Ēteriskās eļļas palīdz pret stresu un līdzsvaro hormonus
Ēteriskās eļļas var palīdzēt atjaunot hormonālo līdzsvaru, un tas ir ļoti svarīgi no visiem veselības aspektiem.
Kas ir hormonālais disbalanss? Tieši tas, pēc kā tas izklausās.
Mūsu organismā ir vairāki hormoni, un visiem ir jāveic noteikti uzdevumi. Ja kāda no tiem ir pārāk daudz vai pārāk maz, organisms cieš. Ja dažu hormonu attiecība pret citiem ir nepareiza, var rasties nepatīkami simptomi.
Ir vairāki hormoni, kuri nogādā svarīgus ziņojumus daudzām organisma sistēmām. Ne tikai dzimumhormoni, par kuriem visi uzreiz iedomājas, lai gan, protams, tie ir svarīgi. Estrogēna, progesterona, testosterona disbalanss sievietēm menopauzē (un menstruālā cikla laikā) var radīt karstuma viļņus, nogurumu, svara pieaugumu. Tikpat spēcīgi iedarbojas kortizols, insulīns, cilvēka augšanas hormons (hGH). Ja ir pārāk daudz vai pārāk maz kāda no šiem hormoniem, veselība patiešām var ciest. Izpausmes var būt svara pieaugums, ārkārtējs nogurums, depresija, trauksme un citi garastāvokļa traucējumi, bezmiegs, galvassāpes un auglības problēmas.
Ilgstoši izjaukts dzīvībai svarīgo hormonu līdzsvars var izraisīt virsnieru un vairogdziedzera darbības traucējumus, kas var radīt nopietnas veselības problēmas. Tāpēc ir tik svarīgi darīt visu iespējamo, lai līdzsvarotu hormonu līmeni.
Kas izjauc hormonu līdzsvaru?
Hormoni ir ļoti jutīgi, un to līmeni var ietekmēt daudzi faktori, tāpēc, vērtējot veselību, ir jāskatās uz kopainu.
Ja jūsu dzīvesveids ir tik veselīgs, cik vien iespējams, organisms spēj daudz labāk saražot katrai situācijai vajadzīgo hormonu daudzumu. Ja to izsit no sliedēm faktori kā hronisks stress, toksisku ķīmisku vielu iedarbība, nepareizs uzturs un miega trūkums, iespējams, kaut kas organismā noiet greizi, un parasti tas notiek hormonu ražošanā un savstarpējā šūnu saziņā.
Ņemsim par piemēru kortizolu. Kad virsnieru dziedzieriem ir pastāvīgi jāizdala kortizols, tie pārtrauc citu, “mazāk svarīgu” hormonu, piemēram, estrogēna un progesterona, ražošanu. Tas ir tāpēc, ka izdzīvošana stresa laikā ir svarīgāka par reprodukciju. Taču mūsdienās stress nav tikai izdzīvošanas problēma – mēs satraucamies par darbu, bērniem, novecojošiem vecākiem un neskaitāmiem pienākumiem. Mēs cenšamies ar visu tikt galā. Un ķermenis neredz atšķirību.
Veselīgs dzīvesveids ir vislabākā organisma aizsardzība, un stresa samazināšana ir labas veselības saglabāšanas pamatu pamats. Un, lūk, šeit var izmantot ēteriskās eļļas.
Muskatsalvija (Salvia sclarea)
Vairākos pētījumos (tiesa, nelielos, un daudzi veikti ar dzīvniekiem, kas var nebūt attiecināmi uz cilvēkiem) ir atklāts, ka muskatsalvijas ētēriskā eļļa iedarbojas uz hormoniem. Kāds pētījums liecina, ka pētījuma dalībniekiem pēc muskatsalvijas ēteriskās eļļas ieelpošanas par 31 % samazinājās kortizola līmenis un palielinājās melatonīna prekusora 5-hidroksitriptofāna (5-HTP) līmenis. Samazinājās arī tireoīdstimulējošā hormona daudzums, taču šī ietekme nebija statistiski nozīmīga.
Pierādīts, ka sklareols, kas ir muskatsalvijas ēteriskajā eļļā, cīnās ar krūts un dzemdes vēzi. Bieži tie ir ar estrogēnu saistīti audzēji, un viens no starptautiski atzītiem aromterapijas ekspertiem Roberts Tiserands (Robert Tisserand) domā, ka sklareols nomāc estrogēnu vai mijiedarbojas ar estrogēnu receptoriem. Tas ir ļoti nozīmīgi, jo daudzas problēmas, ar kurām saskaras sievietes, ir saistītas ar pārmērīgu estrogēna līmeni, un tik daudz kas mūsu pārtikā un vidē var to palielināt. Pētījumi arī liecina, ka aromterapija ir efektīva menstruālo sāpju samazināšanā. Dažos provizoriskos pētījumos atklāts, ka aromterapijas masāža, kurā izmantota muskatsalvija, menstruālo sāpju novēršanā bija efektīvāka par paracetamolu.
Citā pētījumā, kas veikts 2010. gadā, atklāts, ka muskatsalvijas aromāta ieelpošana palīdzēja sievietēm atslābināties un pazemināja asinsspiedienu. Šie ir labi iemesli, lai izmēģinātu muskatsalvijas ēterisko elļu.
Vīraks (Frankincense)
Kad ir runa par vairogdziedzera hormonu T3 un T4 līdzsvarošanu, vīraka ēteriskā eļļa ir lieliska izvēle. Pierādīts, ka šī eļļa padara mazāku iekaisumu un samazina kortizola līmeni, kas ļoti ietekmē pareizu vairogdziedzera darbību. Tā kā iekaisums ir saistīts ar autoimūnām slimībām, vīraks var noderēt arī to simptomu ierobežošanā.
Lai gan atkal par vīraka ēterisko eļļu nav daudz pētījumu, daži aromterapeiti veiksmīgi izmantojuši vīraku, lai padarītu vājākus menstruāciju un menopauzes simptomus, piemēram, sāpes, aizcietējumus, trauksmi, nelabumu, galvassāpes un garastāvokļa svārstības. Tas var arī palīdzēt regulēt estrogēna ražošanu.
Lavanda (Lavandula angustifolia)
Lavandas ēteriskā eļļa ir labi izpētīta, un pierādīts, ka tā labvēlīgi ietekmē stāvokli, ja cilvēkam ir kuņģa darbības traucējumi, depresija un stress, kā arī palīdz regulēt virsnieru dziedzeru izdalītā hormona kortizola daudzumu.
Veslija Universitatē (Wesleyan University) veikts pētījums, kas liecina, ka lavandas eļļas ārstnieciska lietošana var vīriešiem un sievietēm palielināt dziļā, atjaunojošā miega procentuālo daļu. Citi pētījumi demonstrē, ka lavandas ēteriskās eļļas ieelpošana var samazināt depresijas simptomus un emocionālās svārstības, ko rada premenstruālais sindroms. Aromterapija ar lavandu var arī būtiski atvieglot menopauzes simptomus.
Tā ir adaptogēna eļļa, kas nozīmē, ka var būt īpaši noderīga hormonālā līdzsvara atjaunošanā, jo pielāgojas katra organisma īpašajām vajadzībām. Tātad, ja kāda hormona līmenis būs pārāk augsts, bet cita pārāk zems, lavandas ēteriskā eļļa var palīdzēt to līdzsvarot.
Kā lietot ēteriskās eļļas
Ēteriskās eļļas ir ļoti spēcīgas, un lielāko daļu nevajadzētu lietot neatšķaidītas.
* Pirms izmantošanas mājas apstākļos daži pilieni ēteriskās eļļas jāsajauc ar bāzes elļu, piemēram, olīvelļu, kokosriekstu, hohobas vai saldo mandeļu eļļu.
* Ēteriskās eļļas var lietot lokāli kā losjonu vai masāžas eļļu atkarībā no tā, kādu pamateļļu izmanto. Tās var pievienot arī vannas ūdenim, un, protams, viens no visvairāk izmantotajiem ēterisko eļļu lietošanas veidiem ir to ieelpošana – difuzorā sajauc dažus pilienus ēteriskās eļļas ar ūdeni un ieelpo izdalīto aromātu.
* Lielāko daļu ēterisko eļļu nevajadzētu lietot iekšķīgi, jo tās ir krietni koncentrētākas nekā daudzums, kādā eļļas atrodamas ārstniecības augos, kurus lietojam tējās.
* Dažiem cilvēkiem, piemēram, grūtniecēm vai tiem, kam ir nopietnas veselības problēmas, vispār nevajadzētu lietot ēteriskās eļļas.
* Pirms sākt izmantot kādu ēterisko eļļu, vienmēr ieteicams konsultēties ar sertificētu aromterapijas speciālistu, īpaši, ja ir šaubas par to, kā to pareizi darīt.
* Lielākajai daļai ēterisko eļļu nav blakusparādību, taču katram cilvēkam ir citāda jutības pakāpe, tāpēc vispirms jebkura ēteriskā eļļa ir jāpārbauda uz neliela ādas laukuma.
Par citām ēteriskajām eļļām lasiet žurnāla "Ko Ārsti Tev Nestāsta" jaunajā numurā. Uzziniet arī, kā veselīgi pārtraukt lietot antidepresantus, kādus homeopātiskos līdzekļus izmantot elpceļu slimību gadījumos, kā samazināt iekaisumu organismā, lai neveicinātu vēža eidošanos, kā "pārstartēt" veselību pēc Ājurvēdas principiem un aizgūt no Āzijas virtuves. Pērciet žurnālu preses tirdzniecības vietās visā Latvijā, lasi digitālo versiju un abonē Zurnali.lv.