5 neparasti D vitamīna trūkuma simptomi
D vitamīnam, ko bieži dēvē par "saules vitamīnu", ir izšķiroša nozīme vispārējās veselības un labsajūtas uzturēšanā. Tomēr ziemas mēnešos saules gaismas trūkuma dēļ cilvēkiem nereti rodas D vitamīna deficīts. Kādas ir slēptās D vitamīna trūkuma pazīmes ziemā?
Uzskaitām 7 galvenās pazīmes, kas var parādīties jūsu organismā, ja jums trūkst D vitamīna:
1. Neparasts nogurums un nespēks
Viena no visbiežāk sastopamajām slēptajām D vitamīna trūkuma pazīmēm ziemā ir nogurums un zems enerģijas līmenis. D vitamīnam ir būtiska nozīme enerģijas ražošanā, un, ja tā līmenis ir samazinājies, tas var izraisīt pastāvīga noguruma sajūtu un motivācijas trūkumu.
2. Garastāvokļa svārstības
Vēl viena slēpta D vitamīna trūkuma pazīme ir garastāvokļa izmaiņas. Pētījumi liecina, ka D vitamīnam ir izšķiroša nozīme garastāvokļa regulēšanā un tādu slimību kā depresijas un sezonālo afektīvu traucējumu (SAD) rašanās novēršanā. Ziemā, kad saules gaismas iedarbība ir ierobežota, cilvēkiem var pasliktināties garastāvoklis un vispārējā pašsajūta. Ir svarīgi atpazīt šīs pārmaiņas un apsvērt iespēju, ka to cēlonis ir D vitamīna deficīts.
3. Muskuļu vājums
D vitamīns ir būtisks kalcija, kas ir svarīgs minerāls veselīgu un spēcīgu kaulu uzturēšanai, avots. Ja D vitamīna līmenis nav pietiekams, cilvēki var biežāk izjust sāpes kaulos, muskuļu vājumu, kā arī paaugstinās osteoporozes risks. D vitamīna deficīts var izraisīt kaulu deformācijas, piemēram, rahītu bērniem un kaulu sāpes pieaugušajiem. Bieži vien D vitamīna nepietiekamība sākotnēji noris bez simptomiem, tāpēc ir svarīgi regulāri veikt nepieciešamās analīzes, lai to diagnosticētu laikus. Ilgtermiņā šāds vitamīna D deficīts var izpausties kā paaugstināts asinsspiediens, osteoporoze, psoriāze, hronisks nogurums, saslimšana ar autoimūnām un hroniskām iekaisuma slimībām.
4. Novājināta imunitāte un bieža slimošana
Vēl viena mazāk zināma D vitamīna trūkuma pazīme ir biežas slimības epizodes un novājināta imūnsistēma. D vitamīnam ir būtiska nozīme imūnsistēmas uzturēšanā un organisma aizsardzībā pret infekcijām. Ja ziemas mēnešos trūkst D vitamīna, cilvēki var būt neaizsargātāki pret saaukstēšanos, gripu un citām elpceļu infekcijām. Ir svarīgi apzināties saistību starp D vitamīna līmeni un imūnsistēmas darbību, lai ziemas sezonā nodrošinātu optimālu veselību.
5. Matu izkrišana
D vitamīna trūkums var izraisīt matu izkrišanu vai palēnināt to augšanu, jo tā trūkums traucē folikulu dzīves ciklu. Tiek uzskatīts, ka ar D vitamīna nepietiekamību ir saistīta arī alopēcija - slimība, kas izraisa matu izkrišanu ķermeņa zonās, kurās pie normāliem apstākļiem tiem būtu jāaug.
Ko tev var nodarīt ilgstošs D vitamīna deficīts:
- pasliktināt kaulu veselību - tā rezultātā kauli kļūst trauslāki, ir iespējami kaulu lūzumi un osteoporoze;
- radīt aknu un nieru problēmas;
- veicināt nogurumu, sliktu pašsajūtu, nomāktību;
- izraisīt muskuļu sāpes, krampjus un vājumu;
- negatīvi ietekmēt zobu, matu, nagu un ādas stāvokli.
D vitamīnu nelielā daudzumā iespējams uzņemt ar saules staru starpniecību, kā arī uzturā iekļaujot treknas zivis, aknas, olas un sarkano gaļu, tomēr tāpat lielākajai daļai pacientu ir novērojams D vitamīna deficīts, tādēļ vairumam vienīgais veids, kā uzturēt optimālu D vitamīna līmeni, ir lietot to saturošus medikamentus vai uztura bagātinātājus.