Kā uzturs var palīdzēt tikt pie bērniņa
Pāri, kam ir problēmas ar ģimenes pieaugumu, var palielināt savas izredzes, ja maina uzturu. Tas ir zinātniski pierādīts!
Apmēram katram desmitajam pārim ilgstoši neizdodas tikt pie bērniņa. Padomdevēju un palīdzēt gribētāju tādos gadījumos netrūkst, un tiek ieteiktas ne tikai dažādas gudrības no senču pūra, nereti ļaudis dalās ar visneticamākajiem savu draugu vai paziņu veiksmes stāstiem.
Taču nesen zinātnieki sāka interesēties, kā auglību ietekmē uzturs, un atklāja aizvien jaunus pierādījumus, ka daži pārtikas produkti un uztura bagātinātāji var palielināt izredzes tikt pie sen gaidītā bērniņa. Savukārt par citiem produktiem, no kuriem potenciālajiem vecākiem kopš seniem laikiem ieteikts turēties pa gabalu, iespējams, nemaz nav tik slikti.
Par to, kā uzturs ietekmē vīriešu un sieviešu auglību, īpaši ieinteresējās divi Hārvarda Universitātes T. H. Čena Sabiedrības Veselības skolas pētnieki Odrija Gaskinsa un Horhe Čavaro. Zinātnieki atzīst, ka pētījumu gaitā iezīmējušās vairākas “skaidri izteiktas likumsakarības”.
Uztura bagātinātāji
Folskābe/B grupas vitamīni
Folskābi parasti iesaka lietot, lai novērstu neirālās caurulītes defektus (jaundzimušo galvas vai muguras smadzeņu attīstības problēmas), taču tās uzņemšana lielākā devā lielākajai daļai sieviešu varētu palīdzēt uzlabot auglību un samazināt spontānā aborta risku.
Ieteiktā deva – 400 mcg dienā.
Antioksidanti
Pētnieki secinājuši, ka A, C un E vitamīni būtu jāuzņem vīriešiem, jo, sievietēm, šķiet, tie nepalīdz veicināt auglību. Vienīgi vēl nav savākts pietiekami daudz pierādījumu, lai noteiktu ieteicamās devas. Pagaidām nav zināms, vai kāds konkrēts antioksidants būtu efektīvāks par citiem.
Omega 3 taukskābes
Ir daži pierādījumi, kas liek domāt, ka Omega 3 taukskābes veicina sievietes auglību, taču noteikti vajadzētu pārliecināties par uztura bagātinātāju kvalitāti un iegādāties tikai tādus Omega 3 uztura bagātinātājus, kas nāk no drošiem avotiem. Pētnieki brīdina – ja lietosiet uzturā treknas zivis, kas augušas piesārņotos ūdeņos, visticamāk, gaidītā efekta nebūs, vai auglība pat samazināsies.
D vitamīns
Ar “saules vitamīnu” tika saistītas lielas cerības, taču Gaskinsai un Čavaro neizdevās atrast pierādījumus, kas apliecinātu, ka šis vitamīns ietekmē auglību. Pat ja jūsu organismā D vitamīns ir pietiekamā līmenī (kas gan ir maz ticams, īpaši, ja dzīvojat ziemeļu puslodē), pētnieki uzstāj, ka auglību tas neuzlabo.
Ieteicamie produkti
Jūras veltes
Treknās zivis, piemēram, lasis un tuncis, satur daudz Omega3 taukskābju, kas, kā pierādīts, veicina auglību. Taču noteikti pārliecinieties, ka zivis, ko pērkat, augušas tīros ūdeņos!
Arī ticējums par austerēm ir pamatots – tajās ir daudz cinka, un tas, kā zināms, nāk par labu gan vīriešiem, gan sievietēm.
Pilngraudu produkti
Pilngraudi, piemēram, brūnie rīsi, auzu pārslas un mieži, satur daudz B grupas vitamīnu, tostarp folskābi (B9) un B12 vitamīnu. Vairāki pētījumi liecina, ka neauglība varētu būt saistīta ar šo vielu trūkumu organismā.
Dārzeņi
B grupas vitamīni auglības veicināšanas kontekstā, šķiet, ir neaizstājami. Organismu ar tiem apgādā arī dārzeņi, piemēram, brokoļi, Briseles kāposti, spināti un sparģeļi. Visvērtīgākie šajā ziņā, iespējams, ir spināti, jo tie satur ļoti daudz folskābes.
Nevēlamie produkti
Soja
Sievietēm, kas vēlas ieņemt bērniņu, vienmēr ieteikts izvairīties no sojas un uztura bagātinātājiem, kas satur soju. Pētniekiem gan nav izdevies atrast pierādījumus, kas apliecinātu šī ieteikuma pamatotību. Patiesībā izskatās, ka soja varētu pat palīdzēt vairot auglību.
Piena produkti
Agrāk tiem, kas vēlējās kļūt par vecākiem, no uztura ieteica izslēgt arī piena produktus, taču Gaskinsa un Čavaro nevarēja atrast pierādījumus, ka vērtīgi, kvalitatīvi piena produkti kaitētu auglībai.
Alkohols
Sievietēm vienmēr stingri piekodināts atturēties no alkohola lietošanas, ja viņas mēģina ieņemt bērniņu. Šis padoms ir vietā, ja ir runa par alkohola patēriņu lielā daudzumā. Retu reizi nobaudot glāzi laba sarkanvīna, šķiet, grūtniecības iestāšanos nevar ietekmēt.
Kofeīns
Arī kafija un tēja ir iekļuvušas dzērienu sarakstā, no kuriem būtu vēlams atturēties. Jāatzīst, pētnieki tomēr nav atraduši pārliecinošus pierādījumus, ka šie produkti būtu vainojami pie grūtībām ieņemt bērnu. Jebkurā gadījumā, kā norāda paši pētnieki, mūsdienās pierādījumi ir “mazāk pārliecinoši, nekā tie bija agrāk”.