Superogas krūmmellenes - tu neticēsi, cik daudz tās spēj
Viens no veselīga dzīvesveida ieteikumiem skan šādi – ēdiet iespējami daudz ogu! Vēl nepaguvāt? Tad sāciet ar krūmmellenēm.
Gadsimtiem ilgi cilvēki visā pasaulē paļāvušies uz ogām un izmantojuši tās gan kā ēdienu, gan medikamentus. Arī mūsdienās tie, kas dzīvo tuvāk dabai, izvēlas ēst dažādas savvaļas ogas, jo tās lieliski garšo un arī atbalsta veselību. Taču veselīgas var būt ne tikai meža, bet arī kultivētās ogas. Piemēram, krūmmellenes uzskata teju par superogām, jo tās satur daudz spēcīgu antioksidantu un tanīnu, kas neitralizē brīvos radikāļus, kuri ir asinsritē, un tādējādi palīdz pasargāt organisma šūnas.
Ko spēj krūmmellenes
Salīdzinot ar 25 citiem bieži sastopamiem augļiem un ogām, mellenēs ir vieni no iedarbīgākajiem, jaudīgākajiem antioksidantiem, un vairāki pētījumi liek domāt, ka tie pat varētu apturēt vēža šūnu veidošanos un samazināt iekaisumu.
Kādā pētījumā secināts, ka, piemēram, vecākiem cilvēkiem, ja viņi regulāri ēd mellenes, var uzlaboties atmiņa un mācīšanās spējas.
Šīs ogas nāk par labu arī sirds un asinsvadu sistēmas veselībai. Atklāts, ka cilvēkiem, kas sirgst ar metabolo sindromu, mellenes uzlabo endotēlija šūnu funkciju, kuras izklāj asinsvadus. Savukārt pētījumos ar dzīvniekiem secināts, ka mellenes var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni asinīs.
Melleņu tonizējošās un antibakteriālās īpašības visizteiktāk piemīt žāvētām ogām, un tās var izmantot kā vienkāršu un efektīvu ārstēšanas līdzekli, ja ir caureja. Vēl mellenes var palīdzēt uzlabot redzi tumsā un acu veselību kā tādu, jo šīs ogas bagātīgi satur antocianīnu – antioksidantu, kas ir būtisks tieši redzei un spēj samazināt acu nogurumu.
Glabājiet pareizi!
Svaigas, nemazgātas un nesaspiestas ogas var glabāt ledusskapī pat nedēļu ilgi (tās jānomazgā pirms pašas ēšanas). Vēl mellenes var saldēt, izmantojot šim nolūkam slēgtus, viegli attaisāmus un aiztaisāmus traukus vai saldēšanai paredzētus maisiņus. Tad gan jāparūpējas, lai ogas nesaspiežas.
Būtiski fakti par krūmmellenēm:
* Krūmmellenes sākotnēji ir bāli zaļas, tad pakāpeniski maina krāsu, kļūstot sarkanas un pēc tam krāsojas tumši violetas. Kad ogas ir violetas, tās ir gatavas ēšanai.
* Mellenēm ir raksturīga salda un viegli skābena garša, un to popularitātes dēļ tās audzē visā pasaulē. Tāpēc arī mellenes ir pieejamas teju visu cauru gadu.
* Krūmmellenes pieder pie ēriku (Ericaceae) dzimtas augiem un aug savvaļā Ziemeļamerikā, Eiropā un Āzijā. Tās bieži jauc ar parastajām meža mellenēm, ko lasa un ēd Eiropas valstīs. Patiesībā gan ogas var ļoti viegli atšķirt, jo meža mellenes ir mazākas, mīkstākas un, pārgrieztas uz pusēm, ir tumši lillā. Gatavām krūmmellenēm ir balts vai zaļgans mīkstums.
* Meža mellenes nogatavojas ap jūlija sākumu, bet krūmmellenes ienākas dažādos laikos, sākot ar vasaras sākumu un beidzot ar rudeni.
* Jaunās šķirnes labi aug dārzos un priekšroku dod viegli skābai, labi barotai augsnei.
* Krūmmellenes satur A, C, E, K, B1, B2, B3 un B6 vitamīnus, kā arī folātus, kāliju, mangānu, varu, antioksidantus (antocianīnus un flavonoīdus), gļotvielas un tanīnus.
* Mellenes var kalpot kā gards mazkaloriju našķis, un tās var ēst svaigas, žāvētas vai saldētas. Tās ir lielisks dabīgais uztura bagātinātājs, jo satur daudz uzturvielu, bet vienlaikus maz cukura un tauku.