Profesors Briģis atklāj, ka "krietni sarucis" laiks, cik ilgi Covid-19 pozitīvs cilvēks ir infekciozs
foto: LETA
Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis
Runā speciālists

Profesors Briģis atklāj, ka "krietni sarucis" laiks, cik ilgi Covid-19 pozitīvs cilvēks ir infekciozs

Jauns.lv

Rīgas Stradiņa universitātes profesors Ģirts Briģis LTV raidījumā "Šodienas jautājums" atklāj, ka laiks, cik ilgi Covid-19 pozitīvs cilvēks ir infekciozs, ir "krietni sarucis", ja salīdzina ar pandēmijas sākumu.

"Slimības ilgums ir garāks, salīdzinot, piemēram, ar gripu un citām vīrusu slimībām. Noteikti ir jāakcentē tas, ka ir diezgan liela neizpratne un varbūt arī zināšanu trūkums sabiedrībā, kas saistās ar jēdzieniem, piemēram, "pozitīvs tests", "lipīgums", "slimības ilgums". Šie jēdzieni nav viens un tas pats, tie var būt ļoti atšķirīgi. Piemēram, slimības ilgums var būt krietni ilgāks nekā pozitīvais tests un tik pat labi var būt arī otrādi," norāda profesors Briģis.

Kā stāsta speciālists, neraugoties uz to, ka cilvēks var nebūt infekciozs jeb lipīgs, tests var arī uzrādīt pozitīvu rezultātu tāpēc, ka atliekas no vīrusa, tā molekulas, ir palikušas organismā.

Atbildot uz raidījuma vadītājas uzdoto jautājumu, vai ir skaidrs, cik tad ilgi cilvēks, kurš inficējies ar Covid-19, ir infekciozs, Briģis norāda, ka "šobrīd šis dienu skaits ir sarucis".

"Ja iepriekš šis laiks bija garāks, tad šobrīd ir skaidrs, ka tas dienu skaits, kad cilvēks ir lipīgs, jau ir krietni mazāks. Ir samērā droši, ka cilvēks var tikt izrakstīts no slimnīcas. Ir cita lieta, ka viņš var būt vēl slims, tāpēc ģimenes ārstam ir deleģēta atbildība vērtēt tieši veselības stāvokli un izvērtēt, vai cilvēks ir darbspējīgs vai nē," norāda profesors.

Ņemot vērā epidemiologu izvērtējumu par pieaugošiem Covid-19 izplatības riskiem, uz četrām nedēļām Latvijā aizliegta izklaides pakalpojumu sniegšana bāros, naktsklubos, diskotēkās, akvaparkos, pirtīs, SPA, slidotavās, spēļu zālēs, bērnu viesību organizēšanas vietās, izklaides un atrakciju centros, batutu parkos, bērnu rotaļu istabās, bērnu pieskatīšanas istabās.

Latvijā otro reizi pandēmijas laikā izsludina ārkārtējo situāciju

Ņemot vērā epidemiologu izvērtējumu par pieaugošiem Covid-19 izplatības riskiem, uz četrām nedēļām Latvijā aizliegta izklaides pakalpojumu sniegšana bāros, naktsklubos, diskotēkās, ...

Komentējot ziņas par "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātajām Covid-19 vakcīnām, kas trešajā izmēģinājumu fāzē uzrādījusi 90% efektivitāti pret inficēšanos ar Covid-19, Briģis saka: "Tā tiešām ir ļoti laba ziņa, jo iepriekš mēs dzirdējām par 50, 60 procentu lietderību jeb potenciālo efektivitāti. 90 - tas ir ļoti labs skaitlis, kas tiešām dod labas cerības. Jautājums tikai par laiku, kad mēs šo vakcīnu varētu saņemt. Latvijas situācijā šķiet, ka varētu būt cerības uz pavasari. Runas par pirmajām sarunām varētu būt jau ap jauno gadu."

Nacionālā veselības dienesta eksperte Līga Gaigala gan "RīgaTV 24" raidījumā "Uz līnijas" iepriekš ziņojusi, ka Eiropas komisija ir noslēgusi līgumu ar farmācijas kompāniju "AstraZeneka" un Latvija rezervējusi vakcīnas 800 000 cilvēkiem. "Pirmās vakcīnas Latvijā varētu ienākt šī gada nogalē," norādīja Gaigala.

Savukārt otrdien tapis zināms, ka Eiropas Komisija pabeigusi sarunas ar ASV farmācijas gigantu "Pfizer" un Vācijas kompāniju "BioNTech", lai nodrošinātu Eiropai šo uzņēmumu izstrādātās eksperimentālās Covid-19 vakcīnas devas. Pēc sākotnējām sarunām EK septembrī apliecināja, ka plāno no šiem izstrādātājiem nodrošināt līdz 300 miljoniem vakcīnas devu.