Kāpēc ir jālieto probiotikas antibiotiku kursa laikā?
foto: Shutterstock
Esi vesels

Kāpēc ir jālieto probiotikas antibiotiku kursa laikā?

Jauns.lv

Ja cilvēka mikrofloru varētu salīdzināt ar tropiskajiem lietus mežiem, tad antibiotiku lietošana pielīdzināma meža ugunsgrēkam.

Antibiotikas mēs uzņemam gan bēdās, gan priekos - kad esam slimi, un arī ikdienā, piemēram, ar gaļu, kur antibiotikas tiek plaši izmantotas dzīvnieku audzēšanā. To lietošanas rezultātā organismā savairojas pret antibiotikām rezistentās mikroorganismu sugas. 2015. gadā Eiropā un ASV antibiotiku rezistentās baktērijas izraisīja vairāk nekā 50 000 cilvēku nāves gadījumu. Paredzams, ka 2050. gadā tie būs jau 10 miljoni. Pasaules Veselības organizācija antibiotiku rezistenci nosaukusi par vienu no lielākajiem globālajiem draudiem. 

Paralēli rezistencei, antibiotiku lietošana arī spēcīgi ietekmē organisma mikrofloru. Tās nogalina baktērijas organismā vai aptur to rašanos, jo kopā ar nelabvēlīgajām baktērijām iet bojā arī organismam labvēlīgās.  Zināms, ka uz antibiotikām jutīgas ir aptuveni trešā daļa no visām zarnu traktā sastopamajām baktēriju sugām. Antibiotikas strauji un būtiski mazina šo sugu daudzveidību, skaitu, ietekmē baktēriju uzvedību, produktus, ko tās saražo. Šāda mikroflora var nenodrošināt organismam tādas vitālas funkcijas kā uzturvielu uzsūkšanos, vitamīnu ražošanu, kā arī nepasargā no slimību izraisošiem mikroorganismiem. 

Antibiotiku efekts organismā var saglabāties vēl 2 gadus 

Pēc antibiotiku lietošanas zarnu mikroflorai ir hroniski slima cilvēka mikrofloras uzvedība. Kad ārstēšana ar antibiotikām ir pārstāta, mikroflora zināmā mērā ir elastīga un pēc laika tās sastāvs var līdzināties tādam, kāds tas bija pirms antibiotiku lietošanas. Tomēr līdz šim stāvoklim ilgs ceļš ejams! 

Ilgtermiņā tiek iedragāta imūnsistēmas stabilitāte un izturība

Antibiotikas imunsistēmu ietekmē arī ilgtermiņā. Atopiskajām, iekaisuma un autoimūnajām slimībām ir saikne ar mikrofloras disbiozi, un atsevišķos pētījumos ir atrasta cieša saikne starp antibiotiku lietošanu agrīnā vecumā un šo slimību attīstību. 

Neadekvāta vielmaiņa

Antibiotikas tiek uzskatīta par vienu no aptaukošanās riska faktoriem. To lietošana agrīnā vecumā veicina pieņemšanos svarā, neskatoties uz to, ka tiek uzņemts normai atbilstošs kaloriju daudzums. 

Viens no risinājumiem – probiotiku papildus uzņemšana 

Organisma mikrofloru var uzlabot ar papildu uzņemtām probiotikām. To  lietošanu rekomendē jau no paša antibiotiku kursa sākuma un turpinot pēc antibiotiku kursa beigām kā minimums vēl 4 nedēļas. Visprecīzāko ilgumu noteiks gastroenterologs, kurš pēc nodotajām analīzēm spēj izvērtēt kuņģa-zarnu trakta veselības stāvokli.

  • Probiotikas un antibiotikas ir jāuzņem ar aptuveni 4 stundu ilgu pauzi. 
  • Probiotiku skaitam jābūt miljardos.

Ja mikroflora būtu Mežaparka estrāde, tad viens vai divi dziedātāji tajā burtiski pazustu. Tas pats attiecas uz probiotiku lietošanu. Organismā mikroorganismu daudzums ir 1014, un tikai produkts, kurš satur milzīgu probiotisko mikroorganismu daudzumu var būt efektīvs. 

  • Efektīvitāti nosaka arī baktēriju sugu dažādība.

Probiotiķu iedarbība ir atkarīga arī no to sugas. Piemēram, antibiotiku sekas labi spēj likvidēt Saccharomyces boulardii, kas ir vienīgā rauga izcelsmes probiotika, jo viena no klīniski nozīmīgākajām tās īpašībām ir spēja būt izturīgai pret antibiotikām. Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus GG un probiotiķi, kas satur vairāku dažādu baktēriju sugu maisījumus ir būtiski.  

  • Satur prebiotikas.

Svarīgi, lai probiotiķis saturētu arī prebiotikas, piemēram, inulīnu. Tas kalpo kā barības viela baktērijām sākotnēji, lai tās spētu iedzīvoties. Prebiotikas darbojas sinerģijā ar probiotikām un pastiprina viena otras pozitīvo ietekmi. 

  • Uzturs.

Probiotiku lietošanas laikā īpaši ieteicams domāt par vērtīgu uzturu,  kas cita starpā satur daudz šķiedrvielu – pākšaugi, augļi un dārzeņi ir to avots.  Izvēloties vērtīgu uzturu, probiotikas spēs sniegt vislielāko efektu. 

foto: Publicitātes

LYLBIOTIC - AUGSTAS AKTIVITĀTES BAKTĒRIJU KOMPLEKSS 

LYLBIOTIC ir augstas aktivitātes pienskābo, bifidobaktēriju un Saccharomyces komplekss, bagātināts ar prebiotiku inulīnu un bioefektīvo cinku helātu formā. Tas nozīmē, ka produkts uzsūksies līdz pat 85% vairāk un neradīs dedzinošo sajūtu pēc kapsulas uzņemšanas. LYLBIOTIC ir vienīgais probiotiķis Latvijā, kas satur 11,2 miljardus 9 dažādu veidu labās baktērijas vienā kapsulā. 

LYLBIOTIC īpašais kapsulas apvalks garantē baktēriju stabilitāti visu uzglabāšanas laiku, un pasargā tās no kuņģa skābes iedarbības - baktēriju iegūšanas veids nodrošina, ka baktērijas tiek nogādātas zarnu traktā kuņģa skābes un žults neskartas. Šis probiotiķis nav jāuzglabā ledusskapī – ērti paņemams rokassomā, tas izturēs vidē līdz pat + 25C°. Produkts radīts Francijā un pieejams 6 vai 14 kapsulu iepakojumā.

Savukārt, tiem, kuriem kapsulu norīšana sagādā grūtības, ir radīts kaut kas pavisam jauns - LYLBIOTIC Baby Professional -  vienīgais augstas aktivitātes probiotisko baktēriju komplekss ērti lietojamu pilienu formā,  ar tik lielu baktēriju skaitu un sugu daudzveidību - 125 miljardi 10 dažādas sugas vienā pudelītē. Tas ir 100% dabīgs produkts un pateicoties baktēriju pirmavotam, tās pilnībā adaptējas organismā un garantē efektīvu iedarbību. Baktērijas ir apstrādātas speciālā liofilizācijas tehnoloģijā, kas nodrošina, ka tās aktivizējas tikai sārmainajā zarnu vidē. LYLBIOTIC Baby Professional sastāvā esošo baktēriju forma sniedz retu priekšrocību – arī šis probiotiķis nav jāuzglabā ledusskapī.

Decembrī LYLBIOTIC un LYLBIOTIC Baby Professional ar -20% atlaidi visās aptiekās Latvijā un www.well24.eu.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Reklāmas raksts sadarbībā ar LYL love your life®