Bieži žāvājies? Eksperti norāda, ka tā var būt bīstama pazīme
foto: Shutterstock
Miegainība, kā norāda AASM, ir nopietna veselības problēma.
Runā speciālists

Bieži žāvājies? Eksperti norāda, ka tā var būt bīstama pazīme

Zanda Rītuma

Jauns.lv

Vai bieži jūties miegains? Visu laiku žāvājies? Nevari pastrādāt, ja neesi iedzēris trešo vai ceturto kafijas krūzi? Šādas pazīmes var liecināt par nopietnu miega deficītu, kas ilgtermiņā var kaitēt tavai veselībai, teikts Amerikas Miega medicīnas akadēmijas (AASM) jaunajā esejā, vēsta “CNN”.

Miegainība, kā norāda AASM eksperti, ir nopietna veselības problēma. Viņi uzsver, ka kvalitatīvs nakts miegs — vismaz septiņas līdz astoņas stundas — ir būtisks. Ja cilvēks nepietiekami guļ, tas var novest pie diabēta, depresijas, sirds un nieru slimībām, augsta asinsspiediena, aptaukošanās un insulta attīstības vai saasināšanās.

Eksperti norāda, ka, ja ķermenis ir pastāvīgi miegains, tas sāk dot signālus, piemēram, tu sāc žāvāties. Taču šis signāls bieži vien ir netiek uztverts nopietni, brīdina AASM valdes locekle un pētījuma līdzautore, miega medicīnas profesore Filadelfijas Veterānu administrācijas Medicīnas centrā “Penn Medicine”, doktore Indira Gurubhagavatula.

“Diemžēl dati rāda, ka ilgstošs miega trūkums samazina mūsu spēju objektīvi novērtēt savu stāvokli – mēs domājam, ka viss ir kārtībā, lai gan patiesībā tā nav,” viņa skaidro. “Veicot reālus testus – reakcijas laika, atmiņas un koordinācijas pārbaudes –, mēs redzam, ka cilvēki pieļauj daudz kļūdu. Un visbiedējošākais ir tas, ka viņi joprojām ir pārliecināti, ka viss ir labi.”

Ja cilvēks ilgstoši izjūt miegainību, smadzenes var sākt iesnausties. “Tās uz dažām sekundēm "atslēdzas", un cilvēks var pat nepamanīt, ka tas notiek. Tas ir ļoti bīstami, īpaši tad, ja esi pie stūres vai veic darbības, kas potenciāli apdraud tavu drošību,” brīdina pētījuma līdzautore.

Lai noteiktu, vai miegainība ir bīstama, to iespējams novērtēt ar dažādām skalām, tostarp ar Epvorta (“Epworth”) miegainības skalu, skaidro eksperte. Cilvēkam jānovērtē, skalā no viena līdz trim, cik liela ir iespējamība, ka viņš aizmigs dažādās situācijās, piemēram:

  • Pēc pusdienām, neizderot alkoholu;
  • Atguļoties uz dīvāna pēcpusdienā;
  • Sēžot un neko nedarot publiskā vietā;
  • Lasot;
  • Runājoties ar kādu;
  • Stundu braucot ar transportu ( kā pasažieris);
  • Stāvot sastrēgumā pie stūres;
  • Skatoties televizoru.

Maksimālais punktu skaits ir 24 – tas liecina, ka cilvēks ir ļoti miegains. Ja rezultāts pārsniedz 10 punktus, tiek uzskatīts, ka nepieciešama speciālista palīdzība. Dažādi miega traucējumi, piemēram, bezmiegs, kā arī hroniskas sāpes un medikamenti, var veicināt pastiprinātu miegainību. Eksperti norāda, ka hronisku miegainību var izraisīt arī noteikti dzīvesveida paradumi – piemēram, pārmērīga kofeīna lietošana vai alkohola lietošana pirms gulētiešanas.