Zinātnieki Lielbritānijā no nāves izglābj vēža slimnieku, piedāvājot ārstēties ar vīrusu, kas pats nogalina vēzi
Apvienotās Karalistes zinātnieki apgalvo, ka izstrādājuši jaunu, daudzsološu vēža terapiju, kas jau izrādījusies veiksmīga izmēģinājumos ar cilvēkiem. Terapijā tiek izmantots parasts vīruss, kas spēj iznīcināt ļaundabīgās šūnas, vēsta BBC.
Zinātnieki atklāja, ka novājināta herpes vīrusa forma, kas ir modificēta, spēj iznīcināt audzējus. Nepieciešami apjomīgāki un ilgāki pētījumi, taču eksperti apgalvo, ka injekcija galu galā varētu kļūt par glābšanas riņķi cilvēkiem ar progresējušu vēzi.
Kristofs Vojkovskis, 39 gadus vecs celtnieks no Londonas rietumu daļas, ir viens no pacientiem, kas piedalījās pašlaik notiekošajā pirmās fāzes pētījumā, kuru veic Lielbritānijas Vēža pētniecības institūts.
Kristofam 2017. gadā tika diagnosticēts siekalu dziedzeru vēzis, neraugoties uz veikto operāciju un ķīmijterapiju, audzējs turpināja augt.
"Man tika pateikts, ka vairs nav nekādu iespēju, un tiks nodrošināta paliatīvā aprūpe. Tas bija graujoši, tāpēc bija neticami, ka man tika dota iespēja pievienoties jaunās terapijas izmēģinājumam,” stāsta Kristofs.
Pētnieki uzskata, ka īss vīrusa terapijas kurss, kas ir īpaši modificēta herpes vīrusa versija, ir atbrīvojis Kristofu no vēža.
"Piecas nedēļas man tika veiktas injekcijas, kas pilnībā iznīcināja vēzi. Jau divus gadus esmu brīvs no audzēja,” apstiprina celtnieks no Londonas.
Injekcijas, ko ievada tieši audzējā, uzbrūk vēzim divējādi - iebrūkot vēža šūnās un liekot tām saplakt un aktivizējot imūnsistēmu.
Aptuveni 40 pacienti ir izmēģinājuši šo ārstēšanu pētījuma ietvaros. Dažiem no viņiem vīrusa injekcija, ko sauc par RP2, tika ievadīta atsevišķi. Citi paralēli saņēma jau reģistrētas vēža zāles.
Parīzē notikušajā medicīnas konferencē tika prezentēti atklājumi: trīs no deviņiem pacientiem, kuriem tika ievadīts tikai RP2, tostarp Kristofam, audzējs saruka. Septiņiem no 30 pacientiem, kuriem tika veikta kombinētā ārstēšana, arī audzējs samazinājās apmērā.
Vadošais pētnieks profesors Kevins Haringtons BBC pastāstīja, ka novērotā ārstēšanas reakcija bija "patiesi iespaidīga”.
"Tik labus atbildes reakcijas rādītājus agrīnā stadijā klīniskajos pētījumos novēro reti, jo to galvenais mērķis ir pārbaudīt ārstēšanas drošību, turklāt tajos piedalās pacienti ar ļoti progresējušu vēzi, kuriem pašreizējā ārstēšana ir beigusi darboties," viņš sacīja.
Šī nav pirmā reize, kad zinātnieki ir izmantojuši vīrusu cīņā pret vēzi. Pirms dažiem gadiem Nacionālais Veselības dienests apstiprināja uz aukstā vīrusa balstītu terapiju ar nosaukumu T-Vec progresējoša ādas vēža ārstēšanai.