
"Dzemde un olvadi jau bija sākuši pūt..." Kādas komplikācijas var būt ķeizargriezienam, cik drošs tas īstenībā ir?

Ne vienu vien nesen pārsteidza un pat šokēja kādas sievietes smagais stāsts par piedzīvoto Ogres rajona slimnīcā. Pēc ķeizargrieziena viņas organismā attīstījās abscess – slēgta, ar strutām pildīta vieta vēdera dobumā, kas plīsa. Rezultātā sāka pūt dzemde un olvadi...
Lai glābtu sievietes dzīvību, mediķi secināja, ka gan dzemde, gan olvadi ir jāizņem. Tas bija smags trieciens – gan fiziski, gan emocionāli, jo sieviete bija pārliecināta, ka ārstējas, bet patiesībā kļuva arvien sliktāk. Tikai vēlāk viņa uzzināja, ka tā bijusi ārstu kļūda. "Man izņēma dzemdi, olvadus, jo konstatēja, ka tas viss jau tajā laikā, kamēr es domāju, ka es Ogres slimnīcā un mājās ārstējos un ka kļūst labāk, īstenībā bija tieši otrādi, man viss iekšā – dzemde un olvadi jau bija sākuši pūt. Kā ārsti izteicās, es esmu divkārt dzimusi laimes krekliņā. Šim visam varēja būt letāls iznākums, un faktiski pēc "Gaiļezera", tieši ārstu mudināta, es uzrakstīju iesniegumu Ārstniecības riska fondam. Tieši ārsti jau arī teica, ka tā nevar būt, ka tā ir slikta ārstniecības prakse, jā, ka tā ir ārstu kļūda," Latvijas Radio iepriekš stāstīja sieviete. Viņa nolēma neklusēt un uzsāka ilgu cīņu par taisnību, kas beidzās ar kompensācijas izmaksu. Tiesa, zaudēto dzemdi un olvadus sievietei vairs neatgūt...
Nav šaubu, ka katras sievietes dzemdību pieredze ir unikāla, taču ne vienmēr dzemdības var norisināties pilnīgi dabiskā ceļā. Dažkārt nepieciešama medicīniska iejaukšanās, un viens no izplatītākajiem risinājumiem šādos gadījumos ir ķeizargrieziens — operācija, kas nereti izrādās dzīvību glābjoša gan mātei, gan mazulim. Šī tēma joprojām ir īpaši nozīmīga daudziem, vienlaikus raisot virkni jautājumu un bažu par iespējamām komplikācijām, ietekmi uz veselību un operācijas pamatotību.
Plašāk par ķeizargrieziena niansēm un komplikācijām portālam mammamuntetiem.lv stāsta ginekoloģe, dzemdību speciāliste, Rīgas Dzemdību nama galvenā ārste, Rīgas Stradiņa universitātes profesore un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenā speciāliste dzemdniecībā un ginekoloģijā Dace Rezeberga.
Ķeizargrieziena pieaugums: kāpēc tas ir aktuāli?
Pēdējo desmit gadu laikā ķeizargriezienu skaits ir pieaudzis visā pasaulē, īpaši attīstītajās valstīs. Šis ķirurģiskais risinājums tiek izmantots gadījumos, kad dzemdības nevar noritēt dabiski vai pastāv būtiskas mātes un augļa veselības apdraudējums.
"Ķeizargrieziena operācija ir viena no visbiežāk veiktajām ķirurģiskajām procedūrām pasaulē," norāda vecmāte Dace Rezeberga. "Tomēr Pasaules Veselības organizācija (PVO) uzsver, ka šī procedūra ir saistīta ar dažādiem riskiem, kas jāsabalansē ar iespējamiem ieguvumiem. Ir ļoti svarīgi izvērtēt, kad ķeizargrieziens ir nepieciešams, un kad tas ir tiešām pamatots."
Saskaņā ar PVO, ķeizargrieziena procedūrai ir jābūt pamatotai un jāveic tikai tad, ja pastāv konkrētas indikācijas. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka ideālā gadījumā ķeizargriezienu skaitam vajadzētu būt ne vairāk kā 15% no visām dzemdībām, tomēr, piemēram, Eiropā tas ir ievērojami lielāks. "Attīstītajās valstīs ķeizargriezienu skaits ir ievērojami palielinājies, un daudzas sievietes izvēlas šo operāciju, jo tā tiek uzskatīta par drošu alternatīvu normālām dzemdībām. Tomēr ir ļoti svarīgi atcerēties, ka ķeizargrieziena operācija ir saistīta ar papildus riskiem, kas var būt gan īstermiņa, gan ilgtermiņa," paskaidro Rezeberga.
Ķeizargrieziena operācijas riski un komplikācijas
Ķeizargrieziens ir nopietna vēdera dobuma operācija, kas ietver vairākus iespējamus riskus. Kā atzīmē Rezeberga, viens no visbiežāk sastopamajiem riskiem pēc ķeizargrieziena ir asiņošana, jo dzemdību laikā tiek pārgrieztas audu struktūras. "Ķeizargrieziens ir operācija, kuras laikā var rasties ievainojumi, kas saistīti ar lielākiem asiņošanas riskiem. Lielāks asiņošanas risks ir, ja operācija tiek veikta atkārtoti," skaidro ārste. "Tāpat dažos gadījumos pēc operācijas sievietei var būt nepieciešama asins pārliešana, lai aizvietotu lielu asins zudumu."
Turklāt, ja dzemdībām tiek veikta ķeizargrieziena operācija, pastāv iespēja, ka sievietei var rasties dzemdes infekcija, kas ir bīstama mātei. "Inficēšanās risks palielinās pat desmitkārtīgi, salīdzinot ar dabīgām dzemdībām, un ir ļoti svarīgi veikt visus profilakses pasākumus, kā arī pēcdzemdību periodā agrīni atklāt infekciju un to ārstēt," piebilst Rezeberga. Lai samazinātu infekciju risku, pirms ķeizargrieziena tiek veikta antibakteriāla profilakse, kur sieviete saņem intravenozus antibiotikas.
Septiskās komplikācijas, piemēram, dzemdes iekaisums, ir ļoti nopietnas un var radīt dzīvībai bīstamu apdraudējumu. "Ja sievietei attīstās dzemdes iekaisums pēc ķeizargrieziena, tas var izraisīt abscesus, infekcijas izplatīšanos uz citām ķermeņa daļām. Tas prasa nopietnu ārstēšanu ar plaša spektra antibiotiķiem un dažreiz pat atkārtotu operāciju un dzemdes izņemšanu," uzsver ginekoloģe.
Trombemboliskas komplikācijas un citas sekas
Trombemboliskas komplikācijas ir vēl viens svarīgs jautājums, kas saistīts ar ķeizargrieziena operāciju. Trombembolijas ir asins recekļu veidošanās, kas var nonākt asinsritē un izraisīt dzīvībai bīstamas komplikācijas. "Grūtniecības laikā asins recēšanas sistēmā notiek izmaiņas, kas palielina trombozes risku," paskaidro Rezeberga. "Operācija saistīta ar audu traumatizāciju, kas trombembolijas risku būtiski paaugstina.
Trombembolisku komplikāciju risks ir paaugstināts visām grūtniecēm visa grūtniecības laikā, tāpēc grūtniecības laikā tiek ieteikts lietot kompresijas zeķes, daudz staigāt un uzņemt daudz šķidrumu. Ja risks īpaši paaugstināts, tiek izmantotas arī pret trombozi paredzētas zāles, piemēram, mazmolekulārais heparīns. Visaugstākā riska periods ir pēcdzemdību periods, tāpēc nav retums, ka mazmolekulāros heparīnus ir jālieto 10 dienas pēc dzemdībām.
Komplikācijas, kas rodas pēc vairākām ķeizargrieziena operācijām
Ārste norāda, ka atkārtoti ķeizargriezieni var būt saistīti ar lielākiem operācijas riskiem. "Ar katru nākamo ķeizargriezienu palielinās iespēja, ka operācija būs sarežģītākā, var tikt bojāti blakus orgāni, palielinās asiņošanas risks, koplicētāka var būt atlabšana pēcoperācijas periodā," skaidro Rezeberga.
Arī dzemdes rēta pēc ķeizargrieziena var radīt problēmas nākotnes grūtniecībās. "Rētas audi var radīt izmaiņas dzemdes struktūrā, kas var ietekmēt placentas attīstību. Tā var ieaugt pārāk dziļi dzemdes sieniņā, izraisot spēcīgu asiņošanu dzemdībās. Šādās situācijās, lai novērstu dzīvībai bīstamas sekas, diemžēl gadās, ka ir jāveic arī dzemdes izņemšana," piebilst ārste.
Kā izvairīties no komplikācijām un kā rīkoties, ja tās rodas?
Dace Rezeberga uzsver, ka ir svarīgi, lai sievietes, kas izvēlas ķeizargriezienu, būtu informētas par iespējamajiem riskiem un sekām. "Sievietēm ir jāzina, ka ķeizargrieziens ir saistīts ar dažādiem riskiem, un ir nepieciešams attiecīgi sagatavoties un informēt ārstu par visiem veselības stāvokļiem un riska faktoriem, kas var ietekmēt dzemdību norisi," uzsver vecmāte.
Ja pēc ķeizargrieziena rodas komplikācijas, piemēram, asiņošana vai infekcija, nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība. "Mēs rūpīgi uzraugām sievietes stāvokli pēc operācijas, un, ja tiek novēroti jebkādi iekaisuma simptomi, mēs veicam nepieciešamos testus un ārstēšanu," norāda Rezeberga.
Informētā piekrišana un tās nozīme
Viens no svarīgākajiem aspektiem, kas attiecas uz ķeizargrieziena operāciju, ir informētā piekrišana. Dace Rezeberga uzsver, ka katrai sievietei ir jāzina, kādi ir ķeizargrieziena riski un ieguvumi. “Ja operācija tiek veikta akūtos apstākļos, sievietei ir jāparaksta piekrišana,” pauž Rezeberga, vienlaikus atzīstot, ka , protams, šādos apstākļos sieviete nav spējīga lasīt dokumentus un tajos iedziļināties. Turklāt nereti tam nemaz nav laika!
Lai izvairītos no situācijas, kad sieviete pirms akūta ķeizara paraksta piekrišanu, nemaz īsti nesaprotot, ko paraksta, ārste iesaka pirms gaidāmajām dzemdībām izlasīt mājaslapā pieejamo informāciju pat tad, ja ir plānotas vaginālas dzemdības, jo nekad nevar zināt, kā izvērtīsies dzemdību gaita. Diemžēl reizēm tās noslēdzas ar akūtu ķeizargriezienu.
"Viena no iespējām ir jau iepriekš izrunāt ar vecmāti dažādus dzemdību scenārijus, lai sieviete zinātu, kas var notikt, un būtu gatava, ja ķeizargrieziens kļūst nepieciešams," uzsver vecmāte.
Rīgas Dzemdību namā ķeizargriezienu īpatsvars ir aptuveni 22-23% no visām dzemdībām, no kuriem puse ir plānoti, bet otra puse veikta akūti vaginālu - dabīgu dzemdību sarežģījumu dēļ.