Tieva uz mūžīgiem laikiem. Uztura plāns 40 diētas dienām
Esi vesels

Tieva uz mūžīgiem laikiem. Uztura plāns 40 diētas dienām

Jauns.lv

Šī asprātīgā programma uz visiem laikiem pieliks punktu jūsu svara svārstībām. Izmēģiniet to, un sapratīsiet, kuri pārtikas produkti jūs padara resnus.

Viens no Lielbritānijas vadošajiem ārstiem alerģiju, uztura nepanesības un klīniskās ekoloģijas jautājumos Dr. Džons Mensfīlds savas vairāk nekā trīsdesmit gadu ilgās prakses laikā ir pārliecinājies, ka 80–85% svara problēmu kopā ar citām saslimšanām rada alerģija pret kādu pārtikas produktu. Viņš ir izstrādājis tā saukto izslēgšanas diētu, ar ko veiksmīgi izārstējis tūkstošiem pacientu. Gadu gaitā viņš to ir pieslīpējis un nu mums visiem atklāj, kurus ēdienus izvēlēties, lai dzīve kļūtu vieglāka un svars mazāks.  Diētai ir trīs stadijas.

1. stadija (7 dienas)

Izslēgšanas diētas pamatā ir pakāpeniska pārtikas produktu pārbaudīšana jeb testēšana. Varat šos produktus gatavot, kā vien vēlaties. Vienīgais izslēdzošās diētas laikā atļautais šķidrums ir minerālūdens – vienalga, ar vai bez gāzes. Drīkst arī spiest atļauto augļu sulas un tās atšķaidīt ar minerālūdeni. Ēdiena garšas bagātināšanai atļauts izmantot tikai jūras sāli. Diētas sākumā katru rītu ieteicams izdzert rūgto sāli jeb magnija sulfātu, lai atbrīvotos no pārtikas, kas ēsta iepriekšējās dienās. Lielākajai daļai pieaugušo pietiek ar divām tējkarotēm rūgtās sāls, kas jāsajauc ar 140 ml minderālūdens.

Pīle, tītars, jērs, brieža gaļa (ieskaitot aknas un nieres)

Menca, forele, pikša, jūras asaris, skumbrija, karūsa, jūras velns, raja, plekste, zobenzivs (svaigas vai saldētas)

Ogļhidrātiem bagāti dārzeņi - lēcas, saldie kartupeļi, pastinaki, rāceņi, kāļi

Cukīni, zirņi, zaļās pupiņas, spināti, kabači, avokado, gurķi

Lapu salāti (visu veidu), selerijas, olīvas (zaļās vai melnās), ķīniešu pupiņu dīgsti, ūdenskreses

Āboli, hurma, persiki, ananass, bumbieri, plūmes(tikai svaigi)

Pistācijas, makadamijas rieksti(ne grauzdēti vai sālīti)

Ja to ievērosiet un nepārkāpsiet šos nosacījumus, varat sagaidīt, ka jau pēc pirmās nedēļas svars mazināsies un pazudīs arī citas medicīniska rakstura sūdzības, ja tādas bijušas.Ja jūs pirms šīs diētas ievērošanas esat kādu no minētajiem pārtikas produktiem ēduši vismaz trīs reizes nedēļā, tas jāizslēdz no diētas, atsākot to ēst tikai pēc diētas beigām.

Šajā stadijā pakāpeniski jāpaplašina pārtikas klāsts, pamatā ēdot pirmajā nedēļā lietotos produktus, kas reti izraisa alerģiju, bet pievienojot arī tos, kam ir vidēji zems alerģijas radīšanas risks. Jāievēro šādi galvenie noteikumi.Katru dienu apēdiet divus jaunus pārtikas produktus – brokastīs un vakariņās.  Pusdienās ēdiet tikai 1. stadijā atļautos pārtikas produktus vai tos, kas 2. stadijā jau ir pierādījuši sevi kā drošus.

Nesāciet lietot produktus pirms atļautās dienas, jo visi ēdieni ar nolūku sagrupēti no dažādām pārtikas produktu grupām vai nodalīti cits no cita. Izmēģinot jaunos produktus, starp ēdienreizēm ieteicams atstāt 9 vai 10 stundas, tāpēc vislabāk jauno produktu testus veikt brokastīs un vakariņās. Tas jādara tāpēc, ka cilvēkiem ir atšķirīgs vielmaiņas ātrums un ķermeņa reakcija var sekot vēlāk. Iegādājieties labas kvalitātes elektroniskos svarus un katru dienu pirms brokastīm un vakariņām nosverieties.

7. diena (vakars) Brokoļi

8. diena Sarkanā, zaļā,dzeltenā vai oranžā paprika, vistas gaļa

9. diena Brūnie rīsi, banāni

10. diena Krāna ūdens (lai jūs varētu būt droši, ka alerģiju neizraisa kāda no ūdenim pievienotajām ķīmiskajām vielām), melnā tēja (bez cukura, piena vai citrona)

11. diena Govs piens (pilnpiens), vīnogas

12. diena Sīpoli, cūkgaļa

13. diena Malta kafija, citroni

14. diena Olas, melones

15. diena Liellopu gaļa, raugs (varat sajaukt 2 tējkarotes maizes rauga ar banānu, ja šis auglis neizraisa alerģiju)

16. diena Sviests, kāposti

17. diena Kartupeļi, sauss baltvīns (ja problēmas nerada raugs vai vīnogas)

Šajā stadijā iekļauti produkti, kas mēdz radīt dažādas alerģiskas reakcijas. Jums tie visi ir pakāpeniski jāpārbauda, lai pārliecinātos, vai tie arī jums nerada kādas problēmas. Graudi, jo īpaši kvieši, jāizmēģina īpaši piesardzīgi, jo organisms tos pārstrādā un uzsūc ļoti lēni. Bieži līdz kādai reakcijai var paiet pat 36 stundas.

3. stadijas beigās jums vajadzētu būt atklājušiem to, ko varētu saukt par sev atbilstošu diētu. Lielākā daļa cilvēku no 84 pārbaudītajiem par sev atbilstošiem var atzīt 79 vai pat vairāk produktu. Esiet izvēlīgi, arī iepērkoties veikalos. Dodiet priekšroku bioloģiskajās saimniecībās audzētajiem produktiem un veikalos meklējiet izstrādājumus, kuru ražošanā nav izmantoti alergēni.

18. diena Burkāni, apelsīni

19. diena: kvieši

20 un 21. diena Ēdiet vai nu pilngraudu makaronus, vai tīrus sasmalcinātus kviešus. Ja piedzīvosiet nevēlamu reakciju, būs vajadzīgas 4 vai 5 dienas, lai atjaunotu iepriekšējo stāvokli.

22. diena Pilngraudu maize. Ēdiet to tikai tad, ja nav bijis reakcijas ne uz kviešiem, ne raugu. Tad pilngraudu maizi varat lietot katrā dienas ēdienreizē.

23. diena Šķīstošā kafija. Tomāti

24. diena Niedru cukurs. Trīsreiz dienā apēdiet pa 2 tējkarotēm cukura.

25. diena Sēnes, zemesrieksti.

26. diena Cukurbiešu cukurs. Izvēlieties tīru cukuru bez piedevām, katrā ēdienreizē apēdiet 2 tējkarotes.

27. un 28. diena Kukurūza. Sāciet katru ēdienreizi ar svaigu vai saldētu kukurūzas vālīti un beidziet ēdienreizi ar 2 tējkarotēm glikozes. Abus kukurūzas veidus ēdiet divas pilnas dienas. Ja būs kāda reakcija, tā parādīsies pēc 48 stundām.

29. diena Čedaras siers (izmēģiniet to arī tad, ja jums ir bijusi reakcija uz pienu), sojas piens (tīrs un nesaldināts). Tas norādīs uz alerģiju pret jebkuru sojas izstrādājumu, ieskaitot sojas miltus.

30. diena Melnie pipari, bekons (ja nav bijusi reakcija uz cūkgaļu). Testējot bekonu, jūs pārbaudīsiet alerģisko reakciju uz nitrītu un nitrātu piedevām, kas tiek izmantotas bekona ražošanā.

31. diena Greipfrūti, šokolāde. Šokolade bieži satur kviešu, kukurūzas daļiņas un cukuru, tāpēc, ja jums parādījusies jutība pret kādu no šiem produktiem, atsakieties arī no šokolādes.

32. un 33. diena Rudzi. Ja vien neparādās kāda nevēlama reakcija, ēdiet rudzu sausmaizītes katrā ēdienreizē divas pilnas dienas. Ja jums ir alerģija pret kviešiem, ēdiet rudzus piesardzīgi, jo visi graudaugi būtībā ir līdzīgi.

34. diena Baltmaize (varat nepārbaudīt, ja jums ir bijusi reakcija uz kviešiem, raugu, kukurūzu vai soju un ja šie produkti ir sastāvdaļu sarakstā.

35. diena Garneles, nātrija glutamāts. Būtu labi, ja jūs varētu izmēģināt šo garšas pastiprinātāju tā tīrajā kristālveida formā, pārkaisot gaļai vai citiem pārtikas produktiem, ko ēdīsiet. Ja tādas iespējas nav, apēdiet jau pārbaudītu rūpnieciski ražotu produktu, kura sastāvā minēts E 621.

36. diena Aspartāms, rozīnes (nepārbaudiet, ja jums ir jutība pret vīnogām).

37. un 38. diena Auzas. Ideālā gadījumā ēdiet auzu putru katrā ēdienreizē divas dienas pēc kārtas. Ja parādās kāda reakcija, pārtrauciet to darīt.

39. diena Puķkāposti un jebkādi svaigi augļi pēc jūsu izvēles.

40. diena Iesals. Veselu dienu katrā ēdienreizē apēdiet divas tējkarotes iesala ekstrakta. Šī ir vēl viena slēptā sastāvdaļa, ka ir vairākos produktos, piemēram, maizē un alū.

Šajā rakstā apkopotas zināšanas tikai par vienu no sešiem noslēpumiem, par ko Dr. Mensfīlds raksta savā jaunajā grāmatā The Six Secrets of Successful Weight Loss, ko izdevusi izdevniecība Hammersmith Health Books. Grāmatu var iegādāties vietnē www.hammersmithbooks.co.uk; cena 12,99 mārciņas.

Teksts: žurnāls Ko ārsti tev nestāsta, Foto: Shutterstock