Gatavošana uz gāzes plīts var novest pie ļoti nopietnām veselības problēmām
foto: Getty Images via AFP
Esi vesels

Gatavošana uz gāzes plīts var novest pie ļoti nopietnām veselības problēmām

Jauns.lv

Ēdienu gatavošana ar gāzi ir sliktāka jūsu veselībai nekā dzīvošana piesārņotā pilsētā, liecina jauni pētījumi.

Daudzi šefpavāri dod priekšroku gāzes plītīm, nevis elektriskajām alternatīvām tāpat kā vairums kulinārijas profesionāļu. Taču gāzes plītis rada slāpekļa dioksīdu un cietās daļiņas - bīstamus toksīnus, kas atrodami arī ļoti intesīvas pilsētas satiksmes izgarojumos, saka zinātnieki. 

Tie kairina plaušas un var nokļūt asinsritē, palielinot sirds slimību, vēža un Alcheimera slimības risku.

Bērni un vecāka gadagājuma cilvēki ir visneaizsargātākie, pētījumā atklāts, ka gāzes plītis iekštelpu gaisā izraisa daudzkārt augstākus slāpekļa dioksīda līmeņus nekā pieblīvētu pilsētu ielās.

Kāda pētījuma ietvaros, bērni devās uz skolu, valkājot mugursomas, kas aprīkotas ar gaisa piesārņojuma monitoriem, ziņo "New Scientist". Profesors Frenks Kellijs no Londonas Imperiālās koledžas teica: ”Daudzi bērni vakaros, kad viens no vecākiem gatavoja ēst, bija pakļauti lielākam piesārņojumam mājās nekā ceļā uz skolu.”

Cits pētījums liecina, ka viens no astoņiem bērnības astmas gadījumiem ASV ir saistīts ar gāzes plīšu lietošanu. Profesors Kellijs, kurš gan nebija iesaistīts šajā pētījumā, saka, ka gāzes plītis ir galvenais iekštelpu gaisa piesārņojuma avots. 

Tie var saasināt vai pat izraisīt astmu un citas slimības. 

Profesors Kellijs teica: "Ja mājsaimniecībā ir astmatisks bērns, viņiem būs vairāk simptomu nekā tad, ja viņiem nebūtu gāzes plīts."

Profesors Stīfens Lofts no Kopenhāgenas universitātes sacīja: "Varētu strīdēties, ka ar gāzes plīti saistītais risks, visticamāk, ir lielāks nekā dzīvošana piesārņotā pilsētā."

Gāzes plītis arī veicina globālo sasilšanu. ASV veikts pētījums atklāja, ka no ASV atrodamajām  gāzes plītīm izplūstošajam metānam ir ietekme uz klimatu, kas ir salīdzināma ar oglekļa dioksīda emisijām no aptuveni 500 000 benzīna automašīnu.

Eiropas Savienībā, gatavojot ēdienu uz gāzes, vairāk nekā 100 miljoni cilvēku var tikt pakļauti iekštelpu gaisa piesārņojumam, kas pārkāptu ES āra gaisa piesārņojuma noteikumus, šomēnes ziņoja nevalstiskā organizācija CLASP.

Tā aicina visas gāzes plītis aprīkot ar veselības brīdinājuma etiķetēm. Līdz 2025. gadam Apvienotajā Karalistē netiks būvēta neviena jauna māja ar fosilā kurināmā apkuri, un tas gandrīz noteikti nozīmēs, ka tām būs elektriskās indukcijas krāsnis.

ASV prezidenta Džo Baidena Inflācijas samazināšanas likums piedāvās mājsaimniecībām subsīdijas līdz 1340 ASV dolāru apmērā, lai pārietu no gāzes uz indukcijas plītīm.

Pētnieki ir vienisprātis, ja cilvēkiem ir iespēja, viņiem vajadzētu pāriet uz elektriskām plītim.

Tas ir “salīdzinoši vienkāršs veids, kā samazināt cieto daļiņu un slāpekļa oksīda iedarbību”, saka Jorkas Universitātes profesore Nikola Karslava.

Tikmēr loga atvēršana un nosūces ventilatora izmantošana var nekavējoties mainīt iekštelpu gaisa kvalitāti, viņa saka.