Atrasta molekula, kas veicina tauku degšanu
foto: Shutterstock
Esi vesels

Atrasta molekula, kas veicina tauku degšanu

"100 Labi padomi Par veselību"

Pētnieku komanda no Bonnas Universitātes ir noteikusi jaunu signālmolekulu, kas palielina enerģijas patēriņu brūnajās tauku šūnās. Purīna inozīns ir molekula, kas veicina tauku degšanu brūnajos adipocītos. Šo mehānismu gan atklāja eksperimentos ar pelēm, bet, iespējams, tas darbojas arī cilvēkiem.

Normālā situācijā tauku šūnas uzkrāj enerģiju, taču brūnajās tauku šūnās enerģija tiek pārvērsta siltumā – brūnie tauki darbojas kā bioloģiskais sildītājs. Vairumam zīdītāju ir šāds mehānisms. Zīdaiņiem brūnie tauki palīdz saglabāt siltumu, bet pieaugušajiem brūno tauku aktivizēšana tiek pozitīvi saistīta ar sirds asinsvadu sistēmas veselību.

Viens no pētījuma autoriem, Bonnas Universitātes profesors Dr. Aleksandrs Pfeifers skaidro: “Mūsdienās mājokļi ir silti arī ziemā, tāpēc mūsu iekšējie sildītāji vairs nav aktuāli. Tajā pašā laikā mēs ēdam arvien vairāk kalorijām piesātināta ēdiena un kustamies krietni mazāk nekā mūsu senči. Šie trīs faktori ir inde mūsu brūnajām tauku šūnām – tās pamazām pārstāj funkcionēt, līdz nomirst pavisam.”

Pētnieku komanda ir atklājusi molekulu – inozīnu –, kas spēj dedzināt taukus. Pētnieki pakļāva brūno tauku šūnas spēcīgam stresam, lai tās virtuāli nomirtu, un atklāja, ka šūnas izdala purīna inozīnu lielos daudzumos. Peles, kas tika barotas ar augsta kaloriju satura diētu un papildus saņēma inozīnu, kļuva slaidākas, salīdzinot ar kontroles grupu, un bija pasargātas no diabēta.

Šeit gan nozīmīga loma ir inozīna transportētājam, jo šis proteīns nogādā inozīnu šūnā un tādā veidā samazina ārpusšūnu koncentrāciju. Rezultātā inozīns vairs nespēj veikt savu “pašaizdegšanos” veicinošo efektu. Arī cilvēkiem ir šāds inozīna transportētājs. Aptuveni 2–4 % no visas populācijas tas ģenētiski ir neaktīvāks, un šie cilvēki arī vidēji ir slaidākas miesasbūves.

Patiesībā mums jau ir medikaments, kas samazina inozīna transportēšanu, bet primāri to izmanto pacientiem ar koagulācijas traucējumiem. Pētnieki šo preparātu iedeva pelēm, un peles sadedzināja vairāk enerģijas nekā iepriekš.

Inozīns regulē arī termoģenēzi cilvēku brūno tauku šūnās, attiecīgi substances, kas spētu ietekmēt inozīna transportēšanu, varētu palīdzēt ārstēt aptaukošanos. Zinātnieki gan netic, ka ar vienu tableti atrisināsim aptaukošanās epidēmiju, bet kā papildrīks tas varētu būt noderīgs.