"Newsweek": ASV Kongresa komitejas ziņojums atbalsta teoriju par Covid-19 vīrusa izcelsmi no Ķīnas laboratorijas
Pēc divus gadus ilgušās ASV Kongresa izmeklēšanas COVID-19 pandēmijas lietā, ASV likumdevēji atbalsta teoriju, ka vīruss radies Ķīnas laboratorijā, vēsta “Newsweek”.
Pirmdien jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa republikāņu vadītā apakškomiteja publicēja ziņojumu, kura galvenais ziņojuma secinājums bija tas, ka vīruss “visticamāk radās” laboratorijā, savukārt pierādījumi norāda uz Virusoloģijas institūtu Uhaņā (WIV).
Kopš vīrusa izplatīšanās 2019. gada beigās pasaulē ir miruši vairāk nekā 7 miljoni COVID-19 slimnieku, un visvairāk mirušo ir tieši ASV. Pirmie reģistrētie saslimšanas gadījumi 2019. gada decembrī bija tieši Uhaņā.
Apakškomitejas vadītājs, republikāņu kongresmenis Breds Venstrups pirmdien publiskoja 520 lappušu dokumentu, kurā norāda, ka abu partiju pārstāvji bija vienisprātis daudzos jautājumos.
Pirmais šāds jautājums bija par slimības izcelsmi: “Iespēja, ka COVID-19 radies ar laboratoriju vai pētījumu saistīta negadījuma dēļ, nav sazvērestības teorija.” Ziņojuma pirmajā lapā norādīts, ka “SARS-CoV-2 jeb vīruss, kas izraisa COVID-19, visticamāk, radies ar laboratoriju vai pētījumu saistīta negadījuma dēļ.”
“Četrus gadus pēc vissmagākās pandēmijas 100 gadu laikā pierādījumu nasta arvien vairāk atbalsta hipotēzi par noplūdi no laboratorijas,” teikts ziņojumā — “aizvien vairāk augsta līmeņa izlūkošanas amatpersonu, politiķu, zinātnisko izdevumu redaktoru un zinātnieku atbalsta hipotēzi, ka COVID-19 radās ar laboratoriju vai pētījumu saistīta negadījuma rezultātā.”
Dokuments atsaucās uz vairākiem avotiem, tostarp ASV Valsts departamenta faktu lapu, lai pamatotu uzskatu par noplūdi no laboratorijas: “ASV valdībai ir pamats uzskatīt, ka vairāki WIV pētnieki saslima 2019. gada rudenī pirms epidēmijas pirmā identificētā gadījuma ar simptomiem, kas atbilst gan COVID-19, gan parastajām sezonālajām slimībām.” Zināms, ka WIV savulaik ir radījis līdzīgus koronavīrusus, un “par spīti sevis uzdošanai par civilo iestādi”, tā nodarbojusies ar “slepeniem projektiem, kas saistīti ar Ķīnas armiju,” norādīts faktu lapā.
Turklāt WIV pētnieki, “visticamāk, vismaz kādu laiku pirms pandēmijas nav pielietojuši atbilstošus bioloģiskā drošuma pasākumus, apstrādājot SARS tipa koronavīrusus”, apgalvots ziņojumā, atsaucoties uz 2023. gada jūnija Nacionālās izlūkošanas dienesta direktora biroja novērtējumu.
Ziņojumā apgalvots, ka WIV un tā partneris “EcoHealth” 2018. gadā pieteicās granta saņemšanai, lai “radītu vīrusu”, kam būtu “precīzi tādas pašas īpašības, kas padarīja cilvēkus uzņēmīgus pret COVID-19 infekciju”. Norādīts, ka joprojām trūkst pierādījumu, kas apstiprinātu vīrusa izcelsmi no savvaļas dzīvniekiem, piemēram, “nav pārbaudīts neviens inficētais dzīvnieks Uhaņas tirgū vai tā piegādes ķēdē.”
Pieņēmums par šī vīrusa laboratorisko izcelsmi radās jau pašā pandēmijas sākumā, un to atbalstīja gan Tramps, gan vairākas citas konservatīvo personības. 2020. gada aprīlī, būdams ASV prezidents, Tramps apgalvoja, ka ir redzējis pierādījumus par vīrusa rašanos WIV, taču nekonkretizēja. “Man nav atļauts jums to teikt,” viņš paziņoja žurnālistiem Baltā nama preses brīfingā. “Redzēsim, no kurienes tas nāk. Mums ir cilvēki, kas to ļoti, ļoti stingri izpēta. Zinātnieki, izlūkdienestu darbinieki un pārējie. Mēs visu saliksim vienkopus. Domāju, ka galu galā mums būs ļoti laba atbilde. Un Ķīna pat varētu mums pateikt,” viņš piebilda. Savukārt toreizējais valsts sekretārs Maiks Pompeo 2020. gada aprīlī izteicās, ka “jau pats fakts, ka mēs nezinām atbildes, ka Ķīna nav dalījusies ar atbildēm, es uzskatu, ka tas pasaka ļoti, ļoti daudz.” Pompeo uzstāja, lai Ķīna ļautu citu valstu ekspertiem iekļūt laboratorijā, “lai mēs varētu precīzi noteikt, kur šis vīruss radies.”
Sākotnēji zinātnieki noraidīja laboratorijas noplūdes teoriju kā sazvērestības teoriju un apgalvoja, ka vīruss, visticamāk, dabiski radies dzīvniekos, konkrēti, sikspārņos, pirms inficējis cilvēkus. Šai teorijai ticamību deva tas, ka Uhaņā ir tirgus, kur ēšanai tirgo dažādus eksotiskus dzīvniekus. Savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) 2021. gada februārī pieļāva laboratorijas noplūdes iespēju, taču to novērtēja kā “ārkārtīgi mazticamu”.
Tomēr līdz 2021. gada maijam arvien vairāk zinātnieku un politisko komentētāju sāka pieļaut, ka laboratorijas noplūdes teorija nemaz nav tik absurda. Šajā mēnesī plašsaziņas līdzekļos nonāca ASV izlūkošanas ziņojums, kurā teikts, ka trīs WIV pētniekus ārstēja slimnīcā jau 2019. gada novembrī, īsu laiku pirms vīrusa izplatīšanās pilsētā.
Tagadējais apakškomitejas ziņojums liecina, ka ASV abu partiju politiķi nu atbalsta laboratorijas noplūdes teoriju pēc 25 apspriedēm, vairāk nekā 30 intervijām un vairāk nekā viena miljona lappušu dokumentu izskatīšanas.
Otrdien Pekina kritizēja šo ziņojumu, apsūdzot ASV epidēmijas izmantošanā par “politiskas manipulācijas” līdzekli, vēsta “Agence France-Presse”. Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Liņs Dzjaņs paziņojis, ka “tā dēvētais ASV ziņojums” bez jebkādiem būtiskiem pierādījumiem esot izzīdis no pirksta secinājumus, nomelnojis Ķīnu un izmantojis nepatiesus pierādījumus. Viņš uzsvēra, ka Ķīnas un PVO ekspertu grupa nākusi pie “autoritatīva zinātniska secinājuma”, ka noplūde no laboratorijas ir “ārkārtīgi mazticama”.