Trīs zelta ieteikumi cīņā pret saaukstēšanos
foto: Shutterstock
Esi vesels

Trīs zelta ieteikumi cīņā pret saaukstēšanos

Jauns.lv

Saaukstēšanos izraisa kāds no augšējā elpošanas trakta vīrusiem. Tās simptomi ir drudzis, paaugstināta ķermeņa temperatūra, vieglas galvassāpes, kakla sāpes, klepus, aizlikts vai tekošs deguns, šķaudīšana, slikta pašsajūta,  bet praktiski visos šajos gadījumos, izņemot smagu gripas norisi vai ilgstošus saaukstēšanās simptomus, kas nepāriet 10 dienu laikā, ārstēšana ir ļoti līdzīga. 

Izņēmums ir smēķētāji, kuriem saaukstēšanās var ieilgt. Veseliem pieaugušajiem gada laikā var būt 2–3 saaukstēšanās epizodes. Lielāks risks biežāk slimot ir bērniem līdz 6 gadu vecumam. 

1. Atbalsts imunitātei

  • Lieto C vitamīnu atkarībā no vecuma (pieaugušajiem 1–3 gramus dienā).
  • Saslimšanas sākumstadijā labāk izvēlies nevis kompleksos vitamīnus, kas vairāk domāti profilaksei, bet tādus, kam ir efektīvāka un ātrāka imunitāti veicinoša darbība – vitamīnu D3, A, B6 un B9.
  • Pastiprināti jāuzņem cinks, selēns, varš un dzelzs. 
  • Var pievienot arī dažādus augu ekstraktus, dzert ārstniecības augu tējas – noderēs melnā plūškoka ekstrakts, liepziedi, ehināceja, priežu pumpuri, Islandes ķērpis. Tie visi spēcina imunitāti un paātrina atveseļošanos.

2. Simptomu atvieglošana 

Simptomus – drudzi, drebuļus, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, galvassāpes, kakla, muskuļu un locītavu sāpes, iesnas, aizliktu degunu un klepu – atvieglo un mazina medikamenti. Visspēcīgāk iedarbojas kombinētie ķīmiskie preparāti, kuru sastāvā ir trīs četri līdzekļi, kas iedarbojas kompleksi pret sāpēm un drudzi, mazina deguna tūsku, nomierina klepu un stiprina imunitāti.

Svarīgi, lai farmaceits sarunā ar pacientu noskaidro, kāda veida klepus viņam ir, jo kombinētie ķīmiskie preparāti var saturēt:

  • gan klepu nomācošu līdzekli (dekstrometorfānu) – sausa, kairinoša klepus gadījumā, kāds pārsvarā ir sākumstadijā,
  • gan krēpas šķidrinošu un atkrēpošanu veicinošu līdzekli.

Kombinētos ķīmiskos medikamentus (īpaši karstos dzērienus), kas ļoti labi palīdz novērst saaukstēšanās simptomus, bet strauji un spēcīgi ietekmē arī sirds un asinsvadu sistēmu, ļoti uzmanīgi jālieto:

  • pēc 50–55 gadu vecuma;
  • sirds un asinsvadu slimniekiem;
  • tiem, kuri cieš no glaukomas; 
  • bronhiālās astmas slimniekiem;
  • epilepsijas slimniekiem;
  • pacientiem, kuriem ir traucēta aknu un nieru darbība;
  • ja ir alerģija pret kādu no medikamenta sastāvdaļām.

Kombinētos ķīmiskos medikamentus nedrīkst lietot kopā:

  • ar citiem pretsaaukstēšanās līdzekļiem, jo tā var medikamentu pārdozēt. Tas gan paaugstina blakusefektu risku, gan var izraisīt aknu toksicitāti; 
  • ar greipfrūtu sulu. Tas ir skaidrojams ar tās spēju ietekmēt dažādus vielmaiņas procesus, kas organismā ir atbildīgi par zāļu vielu pārveidošanu un izvadīšanu. Turklāt greipfrūtu sulas ietekmē daži no medikamentiem sāk strādāt ātrāk vai spēcīgāk, bet citi – gluži pretēji. Visspēcīgāk mijiedarbība izpaudīsies situācijās, kad vienlaikus tiks lietots medikaments un apēsts greipfrūts, bet uzmanīties ieteicams 72 stundas pēc šī augļa lietošanas uzturā. Piemēram, pretklepus līdzeklis dekstrometorfāns kā pretklepus komponents ietilpst arī kombinēto pretsaaukstēšanās preparātu sastāvā. Mijiedarbība var izpausties kā nevēlama ietekme uz centrālo nervu sistēmu. 

3. Šķidruma uzņemšana un atpūta

Dzert daudz šķidruma un palikt mājās, nevis iet uz darbu ir vispareizākā recepte, ja esi saaukstējies. Kombinētajiem ķīmiskajiem medikamentiem ir alternatīva –  kompleksi pretsaaukstēšanās līdzekļi, kas satur tikai dabiskas vielas: augu ekstrakti ar vitamīniem un minerālvielām. 

Tikai C vitamīns, cinks un ehinācija var palīdzēt vienīgi ļoti vieglas saaukstēšanās gadījumā pilnīgi veseliem pieaugušajiem. Ieteicamāk sākt ar dabiskiem līdzekļiem, bet, ja divu trīs dienu laikā saaukstēšanās simptomi nevis mazinās, bet kļūst arvien izteiktāki, ķermeņa temperatūra paaugstinās virs 38,5 °C, steigšus jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai farmaceita un jāsāk lietot kādu no kombinētajiem ķīmiskajiem preparātiem.