu informēšana par seksuālo un reproduktīvo veselību.