foto: Ekrānuzņēmums no LTV video
Latvijas zinātnieku atklājums dod cerību pasaules iedzīvotājiem
Organiskās sintēzes institūta Organiskās sintēzes perspektīvo tehnoloģiju laboratorijas vadītājs Edgars Sūna.
Esi vesels
2023. gada 31. janvāris, 10:06

Latvijas zinātnieku atklājums dod cerību pasaules iedzīvotājiem

Jauns.lv

Radīti savienojumi, kas uzlabo antibakteriālās terapijas. Šo atklājumu Latvijas Zinātņu akadēmija ir atzinusi par vienu no nozīmīgākajiem Latvijas zinātnē. Mūsu zinātniekiem ir izdevies atklāt jaunu vielu grupu, kas novērš dažu baktēriju spēju pretoties antibiotiku iedarbībai, tas dod cerību, ka nākotnē cilvēce būs pasargāta no dažādām infekcijām, vēsta LTV “Rīta Panorāma”. 

Ir daudzas un dažādas slimības, kuru ārstēšanai tiek izmantotas antibiotikas. Tomēr mēdz gadīties, ka, ārstējot tādas akūtas infekcijas slimības kā sepsi, pneimoniju vai urīnceļu iekaisumu, ierastie medikamenti vairs nepalīdz.

"Pēdējā laikā ārstiem sāk pietrūkt antibiotiku, jo baktērijas ir izstrādājušas rezistenci pret tām. Līdz ar to tas mērķis ir nevis jaunu antibiotiku radīšana, lai cīnītos pret baktērijām, bet jaunu zāļu radīšanu, lai cīnītos pret rezistenci,” skaidro Organiskās sintēzes institūta Organiskās sintēzes perspektīvo tehnoloģiju laboratorijas vadītājs Edgars Sūna.

“Ja mēs varētu uzveikt rezistenci, tad atkal mēs varam izmantot visu plašo antibiotiku spektru, kas patlaban ir ārstu rīcībā," viņš piebilst. 

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem 2050. gadā pasaulē varētu būt pat līdz 50 miljoniem cilvēku nāves gadījumu no rezistento baktēriju izraisītām infekcijām antibiotiku trūkumu dēļ.

"Rezistence rodas tad, kad baktērijas vairs nav uzņēmīgas pret antibiotikām, kad antibiotikas nespēj baktērijas iznīcināt. Rezistence ir tikpat sena kā baktērijas, tātad vismaz trīs miljardus gadus veca parādība. Ir maldīgs viedoklis, ka antibiotikas ir cilvēku radīts ķīmisks produkts. Tā nav taisnība. Antibiotikas ir dabas produkts, un antibiotikas ir ierocis, ar kuru palīdzību viena baktērija cīnās ar otru. Cilvēki izmanto dabas vielas, dabīgās antibiotikas un cenšas tās uzlabot, ķīmiski modificējot, kaut ko nedaudz pamainot, lai uzlabotu aktivitāti. Bet tas nemaina baktēriju uzvedību un pieradumus," pauda Sūna.

Proti, daļa baktēriju pirms trīs miljardiem gadu bija rezistentas pret daļu no antibiotikām, un tādas tās ir arī šobrīd, spējot pielāgoties jauniem medikamentiem. Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātniekiem Edgara Sūnas vadībā, liela starptautiska konsorcija ietvaros izdevies izstrādāt jaunu kombinētās terapijas pieeju bakteriālās rezistences apkarošanai.

"Viņi ir atraduši jaunu vielu grupu, kuru pievienojot zināmām antibiotikām var novērst dažu baktēriju spēju pretoties antibiotiku iedarbībai. Tas dod cerības mums, ka vēl kādu laiku cilvēce būs pasargāta no šīm infekcijām, kuras izraisa baktērijas," sacīja Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš.