foto: Shutterstock
Kā tikt pie neparasta un reta telpauga, netērējot milzu summas
Rhaphidophora tetrasperma
Noderīgi ikdienā
2022. gada 5. janvāris, 16:15

Kā tikt pie neparasta un reta telpauga, netērējot milzu summas

Jauns.lv

Kopš 2020. gada sociālajos tīklos īstu triumfa gājienu piedzīvo telpaugi ar neparastu krāsojumu: iecienītās monsteras, fikusi un citi augi, kas ierasti ir zaļi, bet pēkšņi izrotājušies ar baltiem, dzelteniem vai rozā ielaidumiem, viena lapas puse vai pat visa lapa nokrāsojusies balta vai sārta utt., kļūstot par efektīgu akcentu jebkurā interjerā. 

Interese par šādiem augiem strauji pieaug, un to vērtība nereti sasniedz mākslas darbu vai pat dārgakmeņu cenas: šī gada jūnijā Jaunzēlandē Trademe izsolē kāds maza izmēra Rhaphidophora tetrasperma ar neparastu krāsojumu četru minūšu laikā tika pārdots par 19 000 ASV dolāru.

Kā tikt pie sava neparastā auga, netērējot piecciparu
summas?

Veidojas dabiski, izskatās eksotiski

“Augus ar neparastām, daudzkrāsainām lapām sauc par variegata – “raibs”, “plankumains”, “daudzveidīgs”. Šo nosaukumu pievieno jebkuram augam ar neparastām nokrāsām – baltu, dzeltenu, sārtu, ar svītrām vai plankumiem. Šādas mutācijas veidojas dabiski, un laiku pa laikam jebkuram augam var gadīties lapa ar citu krāsojumu – tāpat kā cilvēki vai dzīvnieki piedzimst ar dažādu krāsu acīm vai albīnismu. Taču, ja albīniem ādas vai matu krāsa dzīvības funkcijas neietekmē, augiem ir sarežģītāk – tie sevi baro ar fotosintēzi, kas notiek zaļās lapās, tāpēc augi ar tīri baltām vai rozā lapām izskatās satriecoši, bet diemžēl nedzīvo ilgi,” stāsta “Kesko Senukai Latvia” produktu speciāliste Līna Spure.

foto: Shutterstock
Monstera Albo variegata

2020. gadā par īstu interneta hitu kļuva Monstera Albo variegata – daudzās mājās tik ierastā monstera ar daļēji baltām vai pat
trīskrāsainām lapām, kur eleganti mijas tumši zaļā, gaiši zaļā
un baltā krāsa. “Variegata augi izskatās ļoti skaisti, taču, tā
kā tie veidojas dabiskas mutācijas rezultātā, dažādi no tiem ir
ārkārtīgi reti sastopami, tāpēc arī atbilstoši maksā. Neliels,
apmēram 30–35 cm izmēra augs 20 cm diametra podiņā var maksāt pat 600, 700, 1000 eiro. Taču labā ziņa ir tāda, ka šos augus, tāpat kā jebkurus citus, var pavairot. Monsteras ir viegli ieaudzējamas, tāpēc, ja draugiem mājās ir augs ar neparastu krāsojumu, varat lūgt padalīties ar stādiņu,” iesaka Līna Spure.

Pavairošanai svarīgi izvēlēties pareizo auga daļu

Vairumu telpaugu var itin viegli pavairot, nogriežot zariņu,ieliekot
to ūdenī un ļaujot tam izdzīt saknes. Tiesa, dažiem augiem ir svarīgi nogriezt īsto daļu. Piemēram, monsterai svarīgi izvēlēties gabaliņu stumbra ar samezglojumu, no kura aug gan kāda
lapa, gan gaisa saknītes. “Ja jums pašiem vai jūsu draugiem ir
neparasts augs, to var mēģināt pavairot pašu spēkiem. Ieteicams izvēlēties lapu, kam ir visvairāk neparastā krāsojuma, jo no zaļajām lapām, visticamāk, izaugs parasts, zaļš augs. Jārēķinās, ka pat visizteiksmīgākā lapa nedod 100% garantiju, jo daba ir un paliek kaprīza, taču izredzes tikt pie neparasta auga noteikti ir,” iedrošina speciāliste.

Jārēķinās, ka augiem ar baltu vai citas krāsas ielaidumu vajag
vairāk gaismas, jo salīdzinoši nedaudzajām zaļajām lapām jāspēj apgādāt ar barības vielām visu augu. Tiešos saules staros augs apdegs, taču, ja tam būs par maz gaismas, lapas kļūs tumšākas un zaudēs neparasto izskatu. Citādi kopšana īpaši neatšķiras no jebkura cita auga kopšanas un ir atkarīga no šķirnes – stilīgi augi var būt gan mazprasīgi, gan niķīgi, tāpēc rūpīgi jāiepazīstas ar katram augam ieteicamo kopšanu.

Ne tikai monsteras

foto: Shutterstock
Kalateja (Calathea Ornata)

Monsteras nebūt nav vienīgie augi, kas var lepoties ar eksotisku
krāsojumu. Piemēram, lielisks interjera akcents par daudz
demokrātiskāku cenu ir kalateja (Calathea Ornata), kuras lapas no virspuses grezno šauras dzeltenīgas un rozīgas svītriņas, bet no apakšas – violeti rozīgs krāsojums, vai fikuss, kurā mijas tumši zaļais ar gaiši zaļo, balto vai gaiši dzelteno.

foto: Shutterstock
Filodendrs (Philodendron Pink Princess)

Arvien populārāki kļūst arī filodendri – īpaši Philodendron Pink Princess, kam ir nevis zaļas, bet tumši brūnas lapas ar rozīgu krāsojumu, un fotosintēze notiek auga brūnajās daļās. Strauji augošu popularitāti šogad ir iemantojis filodendrs ar neparastiem krāsojumiem, kura cena ir no 35 eiro, kaut arī to, protams, ietekmē auga izmērs.

foto: Shutterstock
Kalateja (Fusion White)

Tāpat īpaša ir arī kalateja Fusion White, kura izskatās tā, it kā mākslinieks būtu tai pieskāries ar otu, gaišāk un tumšāk zaļajā krāsojumā iepludinot baltus akcentus. Šis augs ir viegli kopjams, un arī tā cena svārstās ap 30–35 eiro. 

Augi ar balto svītrojumu lieliski piestāv baltiem, vēsiem skandināvu tipa interjeriem, savukārt lapas ar dzeltenu vai rozīgu nokrāsu radīs košāku un siltāku sajūtu mājās vai birojā.

Piedāvājam sarakstu ar dažādiem interesantiem augiem, kas atdzīvinās interjeru mājās vai birojā, atkarībā no vēlmēm un iespējām - 

Dārgākie, īpaši retie augi:

 • Monstera Borsigiana Albo Variegata
 • Monstera Deliciosa Albo Variegata
 • Philodendron Billietiae Variegata
 • Monstera ‘Thai Constellation’
 • Philodendron ‘Pink Princess’
 • Syngonium Podophyllum Albo Variegata
 • Calathea ‘Fusion White’
 • Alocasia ‘Silver Dragon’

Ne tik reti augi:

 • Alocasia Baginda ‘Dragon Scale’
 • Philodendron ‘Birkin’
 • Sansevieria ‘Cleopatra’
 • Calathea Ornata
 • Stromanthe Sanguinea ‘Tricolor’

Augi ar baltu krāsojumu par salīdzinoši zemu cenu:

 • Scindapsus Pictus
 • Peperomia Argyreia
 • Epipremnum Aureum