Kā pagatavot kombuču
Kombuča jeb tējas sēne ir simbiotiska baktēriju un rauga kultūra (angliski SCOBY), kuru raudzējot var pagatavot dabīgi dzirkstošu kombučas dzērienu ar specifisku, viegli etiķainu garšu, kas atgādina kvasu vai ābolu vīnu. Kombuča ir laba alternatīva citiem saldinātiem dzirkstošajiem dzērieniem.
Tējas sēnes izcelsme ir neskaidra, vēstures avotos par to nav daudz ziņu, bet uzskata, ka tā atklāta Mandžūrijā aptuveni pirms 2000 gadu un kā augsti vērtēts veselības dzēriens izplatījies Ķīnā, Indijā, Krievijas dienvidos. Caur Krieviju tā nonākusi citviet Eiropā, bet aptuveni pirms 30 gadiem kļuvusi populāra arī ASV.
Pateicoties organiskajām skābēm, antioksidantiem, minerālvielām, enzīmiem un B grupas vitamīniem, kas veidojas fermentācijas procesā, dzērienam piemīt detoksa efekts. Lietojot regulāri 1–2 glāzes kombučas dienā, novērojama pozitīva iedarbība uz visu organismu, bet īpaši – uz imunitāti. Tā uzlabo gremošanu un veicina vielmaiņu, palīdz atjaunot skābju un sārmu līdzsvaru organismā, normalizē asinsspiedienu un holesterīna līmeni asinīs, palīdz labāk strādāt aknām. Kombuču var lietot arī ārīgi – skalot matus, tīrīt sejas ādu (tai piemīt antiseptiskas īpašības) vai pievienot ārstnieciskajām vannām.
Pagatavošana:
1. Lielā traukā ieber 5–7 g Pu-er tējas drogu un pārlej ar 1 l verdoša (100 °C) ūdens. Ļauj tējai ievilkties. Atdzesē līdz istabas temperatūrai.
2. Kamēr tēja vēl silta, tai pievieno 4–6 ēdamkarotes cukura.
3. Saldināto tēju pārlej kombučas fermentēšanai izvēlētajā traukā (vislabāk – lielā stikla burkā) un tajā ieliek tējas sēni. Sēne vispirms nogrims, tad uzpeldēs virspusē.
4. Trauku pārklāj ar gaisa caurlaidīgu materiālu (kokvilnas audumu vai salveti, nofiksētu ar gumiju), lai notiktu gaisa un gāzu apmaiņa, bet trauka saturs tiktu pasargāts no insektiem, putekļiem un citiem svešķermeņiem (tas jādara obligāti, jo tieši fermentēšanās laikā iekļuvušie svešķermeņi ir visbiežākais saindēšanās cēlonis).
5. Istabas temperatūrā (20–25 °C) dzēriens būs gatavs 5–7 dienu laikā. Jo siltāka vieta, jo ātrāk notiek fermentācija. Gatavības pakāpi var novērtēt pēc smaržas – tai jābūt viegli etiķainai (ja tāda ir, var pagaršot, bet, ja vēlaties stiprāku dzērienu, tas jāparaudzē ilgāk). Ja kombuča ir noturēta pārāk ilgi, tā kļūs tiešām kā etiķis – dzeršanai nederīga, bet to var izmantot etiķa vietā salātu mērcēs un citu ēdienu gatavošanā.
6. Kad kombuča gatava, to salej tīrās pudelēs vai burkās un glabā ledusskapī 1–1,5 mēnesi.
7. Sēni noskalo ar vēsu ūdeni un pārliek bļodā ar tīru ūdeni (lai neizžūst).
8. Kombučas pagatavošanas trauku izmazgā ar sodu vai dezinficē ar verdošu ūdeni, jo sēnei trauku mazgāšanas līdzekļi nepatīk.
9. Gatavo jaunu tēju un raudzē kombuču, kā iepriekš norādīts. Lai ietaupītu laiku, saldināto tēju var pagatavot jau iepriekš.
10. Ja rodas neparedzami apstākļi un sēnei ūdens “vanniņā” jāatrodas ilgāk (piemēram, diennakti vai vēl ilgāk), ūdenim jāpieber cukurs (lai sēne nenomirtu badā).
11. Ja ieplānota ilgstoša prombūtne, kombučas trauku ar sēni var ielikt ledusskapī, lai maksimāli palēninātu fermentācijas procesu un dzēriens “nesaietu” etiķī.
12. Kombuču var gatavot no visdažādākajām tējām – gan melnajām, gan zaļajām, bet noteikti jāpievieno cukurs – tējas sēnes vienīgais ēdiens. Eksperimentējiet un atrodiet savu visgaršīgāko kombuču! Starp citu, ļoti iecienīta ir jasmīnu tējas kombuča.