
Zobu implanti kļūst arvien populārāki, taču - kāpēc ir tik svarīgi saudzēt dabīgos zobus?

Dabīgie zobi ir ne tikai skaistuma, bet arī veselības pamats, tāpēc to saglabāšana ir būtiska ilgtermiņa labsajūtai. Zinātnes atklājumi un pareiza mutes dobuma higiēna var ievērojami palīdzēt paildzināt mūsu zobu dzīves ilgumu.
Iespēja jau līdz 2030. gadam “ataudzēt” mūsu dabīgos zobus, kā to paziņojuši japāņu zinātnieki, izklausās fantastiski, taču diez vai zobu biotehnoloģijas to tik ātri sasniegs. Dabīgo zobu atjaunošana šķiet daudz pievilcīgāka nekā mākslīgo zobu ieskrūvēšana žoklī, lai cik glīti un balti tie būtu, tāpēc zinātnieki intensīvi strādā, lai šāda iespēja būtu. Kāpēc tas ir tik svarīgi?
Cilvēkam ir dots tikai viens dabīgo zobu komplekts visam mūžam, un parasti tas nolietojas daudz ātrāk par pašu cilvēku. Lai gan mākslīgo zobu implantu bizness plaukst un zeļ, žilbinoši balto smaidu biežāk redzam ekrāna zvaigznēm un ļaudīm, kas, norūpējušies par savu izskatu, gatavi tam veltīt lielas summas. Bet – ne pašiem zobārstiem. Katra zobārsta sapnis esot ideja par jaunu zobu ataudzēšanu.
Ir situācijas, kad smagas traumas, kariesa vai citu problēmu dēļ var būt nepieciešama zobu izraušana vai nomaiņa, taču ieteicams (un zobārsti, cik vien iespējams, cenšas) saglabāt dabīgos zobus. Iemesls tam ir ne tikai pievilcīga smaida nodrošināšana – tas saistīts ar veselību kopumā.
Teorētiski mums ar saviem zobiem vajadzētu pietikt, taču Māte Daba laikam nebija ierēķinājusi cilvēka mūža garuma būtisko palielināšanos, kā arī uztura kardinālo mainīšanos, jo īpaši neveselīgās pārtikas patēriņu. Tiesa, mums vienlaikus doti arī rīki pret to viegli pieejamu personīgo mutes higiēnas līdzekļu un zobārstu veidolā. Un, kamēr vien zinātne mums nav sniegusi otro iespēju ataudzēt dabīgos zobus, mutes dobuma kopšanas rutīna ir vislabākā metode, kā tos saglabāt.