Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Viena. Vide. Visiem: elektroauto nākotne ienāk Latvijā

Viena Vide Visiem
31. maijā 16:13 2022. gada 31. maijā 16:13
  Jauns.lv
Pēdējo divu gadu laikā Latvijā reģistrēto elektroauto skaits ik gadu pieaug dubultā, tomēr no citām Eiropas valstīm vēl atpaliekam.

Atbalsts elektroauto iegādei Latvijā pieejams tikai no šā gada, lai gan citās Eiropas valstīs tas darbojas krietni ilgāk. Arī atbalsta apjoms mums ir salīdzinoši neliels. Neraugoties uz to, aizvien vairāk cilvēku, izvēloties jaunu braucamo, lūkojas tieši elektroauto virzienā. Kādas ir elektriskās piedziņas spēkratu priekšrocības un kādi šķēršļi pārvarami to īpašniekiem?

Mūsu eksperts – elektroauto entuziasts, zaļās enerģijas portāla Uzladets.lv vadītājs Kārlis Mendziņš – uzskata: lai arī elektroauto joprojām ir salīdzinoši dārgāki, kopējās izmaksas tiem ir zemākas. Degvielas cenu straujais pieaugums daudziem licis mainīt ikdienas ieradumus, automašīnu lietojot retāk un izvēloties alternatīvus pārvietošanās veidus. Auto, kura “degviela” ir elektrība, šādos apstākļos iegūst papildu priekšrocības. Arī elektrības cenas, protams, pieaug, tomēr uzlādes laikā patērētās elektroenerģijas apjoms un izmaksas ir nesalīdzināmi zemākas, nekā pielejot pilnu bāku ar benzīnu vai pat dīzeļdegvielu. Pašlaik vairums elektroauto ļauj ar vienu pilnu uzlādi nobraukt ne mazāk kā 200, bet daži līdz pat 500 kilometru. Mendziņš atklāj, ka Latvijā ir plašs ātrās uzlādes punktu tīkls, bet pietrūkst lēnās jeb pilnās uzlādes staciju, kur iespējams auto pievienot pa nakti vai darba dienas rītā, lai vakarā brauktu mājās jau ar “pilnu bāku”. Tomēr, kā atzīst eksperts, ikviens var atrast veidu, kā šo problēmu risināt, jo uzlādes nemaz tik bieži nav nepieciešamas. Viņaprāt, “vidējais latvietis” dienā nobrauc ne vairāk kā 50 kilometru, tātad pilna uzlāde nepieciešama reizi nedēļā vai tikai nedaudz biežāk.

Valsts piedāvātais atbalsts elektroauto iegādei ir 4500 eiro, ja iegādājaties jaunu auto. Papildus 1000 eiro var piešķirt arī dīleris. Ar šādiem nosacījumiem elektroauto cena kļūst ievērojami pievilcīgāka un tā iegāde vilinošāka.

Skaties interviju ar Kārli Mendziņu un uzzini par viņa pieredzi, ikdienā pārvietojoties ar eletroauto.

Video tapis sadarbībā ar Latvijas Vides Aizsardzības Fondu.

 

Citi šobrīd lasa

Latviešu uzņēmējas rada jaunu biznesu - dabai draudzīgus peldkostīmus “īstām” sievietēm
Policijas konvojs vēlu vakarā pavada Putinu uz noslēpumainu vizīti Kremlī. VIDEO 4
Bez dusmīgām grimasēm! Grēta Tūnberga krietni paaugusies 9
Pievienot komentāru