Augu spēks ziemā: kā tēja var palīdzēt saaukstēšanās gadījumā
foto: Shutterstock
Dabasspēks

Augu spēks ziemā: kā tēja var palīdzēt saaukstēšanās gadījumā

Valentīna Stepiņa

"100 Labi padomi Par veselību"

Lietotas profilaktiski, šīs tējas stiprinās organismu un pasargās no saslimšanas, bet, ja gadījies sasirgt, palīdzēs ātrāk atlabt.

Saaukstēšanās gadījumā var dzert monotējas jeb viena auga tējas.

Pelašķu tēja palīdzēs izvadīt no organisma uzkrājušos toksīnus, uzlabos apetīti un gremošanas trakta darbību. Tējas pagatavošanai nepieciešamas 1–2 tējkarotes pelašķu lakstu, ko aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj 20–40 minūtes ievilkties, nokāš un lieto pa 1/2 glāzei pirms ēšanas.

Liepziedu tēja satur C vitamīnu, miecvielas, glikozīdus, ēteriskās eļļas, tāpēc liepziedu uzlējums attīra organismu no toksīniem, samazina galvassāpes, var noderēt sāpoša kakla un klepus ārstēšanā.

Ja ir problēmas ar miegu, pirms gulētiešanas ieteicams izdzert krūzi siltas liepziedu tējas. Tēju gatavo tāpat kā pelašķu dzērienu.

Aveņu lapu tēja satur miecvielas, askorbīnskābi, kumarīnu, karotīnu, flavonoīdus. Šāda tēja sviedrē, pazemina temperatūru, atvieglo stāvokli gripas gadījumā un ja ir augšējo elpceļu saslimšanas.

Ņem 4 ēdamkarotes aveņu lapu, aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens, ļauj ievilkties 20 minūtes, nokāš. Lieto pa 1/2 glāzei 3–4 reizes dienā.

Kumelīšu tējai piemīt sviedrējoša, pretdrudža un pretiekaisuma iedarbība, tā palīdz samazināt galvassāpes, aizmigt un stiprina organismu kopumā.

Divas tējkarotes kumelīšu lakstu aplej ar glāzi karsta ūdens, 20 minūtes nostādina, nokāš un izdzer dienas laikā.

Tēja elpceļu atveseļošanai

Ja gadījies saslimt ar angīnu, laringītu, bronhītu vai pneimoniju, papildus medikamentozajai terapijai vēlams lietot augu tēju, kas paredzētas elpceļu ārstēšanai.

Lai pagatavotu tēju, nepieciešami vīgriezes ziedi, salvija, ceļmallapas, mārsils, raudene, māllēpju lapas, priežu pumpuri, altejas un deviņvīruspēka saknes. Ja moka stiprs klepus, var pievienot melnā plūškoka ziedus.

Ēdamkaroti augu maisījuma aplej ar 0,5 litriem ūdens un pavāra 10 minūtes. Nostādina 30 minūtes, nokāš un lieto pa 1/2 glāzei 2–3 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas. Vīgrieze, kas ir tējas sastāvā, teicami palīdz uzveikt organisma intoksikāciju un palielina aizsargspējas.

foto: Shutterstock

Tēja imunitātei

Vienādās devās ņem ehināciju, mežrozīšu paaugļus, salviju, melnā plūškoka ziedus, aveņu, ķiršu un upeņu lapas, kumelītes ziedus un asinszāli. Ēdamkaroti augu maisījuma aplej ar glāzi karsta ūdens un nogaida 5–10 minūtes. Dzērienu nokāš un izdzer dienas laikā.

Gatavojot imunitātes tēju, nav obligāti jāņem visi minētie augi. Šādu tēju ieteicams lietot kursa veidā. Piemēram, nedēļu dzert mežrozīšu paaugļu tēju, nākamnedēļ – ehināciju ar aveņu, ķiršu un upeņu lapām.

Krūšu jeb bronhu tēja

Augu maisījums, kas ietilpst tā sauktajā krūšu tējā, palīdz ātrāk uzveikt iekaisumu, veicina krēpu atdalīšanos, tam ir antiseptiska iedarbība.

Vienādās daļās ņem māllēpju lapas, ceļmallapas, salviju, piparmētras, liepziedus, mārsilu, priežu pumpurus, altejas un deviņvīruspēka saknes. Ēdamkaroti augu maisījuma pārlej ar 2 glāzēm ūdens un uz mazas uguns pavāra 10 minūtes. Nostādina 30 minūtes, nokāš. Lieto pa 1/3 glāzes 2–3 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas.

● Visām tējām pret saaukstēšanos nelielā daudzumā var pievienot nātru lapas, kas satur daudz vitamīnu, līdz ar to stiprina organismu.

● Tējas vēlams saldināt ar medu. Tas palīdzēs organismam kompensēt enerģijas zudumu, kas rodas, cīnoties ar slimību.

● Tējas pret saaukstēšanos jādzer siltas, nesteidzoties, maziem malkiem.

Kā augu tējas palīdz, ja gadījies saaukstēties

• Silti augu dzērieni palīdz izvadīt no organisma vīrusus un baktērijas, stimulē nieru darbību.

• Tējas pret saaukstēšanos atvieglo elpošanu un mīkstina kakla gļotādu; šādu tēju tvaiks ir bagātīgs ar fitoncīdiem, kas samazina deguna aizlikumu un atbrīvo elpceļus.

• Augu tējas papildina ūdens rezerves organismā, ko zaudējam, kad pastiprināti svīstam.

• Augu tējas iedarbojas nomierinoši, un tas veicina ātrāku atveseļošanos.

Visu rakstu lasi žurnāla “100 labi padomi Par Veselību” jaunajā numurā. Vēl žurnālā intervija ar veselības ministru Hosamu Abu Meri, datorgrafiķes, grāmatas “Trīs runči un viņu cilvēks” autores Oitas Tidomanes pieredzes stāsts par saslimšanu ar pirmā tipa cukura diabētu, padomi, kā uzturēt gremošanas procesus labā kārtībā, ko iesākt ar pelējumu mājās un citi noderīgi raksti.

Pērc žurnālu preses tirdzniecības vietās visā Latvijā, lasi arī digitālo versiju un abonē Zurnali.lv.