foto: Shutterstock
Dzīvo no algas līdz algai: finanšu eksperte iesaka, kā tik spiedīgā situācijā ietaupīt naudu
Noderīgi ikdienā
2024. gada 12. maijs, 05:10

Dzīvo no algas līdz algai: finanšu eksperte iesaka, kā tik spiedīgā situācijā ietaupīt naudu

Padomu nodaļa

Jauns.lv

Dažādu iemeslu dēļ iedzīvotāji nereti savu ikmēneša budžetu ir spiesti plānot vai citos gadījumos veido tā, ka nākas dzīvot no vienas algas dienas līdz nākamajai. Luminor finanšu eksperte Jekaterina Ziniča sniedz padomus, kā labāk ietaupīt savas finanses.

Izvērtē nelielos, bet regulāros tēriņus

Tēriņus bieži ir iespējams ierobežot, ja regulāri tiek izvērtēti ikdienas ieradumi. Tieši nelieli un pirmajā mirklī šķietami nebūtiski izdevumi nereti visvairāk iztukšo mēneša budžetu, jo, saskaitot visus mazos tēriņus kopā, izrādās, ka tie veido lielu daļu no ikmēneša izdevumiem.

Piemēram, ja cilvēkam ir ieradums katru darba dienu iegādāties kafiju, kas maksā 2,50 eiro, tad jāņem vērā, ka gada laikā izmaksas par nopirkto ikdienas dzērienu būs ap 675 eiro. Līdzīgi var ietaupīt smēķētāji, turklāt atteikšanās no kaitīgajiem ieradumiem ne tikai uzlabos veselības stāvokli, bet arī palīdzēs gada griezumā ietaupīt ievērojamus finanšu līdzekļus, ko var novirzīt uzkrājumam, kādam lielākam pirkumam vai ceļojumam.

Nosaki konkrētus mērķus

Kā norāda eksperte, veiksmīgu finanšu ietaupījumu primārais solis ir konkrētu mērķu noteikšana. Vienkāršākais un ērtākais veids, kā ietaupīt naudu, ir katra mēneša sākumā vai algas saņemšanas dienā veikt konkrētas naudas summas pārskaitījumu uz atsevišķu kontu, kas paredzēts kādam noteiktam mērķim, piemēram, lielākam pirkumam, ceļojumam vai kam citam, par ko jau sen ir sapņots. Kad šis mērķis tiks sasniegts, būs apgūtas uzkrājuma veidošanas iemaņas un turpmāk šāda darbība, visticamāk, jau kļūs par ieradumu, uzstādot jaunus mērķus, lai ar ietaupīto līdzekļu palīdzību piepildītu savu nākamo sapni.

Katram pašam ir iespēja izvērtēt, kuri izdevumi ir obligāti katru mēnesi, bet no kuriem ir iespējams atteikties, tādejādi ietaupot. Katrs pats arī var aprēķināt summu, kuru iespējams atvēlēt uzkrājumam, bet, ja jau iepriekš ir zināms, kādam mērķim iekrātā nauda tiks atvēlēta, ir vieglāk to novirzīt "krājkasītē" jeb krājkontā. Turklāt pēdējā laikā krājkonts ne tikai kalpo kā atsevišķs konts uzkrājumiem, bet tajā var arī saņemt procentus.

Izmanto mūsdienu tehnoloģiskās iespējas

Ikdienas tēriņu pierakstīšana un analīze daudziem var šķist vērtīgs, bet vienlaikus arī laikietilpīgs un sarežģīts process. Var izmantot gan pierakstus, gan Excel, bet var arī izmantot dažādas digitālās lietotnes, kas atvieglo ikmēneša budžeta plānošanu un var palīdzēt ērti sekot līdzi saviem tēriņiem. Eksperte iesaka izmantot speciālas lietotnes arī ikdienas tēriņu kontrolēšanai un naudas ietaupīšanai, piemēram:

Bilance – Igaunijā radīta lietotne, ar kuras palīdzību var veiksmīgi kontrolēt ikmēneša izdevumus.

Money Lover – mobilā lietotne, kas palīdz sadalīt izdevumus dažādās grupās un iegūt labāku un uzskatāmāku savu izdevumu pārskatu.

Wallet by BudgetBakers – daudzu Eiropas iedzīvotāju iecienīta lietotne, kas ļauj kontrolēt savu budžetu. Lietotnei pieejama gan bezmaksas, gan maksas versija.

Tēmas