Bezmiegs visvairāk apdraud sievietes un šķirteņus. Kāpēc?
foto: Shutterstock
Runā speciālists

Bezmiegs visvairāk apdraud sievietes un šķirteņus. Kāpēc?

Veselības nodaļa

Jauns.lv

Pētnieki no Pitsburgas universitātes atklājuši ciešu saikni starp cilvēka ģimenes stāvokli un miega kvalitāti. Pētījumi rāda, ka sievietes šķiršanās gadījumā biežāk izjūt miega traucējumus, īpaši tās, kurām trūkst apmierinātības attiecībās.

Bezmiegs ir miega traucējums, kas var būt gan kā neatkarīga problēma, gan citu veselības apstākļu sekas. Šo traucējumu biežums palielinās starp cilvēkiem, kas cieš no stresa, nemiera vai depresijas, kā arī tiem, kuriem ir sarežģīti dzīves apstākļi. Bezmiega cēloņi var būt gan ārējie faktori, piemēram, maiņu darbs, trokšņaina vide, gaismas piesārņojums, gan arī dzīvesveids, piemēram, pārāk bieža kofeīna lietošana, ilgstoša viedierīču lietošana pirms gulētiešanas un mazkustīgums.

Kāpēc bezmiegs apdraud sievietes un šķirteņus vairāk?

Pētnieki no Pitsburgas universitātes atklājuši ciešu saikni starp cilvēka ģimenes stāvokli un miega kvalitāti. Pētījumi rāda, ka sievietes šķiršanās gadījumā biežāk izjūt miega traucējumus, īpaši tās, kurām trūkst apmierinātības attiecībās. Sievietes, kuras vērtē savu laulību kā veiksmīgu, ziņo par mazākiem miega traucējumiem salīdzinājumā ar tām, kuras piedzīvojušas attiecību problēmas vai šķiršanos. Šī saikne saglabājas, pat ņemot vērā citus faktorus, piemēram, etnisko piederību, medikamentu lietošanu un depresijas simptomus.

Galvenie bezmiega riska faktori: kā izvairīties no miega problēmām?

ASV Nacionālā sirds, plaušu un asins institūta eksperti uzsver vairākus svarīgus bezmiega riska faktorus, tostarp vecumu, ģenētisko noslieci un ģimenes vēsturi. Ģimenes locekļiem, kuriem ir bezmiegs, bieži ir paaugstināts risks arī citiem ģimenes locekļiem. Papildus tam, tādi apstākļi kā maiņu darbs, kas maina dabisko diennakts ritmu, trokšņi, augsta vai zema temperatūra guļamistabā un ceļošana starp laika joslām var veicināt miega traucējumus.

Veselības problēmas, kas saistītas ar miega traucējumiem

Bezmiegs var būt saistīts ar dažādām veselības problēmām, tostarp depresiju, trauksmi, šizofrēniju un Alcheimera slimību. Mayo klīnikas eksperti norāda, ka agra pamošanās un nespēja atkal aizmigt bieži ir agrīna depresijas pazīme. Citas veselības problēmas, kas var ietekmēt miegu, ietver vēzi, insultu, galvas traumas un sirds-asinsvadu slimības.

Kā dzīvesveids un medikamenti ietekmē miega kvalitāti?

Nepareizs dzīvesveids, piemēram, pārmērīga alkohola un kofeīna lietošana, smēķēšana, mazkustīgums un ilgstoša ekrāna izmantošana pirms gulētiešanas, var ievērojami pasliktināt miega kvalitāti. Tāpat medikamenti, kas tiek lietoti, lai ārstētu vēzi, augstu asinsspiedienu, saaukstēšanos vai svara samazināšanu, var veicināt bezmiegu. Svarīgi ir arī pievērst uzmanību gulēšanas režīmam un veselīga miega ieradumiem, kas palīdz nodrošināt kvalitatīvu miegu.

Citi bezmiegu izraisoši faktori sievietēm

Sievietēm papildu bezmiega riska faktori var būt grūtniecība, menopauze un hormonālas izmaiņas. Hroniskas slimības, piemēram, artrīts, diabēts, astma un nemierīgo kāju sindroms arī var būt miega traucējumu iemesls.