Pret vīrusiem, tauku uzkrāšanos, potencei, nierēm: "zāles", ko vari atrast savā virtuvē
Jau kādu laiku ir modē tā dēvētie veselības šotiņi jeb mēriņi – sablendēti labumi, kas sniedz mundru vitamīnu devu. Nepārspīlēsim ar apgalvojumiem, ka šādi koncentrēti šotiņi pasniegs veselību kā uz paplātes, bet nenoliegsim, ka kaut kas labs tajos ir. Un līdzsvaram neaizmirsīsim pagatavot arī kādu siltu dzērienu – savs labums ir arī tiem.
Konsultē: Dr. Guna Havensone, uztura speciāliste dietologu praksē Meijas un Havensones dietoloģija.
Abi labi!
“Svarīgākais – šotiņi jāpagatavo un jāizdzer uzreiz, svaigi. Jo gan vitamīni, gan citas bioloģiski aktīvas vielas saskarsmē ar gaisu un citu faktoru ietekmē ātri inaktivējas, proti, zaudē kaut ko no sava sākotnējā labuma. Tāpēc nevarēs tā, ka sablendē lielāku daudzumu un tad pāris dienu lieto; galvenais ir – izlietot svaigu.
Šotiņus var dzert mundrumam no rīta brokastīs, var arī pēcpusdienā kā vitaminizētu enerģijas devu kopā ar kādu launaga uzkodu: žāvētiem augļiem, riekstiem, pilngraudu maizi. Vēl liels šotiņu pluss ir krāsainības iespējas – zaļi, oranži, sarkani, dzelteni – katra krāsa nozīmē citus antioksidantus, un daudzveidība ir visnotaļ ieteicama.
Šādi mazi mēriņi ir ļoti noderīgi arī vīrusu laikā, bet – lielākā daļa vīrusu, kas ir akūti respiratorie, mūsu organismā nonāk caur gļotādām, caur degunu, rīkli. Un te ir svarīgi saprast, ka vīrusu, kas ieviesies kaklā, var arī gluži mehāniski “noskalot”, bet ar mazu šotiņu tas nebūs tik efektīvi kā ar ilglaicīgāku silta dzēriena malkošanu, kas vīrusus noskalo lejup. Te mums palīgā nāk karstie veselības dzērieni un tējas, ko var papildināt, piemēram, ar dzērvenēm, kuras satur dabisko konservantu sorbātu, vai kurkumīnu, kam piemīt arī pretvīrusu iedarbība, vai medu un citām piedevām.”