Tetovēšanas un permanentā grima tintēs līdz minimumam ierobežo veselībai bīstamo vielu izmantošanu
foto: Pixabay.com
Esi vesels

Tetovēšanas un permanentā grima tintēs līdz minimumam ierobežo veselībai bīstamo vielu izmantošanu

Jauns.lv / LETA

Otrdien spēkā stājusies Eiropas Komisijas (EK) regula, kas līdz minimumam ierobežo atsevišķu veselībai bīstamo vielu izmantošanu tetovēšanas un permanentā grima tintēs.

Attiecīgajā regulā teikts, ka Eiropas Savienībā (ES) ir arvien vairāk cilvēku ar tetovējumiem vai permanento grimu, jo īpaši gados jaunu cilvēku vidū.

Tiek uzsvērts, ka tetovēšanai vai permanentajam grimam izmantotās procedūras neatkarīgi no tā, vai tās ietver adatu izmantošanu vai kādu citu metodi, piemēram, uzacu pigmentāciju matiņu tehnikā, nenovēršami rada ādas virsējā slāņa ievainojumu.

Tādējādi tetovēšanas tintes vai citi tetovēšanā izmantotie maisījumi tiek absorbēti ķermenī.

Regulā skaidrots, ka tetovēšanā izmantotie maisījumi parasti sastāv no krāsvielām un palīgsastāvdaļām, piemēram, šķīdinātājiem, stabilizatoriem, mitrinātājiem, pH regulatoriem, mīkstinātājiem, konservantiem un biezinātājiem.

Tiek uzsvērts, ka maisījuma šķīstošās sastāvdaļas stundu vai dienu laikā izdalās pa visu ķermeni, tādējādi āda un citi orgāni ilgstošā periodā tiek eksponēti šo šķīstošo vielu ietekmei.

Dažām no šīm vielām piemīt bīstamas īpašības, kas rada potenciālu risku cilvēka veselībai. Turklāt krāsvielu metabolisms ādā, to noārdīšanās pēc ekspozīcijas saules starojumam un lāzerapstarošanas iespaidā arī var izraisīt bīstamu ķīmisku vielu izdalīšanos no tetovējuma vai permanentā grima atrašanās vietas uz ķermeņa.

Tādējādi no otrdienas tiek ierobežota dažādu tetovēšanā izmanto pigmentu lietošana. Starp šīm vielām ir tādas kā, piemēram, hroms, kobalts, kadmijs un citas.

Atbilstoši Ķīmisko vielu likumā noteiktajam Latvijā atbildīgā iestāde par administratīvo aktu izdošanu, kas attiecas uz darbībām ar ķīmiskām vielām vai maisījumiem, ir Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC), kas uzrauga arī attiecīgās regulas ieviešanu.

LVĢMC Informācijas analīzes daļas vadītāja Anta Jantone skaidroja, ka tetovēšanas un skaistumkopšanas salonu uzraudzība savukārt ir Veselības inspekcijas kompetencē.

Jantone uzsvēra, ka regula neparedz pilnīgu vielu izmantošanas aizliegumu tetovēšanas tintēs, bet ļauj tās izmantot tik niecīgā apmērā, dodot tintei tik minimālu pigmentāciju, ka ražotāji paši būtu ieinteresēti krāsainas tintes iegūšanai izmantot citas vielas. Pretējā gadījumā tetovējumi var būt bez krāsas.

Informācijai par tintes ražošanā izmantojamām sastāvdaļām ir jābūt pieejamām, bet tetovēšanas vai permanentā grima meistariem ir savi klienti jāinformē, ja tiks izmantota tinte, kuras sastāvā ir kāda no tām vielām, kuru izmantošana ar regulu ir ierobežota līdz minimumam.

Vienlaikus Jantone atzīmēja, ka visus tintes paraugus, kurus Veselības inspekcija izvēlējusies pārbaudīt, nav iespējams nosūtīt uz laboratoriju, tomēr tintes sastāvam jābūt norādītam pavadošajos dokumentos.