Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Grupas "Zodiaks" publicitātes foto (foto: Jānis Deinats)

Leģendārais "Zodiaks" atgriežas ar vērienīgu koncerttūri

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Mūzika
24. maijā 13:06 2023. gada 24. maijā 13:06
  Jauns.lv
Leģendārā grupa "Zodiaks" gatava pilnasinīgai vasaras koncerttūrei un to uzsāks jau  jaunnedēļ, 3.jūnijā Jelgavā, brīvdabas koncertzālē Mītava. Pēc tam koncerti notiks vēl divpadsmit Latvijas pilsētās.

Grupas "Zodiaks" publicitātes foto (foto: Jānis Deinats)

Ziņa par grupas atkalapvienošanos radījusi lielu interesi ne tikai nozares profesionāļos un mediju vidē, bet arī grupas mūzikas cienītājos. 

Pēc trīsdesmit piecu gadu pauzes komponista Jāņa Lūsēna vadībā vienotā programmā izskanēs gan kosmiskā "Zodiac" instrumentālie skaņdarbi, gan "Zodiaka" leģendārie hiti Zigfrīda Muktupāvela un Maijas Lūsēnas sniegumā. Ar šiem koncertiem grupas mūziķi pateicas saviem ilggadējiem faniem un līdzjutējiem. 

Atzīstot, ka grupas atkalsatikšanās ir emocionāla ne tikai skatītājiem, bet arī pašiem mūziķiem, Zigfrīds Muktupāvels saka: “Ir teiciens, ka divreiz vienā upē neiekāpsi, bet tomēr tagad tā upe ir kļuvusi vēl jaudīgāka un plašāka. Toreiz visi bijām jaunības degsmes pārņemti, tagad klāt nākusi pieredze un cita dzīves izpratne. Grupā "Zodiaks" un duetā ar Maiju savulaik sāku savu dziedātāja karjeru, un tagad ir tik lieliski atgriezties “tajos laikos”, bet ar daudz dziļāku izpratni un nojēgu par pasauli.”

Grupas "Zodiaks" dziesmas raksturo ne tikai spēcīgi teksti, lieliska mūzika un tās izpildījums, bet arī grupas solistu Maijas un Zigfrīda unikālā balsu tembru saderība. “Mani fascinē Zigfrīda izcilā muzikalitāte, viņa mūzikas izjūta un balss dziļais tonis. Ir sajūta, ka viņa elpa balstās nevis diafragmā bet kaut kur zemes kodolā. Ja cilvēkam ir dziļa dvēsele, tad arī tas tonis skan, tā ir dvēseles kvalitāte. Es arī ļoti priecājos, ka atkal būsim kopā uz vienas skatuves. Paldies Dievam, daudzo gadu laikā nekas nav zudis, skan tāpat kā senāk,” prieku pauž Maija Lūsēna.

Vasaras koncerttūrē uz skatuves Jānim Lūsēnam, Zigfrīdam Muktupāvelam, Maijai Lūsēnai un ģitāristam Aivaram Gudrajam pievienosies arī Kristens Kupčs (ģitāra), Jānis Lūsēns jun. (bass), Harijs Gūtmanis (sitaminstrumenti), Uģis Upenieks (perkusijas) un Sarma Liede, Austra Kozuliņa, Toms Kalderauskis (papildvokāls). 

Grupas "Zodiaks" publicitātes foto (foto: Jānis Deinats)
Grupas "Zodiaks" publicitātes foto (foto: Jānis Deinats)

Zodiaka atgriešanās koncerti šovasar notiks 3.jūnijā, Jelgavā, 10.jūnijā Liepājā, koncertdārzā Pūt, vējiņi, 16.jūnijā Siguldas pilsdrupu estrādē, 15.jūlijā Jēkabpilī, Krustpils brīvdabas estrādē, 21.jūlijā Talsos, Sauleskalna estrādē, 22.jūlijā Alūksnes Pilssalas estrādē, 29.jūlijā Saulkrastu brīvdabas estrādē, 11.augustā Valmieras estrādē, 12.augustā Saldū, Kalnsētas parka estrādē, 16.augustā Dzintaru koncertzālē, 19.augustā Bauskas Pilskalna parka estrādē, 26.augustā Ikšķiles brīvdabas estrādē un 16.septembrī Daugavpils kultūras pilī.

Padomju elektroniskās mūzikas aizsācēji — Latvijas grupa "Zodiac" savus mūzikas eksperimentus ar kosmiskām skaņām sāka jau 70. gados, uzstājoties ar tam laikam neierasto elektroniski sintētisko mūziku, iedvesmojoties no tādiem izpildītājiem kā Žans Mišels Žārs, "Space" un "Kraftwerk". Grupas muzikālie eksperimenti ieguva klausītāju atbalstu un mīlestību ne tikai Padomju Savienībā, bet arī Japānā, Austrijā, Somijā un citās pasaules valstīs. "Zodiac" ieraksts "Disco Alliance" 1980.gadā kļuva par pirmo mūzikas albumu visā PSRS, kas ar savu mūsdienīgumu un trāpīgajām melodijām bija līdzvērtīgs Rietumu popmūzikas hitiem. Skaņuplate piedzīvoja rekordlielu tirāžu, jo tika pārdoti vairāk nekā 20 miljoni ieraksta kopiju.

“Tolaik dzīvojām attīstīta sociālisma apstākļos, kad spēlēt rokmūziku nebija vienkārši.  Esot pretrunā ar padomju estrādes mūzikas kanoniem, šim žanram jau no pirmsākumiem Padomju Savienībā bija disidentiska nokrāsa”, atceras komponists Jānis Lūsēns. “Pēc "Pērkona" skandāla ar izdemolēto vilcienu skrūves tika piegrieztas un bija jāmeklē veids, kā izlikties labam un lojālam padomju iekārtai. Viltīgi izlēmu savam kolektīvam dot latvisku vārdu "Zodiaks" (ar -ks galā), jo, pateicoties "Zodiac" pirmās plates panākumiem, jaunais grupas nosaukums neradīja aizdomas pretvalstiskai nostājai. Taču garu tas nemainīja. Par grupas galvenajiem solistiem kļuva duets – Maija Lūsēna un Zigfrīds Muktupāvels. Ar savām iedvesmojošām, patriotiski krāsotajām, profesionālismā spīdošajām dziesmām “Taisnība”, “Tēvu zeme”, “Mirušais gadsimts” "Zodiaks" 80.gados kļuva par vienu no dziesmotās revolūcijas karognesējiem. 1987.gadā un 1989.gadā slavenajā festivālā “Liepājas Dzintars”  "Zodiaks" izcīnija “Grand Prix” – kā skaistu atzinību par līdz tam darīto un paveikto.  Šovasar šīs dziesmas noteikti izskanēs savādāk, taču nemainīgs paliek to vēstjums.  Maijas un Zigfrīda balsis radīs patīkamu satraukumu  - tādu kā toreiz,  izdzirdot pirmās mūzikas taktis no raidījuma “Labvakar, Latvija””.

Saistītās ziņas

Intervija ar leģendāro Latvijas grupu "Zodiaks"
Uz skatuves atgriežas "Zodiaks". Ar Zigfrīdu Muktupāvelu un Maiju Lūsēnu
„Zodiaks” priecē „Positivus” festivāla apmeklētājus

“"Zodiaks" bija tā laika Lūsēna radošā laboratorija un tieši viņš bija visa kodols, bet viena no labākajām Lūsēna īpašībām attiecībā pret grupas mūziķiem vienmēr ir bijusi tā, ka viņš deva radošas brīvības iespējas”, saka Zigfrīds Muktupāvels. “Neatņemama pop, rok un citu mūzikas žanru sastāvdaļa ir improvizācija un tās nozīme "Zodiakā" nekad netika aizmirsta. Grupas repertuāru var nosacīti sadalīt divās daļās. Dziesmas, kuras "Zodiakam" gādāja popularitāti,  un tās, kuras deva baudu pašiem gan to tapšanas procesā, gan arī koncertos, jo bija tehniski sarežģītas un vienmēr nesa kādu atklājumu - "Mākoņi", "Staburags un saulesmeitiņa" un citas dziesmas. Man pašam viena no nozīmīgākajām manā karjerā ir dziesma “Tautas laiks”. To arī dziedāju festivālā "Jūrmala". Šī dziesma vienmēr sarūpē mazas skudriņas pār muguru un, lai kur arī nebūtu to dziedājis, tieši par šo dziesmu esmu saņēmis visvairāk komplimentu. Arī no auditorijām, kuras nesaprot ne vārda latviešu valodā, kaut man pašam šie Imanta Ziedoņa vārdi šķiet ārkārtīgi nozīmīgi”.

Prieku par atkalsatikšanos neslēpj arī Maija Lūsēna, kuras talants, spilgtums un artistiskums visspilgtāk mirdzēja tieši Zodiaka ziedu laikos. “Esmu pateicīga par iespēju atgriezties savā sākotnē pēc gari noieta ceļa, kurā bija tik daudz meklējumu atrast savu balss skanējumu mūzikā, lai pirmajā vietā būtu dvēseles vibrācija. Šis ceļa sākums bija "Zodiaks"”, uzsver Maija.

Kopš grupas aktīvās darbības pārtraukšanas 90.gados "Zodiaks" tikai retas reizes sanācis uz koncertiem, no kuriem katrs kļuvis par ievērojamu notikumu mūzikas dzīvē.

Citi šobrīd lasa

VIDEO: kā par Latvijas hokejistu panākumu priecājās citvalstu komentētāji
Āža kāju maisā nenoslēpsi — Saeimā netikušais "tautas kalps" apņirdz Latvijas hokejistu panākumu 20
FOTO: Latvijas izlases hokejistus Renāru Krastenbergu un Danu Ločmeli sagaida vēl viens pārsteigums dzimtajā Jelgavā
Pievienot komentāru