Pasaule ir viena soļa attālumā no bīstamas slimības uzliesmojuma
Covid-19 pandēmijas laikā vismaz 73 miljoni bērnu visā pasaulē nav saņēmuši vakcīnu pret masalām. Pasaules Veselības organizācija brīdina, ka esam vienu soli līdz globālai “masalu vētrai”.
Masalu gadījumu skaita pieaugums visā pasaulē ir izraisījis bažas par nopietnu uzliesmojumu iespējamību. Gandrīz 17 338 masalu gadījumi visā pasaulē tika reģistrēti 2022. gada janvārī un februārī, salīdzinot ar 9 665 gadījumiem pagājušā gada pirmajos divos mēnešos, kas ir par 79 % vairāk.
Apvienoto Nāciju Starptautiskais Bērnu fonds (UNICEF) un Pasaules Veselības organizācija (PVO) brīdināja, ka pastāv nopietni draudi ar vakcīnu izskaužamas slimības uzliesmojumam. Pēdējo 12 mēnešu laikā ziņots par 21 ievērojamu masalu uzliesmojumu dažādās pasaules vietās.
Piecas valstis, kurās pagājušajā gadā konstatēti lielākie masalu uzliesmojumi, ir Somālija, Jemena, Nigērija, Afganistāna un Etiopija.
Kopš 2020. gada koronavīrusa pandēmijas dēļ liela daļa veselības aprūpes finansējuma un resursu ir novirzīti vīrusa izplatības apkarošanai. 2020. gadā, kas bija pirmais pandēmijas gads, 23 miljoni bērnu visā pasaulē nesaņēma pamata bērnu vakcīnas, izmantojot parastos veselības aprūpes pakalpojumus. Tas ir lielākais skaits kopš 2009. gada un par 3,7 miljoniem vairāk nekā 2019. gadā.
Nopietnu slimības uzliesmojumu risku palielina arī miljoniem bēgļu - no Afganistānas, Etiopijas, Somālijas un Ukrainas - pārvietošanās, kā arī tīra ūdens un sanitāro apstākļu trūkums un pārapdzīvotība daudzviet pasaulē.
Tā kā masalas ir ļoti lipīgas, eksperti norādīja, ka, samazinoties vakcinācijas līmenim, saslimšanas gadījumi parasti parādās ātri.
Kas ir masalas?
Masalas ir ļoti lipīga akūta vīrusu infekcijas slimība, kas izplatās gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceļā. Iespējamība saslimt ar masalām ir jebkuram neimūnam cilvēkam (iepriekš nav vakcinēts pret masalām vai nav slimojis ar masalām), kurš ir nonācis kontaktā ar saslimušo vai uzturējās telpās, kurās pēdējo divu stundu laikā atradies masalu slimnieks.
Masalas var būt ļoti nopietna slimība, jo tās var norisēt ar smagām komplikācijām, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrā pieejamā informācija.
Masalu pazīmes
Inficējoties ar masalām, slimības pazīmes parasti parādās pēc 10–12 dienām, tomēr var parādīties 7.–18. dienai. Tās sākotnēji atgādina saaukstēšanos – pēkšņs sākums ar iesnām, klepu un drudzi. Acis kļūst sarkanas un jutīgas pret gaismu. Slimībai progresējot, parasti 2.–4. slimības dienai, temperatūra var sasniegt 39–41°C, un parādās sarkani izsitumi, kas izplatās virzienā no galvas uz ķermeni 3–4 dienu laikā. Pēc 4. dienas izsitumi parasti sāk bālēt un izzūd nedēļas laikā, atstājot pastiprinātu pigmentāciju un ādas lobīšanos. Pēc izslimošanas veidojas imunitāte. Masalas tiek diagnosticētas, ņemot vērā raksturīgos klīniskos simptomus un laboratorijas testa rezultātus.