Nepielūdzami melna statistika! Ugunsdzēsēji par šogad noslīkušajiem: "Domā, ka nekas slikts nenotiks, bet notiek"
foto: LETA/VUGD
Statistika ir melna: ja šogad laika periodā no 1.janvāra līdz 11.martam no ūdenstilpēm izcelti jau 26 bojāgājušie, tad pērn šajā pat laika posmā – 9.
Dzīvības loterija

Nepielūdzami melna statistika! Ugunsdzēsēji par šogad noslīkušajiem: "Domā, ka nekas slikts nenotiks, bet notiek"

Ieva Ozoliņa

Jauns.lv

Šī gada sākums Latvijā iezīmējies īpaši drūms - no ūdenstilpnēm izcelti jau 26 noslīkušie. Lai arī regulāri tiek atgādināts par drošību uz ūdens un ledus, cilvēki tāpat mēdz būt pārgalvīgi un domā, ka nekas jau slikts nenotiks, bet notiek.

Kā Jauns.lv skaidro Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Vidzemes reģionā Sandra Vējiņa, noslīkušo skaits gada sākumā patiesi ir liels: 26 bojāgājušie, no kuriem 15 izsaukumos ūdenstilpes klāja ledus. Savukārt izglābt, par laimi, izdevies 10 personas. 

"Nav divu vienādu izsaukumu, taču visbiežāk glābšanas darbos uz ūdens un ledus tiek izmantots glābšanas dēlis. Ar to ugunsdzēsēji glābēji nokļūst līdz ielūzušajam, glābjamais tiek uzvilkts uz glābšanas dēļa un nogādāts krastā. Protams, ir situācijas, kad tiek izmantotas arī laivas. Ja cilvēks vairs nav redzams, tad jau darbu uzsāk ugunsdzēsēji glābēji - ūdenslīdēji, kuri veic meklēšanas darbus ūdenī."

Statistika ir melna: ja šogad laika periodā no 1.janvāra līdz 11.martam no ūdenstilpēm izcelti jau 26 bojāgājušie, tad pērn šajā pat laika posmā – 9.

"Cilvēki mēdz būt pārgalvīgi, domāt, ka nekas jau slikts nenotiks, bet notiek. Tādēļ aicinām būt apdomīgiem un neriskēt ar savu veselību un dzīvību," norāda Vējiņa. 

Šogad visvairāk bojāgājušie izcelti: Rēzeknes novadā – 4, Jēkabpils novadā – 3, Valmieras novadā – 3, Ādažu novadā  - 2,  Saldus novadā – 2.

"Ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Pieaugušie, atrodoties uz ledus, rada maldīgu priekšstatu bērniem, ka atrasties uz ledus ir droši. Februārī un martā regulāri saņemti vairāki izsaukumi, ka uz ūdenstilpņu ledus atrodas bērni un arī pieaugušie. Vairumā gadījumi bērni no ledus nokāpuši jau pirms VUGD ierašanās, vai aizbēguši, piebraucot VUGD autocisternai. Situācijās, kad bērni satikti, VUGD atgādina bīstamību, atrodoties uz ledus un aicina jauniešus vairs nekāpt uz ūdenstilpju ledus, lai neapdraudētu savu veselību un dzīvību," skaidro Vējiņa. 

VUGD aicina iedzīvotājus būt līdzatbildīgiem, neriskēt ar savu veselību un dzīvību, kā arī nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai jaunieši slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību! Savukārt, ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta vai arī, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet 112!

 

Kā izglābties pēc ielūšanas ledū?

  • skaļi jāsauc palīgā un apkārtējiem nekavējoties ir jāzvana uz 112;
  • jācenšas saglabāt mieru un nostabilizēt elpošanu;
  • lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus, netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no 2- 5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas 2-3 m attālumā.
  • izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam. Lai sekmīgi izkļūtu no ledus, makšķernieki ir aicināti līdzi ņemt dažādus palīglīdzekļus - ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Šādus irbuļus vai āķus katrs pats var uztaisīt arī mājas apstākļos, piemēram, pielietojot koka gabalu un naglas. Līdzās tam, pilns makšķerēšanas kostīms, kuram ir peldfunkcija, ļaus pēc ielūšanas ledū uzpeldēt un uzreiz nenogrimt.

 

Kā palīdzēt cilvēkam pēc izglābšanās no ielūšanas ledū:

  • nekavējoties jāizsauc ātrā palīdzība, zvanot pa tālruni 113;
  • jānovieto cietušo siltā telpā vai vismaz aizvējā;
  • jāatbrīvo cietušo no mitrām drēbēm, apaviem, nomainot tās pret sausām un jāsasedz ar siltām, sausām drēbēm, vislabāk ar kādu segu vai, ja netālu ir automašīna, var izmantot arī aptieciņā esošo folija segu;
  • cietušo jānovieto uz kādas kastes, ragavām vai citas virsmas, lai būtu mazāka saskare ar sniegu un ledu;
  • cietušo nedrīkst strauji sildīt - sasildīšanai jānotiek pakāpeniski;
  • ja vien cilvēks var pakustēties un ir pie apziņas, viņš droši to var darīt, jo tas palīdzēs sasilt;
  • ja cietušajam nav traucēta apziņa, jādod silts, salds dzēriens;
  • cietušajam nedrīkst dot alkoholu, jo tas veicina ķermeņa atdzišanu. Alkohols cilvēkam rada subjektīvu, mānīgu sajūtu, ka viņam ir silti, taču patiesībā alkohola ietekmē perifērie ādas asinsvadi paplašinās un ķermenis daudz straujāk zaudē siltumu;
  • ja cietušā stāvoklis ir smags, bez vajadzības nekustināt cietušajam rokas un kājas, nemasēt, jo tas veicinās straujāku ķermeņa siltuma zudumu; tāpat arī cietušo nesēdināt vai necelt stāvus, jo samazināsies asins pieplūde galvas smadzenēm un cietušais var zaudēt samaņu;
  • ja cietušais zaudē samaņu, jāveic atdzīvināšanas pasākumus. Atdzīvināšanas pasākumi ir jāveic līdz brīdim, kad ierodas mediķi vai kad cietušajam atjaunojusies normāla elpošana vai arī līdz brīdim, kad glābēja spēki ir izsīkuši. Ja atdzīvināšanas pasākumi netiks veikti, iespēja izglābt šādu cilvēku būs niecīga.
  • iegaumējiet, ka, pat, ja ielūzis cilvēks ir izglābts, obligāti nepieciešams izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību
  • ja esat pats izglābies pēc ielūšanas, nekavējoties centieties izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, vai, ja tas nav iespējams, doties uz tuvāko sabiedrisko vietu un mājām, kurās varētu būt pieejama palīdzība
  • nekādā gadījumā nevelciet nost slapjās drēbes, ja jums nav sauss rezerves apģērbs.

 

Ievērojiet!

  • Atcerieties, ka staigājot pa ledu, jūs bērniem un pusaudžiem radiet nepareizu iespaidu, ka tas ir droši.
  • Informējiet savus tuviniekus un draugus par bīstamību uz ledus un to, kā rīkoties gadījumos, ja sanācis ielūzt ledū.

Neesiet vienaldzīgi pret tiem, kas atrodas uz ledus! Ja pamanāt no krasta pārāk tālu atrodošos cilvēkus, ziņojiet par tiem glābšanas dienestam, zvanot pa tālruni 112! Ja pamanāt ielūzušos, centieties palīdzēt un noteikti izsauciet glābšanas dienestu, zvanot 112!