Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Foto: Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca

 

Maza kļūme, un paciente noasiņotu minūtes laikā. Latvijā pirmo reizi veikta ārkārtīgi sarežģīta un reta operācija 1

Esi vesels
15. novembrī 13:32 2021. gada 15. novembrī 13:32
  Jauns.lv
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārsti veikuši īpaši sarežģītu onkoloģisku operāciju krusta kaulam, kas Latvijā realizēta pirmo reizi. Šāda veida operācijas pasaulē tiek veiktas tikai dažās vietās. Iemesls tam ir operācijas tehniskā sarežģītība, jo, lai izņemtu visu audzēju un pēc tam nodrošinātu balsta-kustību aparāta funkcionalitāti, ir nepieciešamas vismaz 3 operācijas ar daudzu speciālistu iesaisti. Gada laikā pat lielajos Eiropas vai Amerikas centros ir tikai daži šādi pacienti.

65 gadus vecai pacientei sāka sāpēt mugura un radioloģiskajos izmeklējumos tika konstatēts krusta kaula audzējs.  Tika pierādīta krusta kaula hondrosarkoma - audzējs, kam nav iespējama ne ķīmijterapija, ne apstarošana. Lielākā problēma šāda audzēja izņemšanā ir tā lokalizācija - tam ir ļoti sarežģīti piekļūt, jo priekšā ir vēdera dobums ar visiem orgāniem. Arī kaulu anatomija šai vietā ir ļoti sarežģīta. 

Foto: Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca

Ķirurģiskā ārstēšana tika sadalīta vairākās daļās.  Parasti, lielajos Eiropas un Amerikas centros to dara vienā slimnīcā, bet Latvijā to tā nevarēja izdarīt. 

1. operācija bija stomas izveide uz vēdera priekšējās sienas, lai samazinātu pēcoperācijas komplikācijas. 2. operācija notika Latvijas Onkoloģijas Centrā, kur audzējs tika atbrīvots no vēdera iekšējiem orgāniem, atbrīvoti asinsvadi un nervi, kas cieši piegula audzējam. Operācijā piedalījās Dr. Andrejs Pčolkins, Lauris Repša, rezidente Anna Leščinska, anesteziologs Aigars Senkāns.

Nākamajā dienā pacienti pārveda uz Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu, kur tika veikta galīgā 3. operācija, t.i. krusta kaula subtotāla rezekcija un iegurņa kaulu un jostas skriemeļu fiksācija. Operācijā piedalījās Dr. Lauris Repša, Kalvis Briuks, Aleksejs Repņikovs, anesteziologs Sigita Kazūne. Operācijas ilgums bija 8 stundas.

Pacientes ārstējošais ārsts Lauris Repša norāda, ka ārkārtīgi sarežģīta bija audu atbrīvošana no asinsvadiem, kas pieguļ no vēdera dobuma puses - tos traumējot operācijas laikā, pacients noasiņotu nepilnas minūtes laikā, kā arī caur krusta kaulu iet svarīgi nervi, kas ir jāsaglabā netraumēti, lai pacients pēc operācijas nekļūtu invalīds un būtu spējīgs staigāt.

"Primāri ir pacientu izārstēt no onkoloģiskas slimības, taču tikpat būtiski ir arī saglabāt tā dzīves kvalitāti, tāpēc visu operāciju rezultātā tika saglabāti svarīgi nervi, kas nodrošina pacientes pārvietošanās iespējas un funkcionālo neatkarību," skaidro Repša. 

Paciente šobrīd jau atrodās rehabilitācijā mājās, pārvietojas ar palīgierīču palīdzību, lai  ļautu kauliem un mīkstajiem audiem adekvāti sadzīt, bet ir spējīga iet arī bez palīgierīču palīdzības.

Citi šobrīd lasa

Mūsdienu vecvecāki negrib pieskatīt mazbērnus. Iemesli - pārāk prasīgi jaunie vecāki, gribas padzīvot sev 2
Kas ietekmē elektrības cenu straujo kāpumu, un ar ko jārēķinās tās lietotājiem? 4
Alpīnists, kurš 2013. gadā Francijas Alpos atrada dārgakmeņus, beidzot tiek pie atlīdzības 1
Pievienot komentāru

С волосами – хорошо, а без них – лучше: как выглядели актеры до того, как облысели

"Мне уже 60, а я все еще Шурик": Александр Демьяненко ненавидел роль, сделавшую его звездой