Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Shutterstock

60% Latvijas iedzīvotāju guļ pārāk maz, riskējot ar nopietnām veselības problēmām 1

Par veselību
2018. gada 20. jūnijā 16:05 2018. gada 20. jūnijā 16:05
  Jauns.lv
60  % Latvijas iedzīvotāju nevelta miegam pietiekami ilgu laiku, bet katrs sestais (17 %) ir piedzīvojis bezmiegu vai miega traucējumus, liecina “Mana Aptieka&Apotheka Veselības indekss”.

Miega medicīnas speciālists un neirologs Ainārs Vecvagars norāda, ka miega problēmas sabiedrībā tik tiešām ir aktuālas, turklāt, ja tās neārstē, cilvēks ar laiku var iedzīvoties nopietnās veselības problēmās, jo tieši veselīga miega laikā tiek stiprināta imunitāte.

Aptaujas rezultāti liecina, ka vismazāk laika miegam velta jaunieši 18 – 24 gadu vecumā, kuru vidū vien 36 % guļ pietiekami. Savukārt visvairāk guļ seniori 55 – 74 gadu vecumā (48 %).

Ainārs Vecvagars norāda, ka diennaktī ikvienam būtu jāguļ vismaz 7 stundas, un sabiedrībā valdošais pieņēmums, ka ir pietiekami arī ar 5 – 6 stundām miega, ja pēc tam pašsajūta ir laba, – ir aplams. Turklāt gulēt ieteicams iet pirms pusnakts, jo cilvēka organisms jau izsenis pielāgots gulēt tieši naktīs, kad iestājas tumsa.

“Nepietiekami guļot, pašsajūta var pat būt laba, taču tā tas būs tikai īstermiņā. Izturības robeža  vidēji ir divi gadi, tad nepietiekama miega dēļ  sākas dažādas fiziskās veselības problēmas – galvas, muguras, locītavu sāpes, pasliktinās atmiņa, krītas darbaspējas, kā arī var attīstīties arī mentālās veselības problēmas – tādas kā izdegšanas sindroms vai pat veģetatīva distonija,” komentē eksperts. Viņš arī norāda, ka jābeidz ticēt sabiedrībā valdošajam mītam, ka nepietiekamo miegu darbdienās var kompensēt ar izgulēšanos nedēļas nogalē. 

Veselīgi dzīvojošie retāk sirgst ar psihoemocionālās veselības problēmām

Veselības indekss liecina, ka salīdzinoši daudzi cieš arī no psihoemocionālās veselības traucējumiem: katru divdesmito (5 %) piemeklējušas trauksmes lēkmes, bet 4 % aptaujāto slimojuši ar veģetatīvo distoniju. Turklāt jau no pērnā gada saglabājusies tendence, ka katrs desmitais (12 %) ir izjutis nepieciešamību pēc psihologa/psihoterapeita vizītes, taču speciālistu nav apmeklējis. Dati arī rāda, ka sievietes biežāk piedzīvo trauksmes lēkmes – ja vīriešu vidū ar tām saskārušies 3 %, tad sieviešu vidū divreiz vairāk jeb 7 % aptaujāto. “Atbilstoši Veselības indeksam ar psihoemocionālās veselības problēmām daudz retāk sirgst tie aptaujātie, kuri ikdienā ietur veselīgu dzīvesveidu un regulāri sporto – šāda tendence vērojama visās vecumu grupās,” norāda farmaceite Agnese Ritene.

Labas pašsajūtas priekšnoteikums – sports un uzturvielām bagāti produkti

Katrs pats par veselīgu miegu un labu emocionālo pašsajūtu varam parūpēties, regulāri sportojot un pievēršot uzmanību uzturam, saka farmaceite Agnese Ritene.  

Atbilstoši aptaujas datiem šogad, salīdzinot ar pērno gadu, par 10 % palielinājies to iedzīvotāju skaits, kuri regulāri sporto. “Aktīvs dzīvesveids kļūst populārāks – to noteikti veicina arī dažādu tautas skrējienu un maratonu apjoms un dažādība, šādas aktivitātes notiek visā Latvijā. Runājot par uzturu, pavasara – vasaras sezonās ieteicams arī neaizmirst par uzturvielām bagātajām dabas veltēm – tie ir gan dārzeņi, gan ogas, gan arī dažādas tējas. Veselīgam un mierīgam miegam ieteicams iedzert piparmētras, melisas vai raudenes tēju,” rekomendē farmaceite.

Citi šobrīd lasa

Ja grib ne tikai cept un marinēt, bet arī tirgot savus gardumus 4
Kad futbols bija kas vairāk par spēli un pārauga asinspirtī 1
Līgo un Jāņos, peldoties alkohola reibumā, noslīkuši jau trīs cilvēki 4
Tēmas: Bezmiegs
Pievienot komentāru

Во дает! Лариса Гузеева подарила детям на день рождения поход в стриптиз

"Потеря обоняния и слабость": что известно о состоянии больной коронавирусом Ларисы Долиной