"10 receptes - 7,50 eiro!" Māmiņa pauž izmisumu par jauno farmaceita pakalpojuma maksu
Daļu sabiedrības samulsinājusi no 1. janvāra aptiekās ieviestā papildu maksa par farmaceita pakalpojumu recepšu zālēm. Vai tad, ja bieži jāpērk zāles, katru reizi jāmaksā par farmaceita pakalpojumu? Lūkojam atbildes!
Lielu uzmanību sociālajos tīklos pievērsis kāds māmiņas ieraksts, kurā viņa skaidro, ka viņas dēlam Robertam katru mēnesi tiek izrakstīti vismaz 10 recepšu medikamenti. "Daļu no tiem valsts nekompensē, un vēl ir medikaments, kurš nav valsts zāļu sarakstā, tā nu mēnesī aptiekā atstāju ap 300 eiro. Mūsu gādīgais Veselības ministrijas "šeihs" [domāts veselības ministrs] stāstīja, ka no 1.janvāra recepšu medikamenti, kuri maksā vairāk par 5 eiro, kļūs lētāki pat par 20%! Tikai aizmirsa piebilst, ka jebkurai receptei turpmāk būs farmaceita pakalpojuma maksa 1, 50eiro, pat ja pašas zāles maksā tikai 3 eiro. No šīs maksas ir atbrīvoti ukraiņi, trūcīgie un bērni. Diemžēl cilvēkiem ar invaliditāti šādas ekstras nav paredzētas. Līdz šim vienas, nebūt ne dārgākās zāles tika 100% kompensētas, tad tagad ar recepti drīkstu dabūt 50% atlaidi. Bet, ņemot vērā, ka receptes ir daudz, tad par katru ir jāmaksā nodeva. Visas zāles nenopirku, jo man tagad jāpadomā, kā lai tupmāk lūdzu ārstam izrakstīt medikamentus. 10 receptes - 7,50 eiro. Tieši tik maksā piens, maize un biezpiens, jo mēs nepārtiekam tikai no medikamentiem."
Man gan rodas jautājums - kas ir "farmaceita pakalpojums"?
— Jānis Alkšers (@JanisAlksers) January 6, 2025
Nu ko, ejam tālāk un ieviešam arī "veikala pārdevējas pakalpojumus"?
Par katru medikamentu (ne iepakojuma skaitu) ir farmaceita pakalpojuma maksa. 10 dažādi medikamenti - 10 farmaceita pakalpojuma maksas. Tai skaitā par pamperu receptēm kurus izraksta uz 3 receptēm jo visus 9 iepakojumus izpērkot iznāk baisa summa, un nav jau kur mājās tos pamperu…
— Jolanta (@queenta1306) January 6, 2025
Ja par farmaceita darbu tagad jāmaksā 1,50, lai viņš apstrādātu recepti, vai man par katra e-pasta atvēršanu un "apstrādi" arī jāpieprasa maksa?
— Līva (@maljorka) January 6, 2025
0.75, bet dīvains jaunievedums
— Varbūt Kristīne 🤷🏻 (@varbut) January 6, 2025
Gribētu nodokłu atlaides par katru epastu, kas nejauši kļūdaini nosūtīts no VID. 😅
— Zanda Ramāne (@zemenulauks) January 6, 2025
Vai tiešām neviens nepamanīja informāciju pirms Jauna gada, ka aptieku brīvā zāļu uzcenojuma vietā tagad ir šāda fiksēta maksa un viss? Par ko cepiens? Par to, ka maksāsim mazāk? 🙄
— Inese Liepiņa (@inese_liepina) January 7, 2025
Kā Jauns.lv informē Veselības ministrija, jaunie zāļu cenu veidošanas principi, kas stājās spēkā 2025. gada 1. janvārī, tika izstrādāti ar mērķi samazināt medikamentu cenas Latvijā kopumā, tajā skaitā salīdzinot ar kaimiņvalstīm – Lietuvu un Igauniju, kur zāļu cenas ir zemākas. Pieļaujamie uzcenojumi recepšu zālēm ir nozīmīgi samazināti, salīdzinot ar līdzšinējo kārtību.
Farmaceita pakalpojums – kas zāļu pircējam ir 75 centu apmērā - ir saistīts ar recepšu zāļu cenu veidošanos kopumā. Recepšu zāļu cenu veido vairākas sastāvdaļas: medikamenta ražotāja cena, lieltirgotavas un aptiekas uzcenojumi, kā arī pievienotās vērtības nodoklis.
No 2025. gada 1. janvāra līdzšinējais aptiekas uzcenojums ir pārveidots. Turpmāk recepšu zālēm noteikts fiksēts aptiekas uzcenojums un noteikta samaksa par farmaceita pakalpojumu. Farmaceita pakalpojums ir jāmaksā par katru recepti. Bet gadījumos, ja recepte izrakstīta ilgākam patēriņam (vairāki iepakojumi) un zāles aptiekā tiek izņemtas pa daļām, maksa par farmaceita pakalpojumu piemērojama tikai pirmajā reizē. Tas ir veids, kā samazināt kopējās izmaksas cilvēkiem, kuriem zāles nepieciešamas lietot regulāri.
"Papildus vēršam uzmanību, ka vairākas sabiedrības grupas ir atbrīvotas no 75 centu maksājuma: bērni līdz 18 gadiem, trūcīgas personas, patvēruma meklētāji un Ukrainas civiliedzīvotāji. Šiem cilvēkiem to pilnībā apmaksā valsts," Jauns.lv uzsver Veselības ministrija. Acīmredzot, augstāk minētajā gadījumā bērns ir sasniedzis 18 gadu vecumu.
Kompensējamo zāļu sistēma ļauj pacientiem saņemt medikamentus noteiktu slimību ārstēšanai, ko valsts apmaksā pilnībā vai daļēji - 75% vai 100% apmērā no medikamentu cenas. Un arī līdz šim par katru recepti par 100% kompensējamajām zālēm aptiekā zāļu pircējam bija jāmaksā 71 cents.
Jāpiemin, ka lētākās recepšu zāles, kas maksāja 3 - 5 eiro robežās, līdz ar jaunajiem zāļu veidošanas principiem var kļūt nedaudz dārgākas. Lai novērtētu jaunā modeļa efektivitāti un iespējamos uzlabojumus, Veselības ministrija turpinās uzraudzīt situāciju un analizēt saņemtos iedzīvotāju ierosinājumus un pieredzi. Veselības ministrija aicina iedzīvotājus dalīties ar situācijām un faktiem, lai kopīgi strādātu pie vēl pieejamākas sistēmas.