
PVO brīdina: nakts darbs un neizgulēšanās palielina vēža risku

Miegs ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas nodrošina mūsu ķermeņa un prāta atjaunošanos. Ilgstoša miega trūkuma sekas var būt nopietnas un ietekmēt gan fizisko, gan garīgo veselību. Īpašu vērību savai veselībai vajadzētu pievērst tiem, kas strādā naktīs.
Nakts darbs ir saistīts ar paaugstinātu vēža risku, un šis jautājums ir bijis pētīts vairākos starptautiskos pētījumos. Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir atzinusi nakts darbu kā iespējamu karcinogēnu faktoru. Saskaņā ar PVO klasifikāciju, nakts darbs tiek uzskatīts par "varbūtēju cilvēka karcinogēnu faktoru" (grupa 2A), kas nozīmē, ka ir zināmi pierādījumi, kas liecina par nakts darba iespējamo saistību ar vēža attīstību.
Kā nakts darbs palielina vēža risku?
-
Bioloģiskā pulksteņa traucējumi: Cilvēka ķermenis ir pielāgots diennakts ritmam, kas tiek regulēts ar miegu un nomodu, un tas ir saistīts ar gaismas un tumsas ciklu. Nakts darba gadījumā tiek traucēts šis bioloģiskais pulkstenis, ko sauc par "cirkadiālo ritmu". Ja šis ritms tiek izjaukts, tas var ietekmēt dažādus ķermeņa procesus, tostarp hormonu ražošanu. Piemēram, melatonīna hormona ražošana samazinās, ja cilvēks atrodas apgaismotā vidē naktī, un tas var palielināt vēža risku.
-
Melatonīns un vēzis: Melatonīns ir hormons, kas tiek ražots smadzenēs naktī un palīdz regulēt miegu. Tas arī darbojas kā spēcīgs antioksidants, kas aizsargā šūnas no oksidatīvajiem bojājumiem, kas var veicināt vēža attīstību. Nakts darba laikā samazinās melatonīna ražošana, kas var palielināt audu bojājumus un veicināt vēža šūnu attīstību.
-
Imūnsistēmas traucējumi: Trūkstošais miegs un nepietiekama atpūta var vājināt imūnsistēmu, kas ir atbildīga par šūnu bojājumu labošanas un patogēnu iznīcināšanu. Ilgstoša nakts darba ietekme uz imūnsistēmu var palielināt vēža attīstības iespējamību, jo organisms kļūst mazāk spējīgs novērst vēža šūnu veidošanos un vairoties.
Nakts darbs un konkrēti vēža veidi:
Pētījumi liecina, ka nakts darbs var palielināt risku saslimt ar vairākiem vēža veidiem, tostarp:
-
Krūts vēzis: Pētījumi ir parādījuši, ka sievietēm, kuras ilgstoši strādā naktīs, ir lielāks risks saslimt ar krūts vēzi. Tas varētu būt saistīts ar melatonīna samazināšanos, kas ir aizsargājošs faktors pret krūts audu bojājumiem.
-
Prostatas vēzis: Vīriešiem, kas strādā naktīs, ir paaugstināts risks saslimt ar prostatas vēzi. Iespējams, ka melatonīna trūkums, kas rodas, ja ķermenis neievēro dabisko miega ritmu, veicina šo risku.
-
Zarnu vēzis: Nakts darbs var arī ietekmēt zarnu vēža risku. Pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kas strādā naktīs, var būt paaugstināts risks saslimt ar kolorektālo vēzi, iespējams, tādēļ, ka traucētais miegs un bioloģiskais ritms var ietekmēt gremošanas sistēmu un imūnsistēmu.
Ieteikumi, lai mazinātu nakts darba negatīvās sekas:
-
Pārdomāta miega vide: Cilvēkiem, kas strādā naktīs, ir ļoti svarīgi ievērot labu miega vidi. Tā ietver tumšu un klusu vietu, kā arī regulāru miega grafiku, kas palīdz atjaunot bioloģisko ritmu.
-
Melatonīna piedevas: Dažos gadījumos melatonīna piedevas var palīdzēt atjaunot miega ciklu un mazināt miega traucējumus, kas saistīti ar nakts darbu. Tomēr šīs piedevas jālieto piesardzīgi, un vēlams konsultēties ar ārstu.
-
Fiziskā aktivitāte un veselīgs uzturs: Aktīvs dzīvesveids, veselīgs uzturs un pietiekama šķidruma uzņemšana var palīdzēt mazināt nakts darba negatīvās sekas un uzlabot ķermeņa spēju cīnīties ar iespējamiem veselības traucējumiem.