Koncertzālē "Lielais dzintars" atklāj izstādi "Liepājas operai – 100"

gallery icon
49
2022. gada 30. oktobris, 16:34

FOTO: koncertzālē "Lielais dzintars" atklāj izstādi "Liepājas operai – 100"

Jauns.lv

Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" atklāta izstāde "Liepājas operai – 100", ko veidojis Liepājas muzejs sadarbībā ar SIA "Lielais Dzintars" un Liepājas teātri.

Izstāde veltīta nozīmīgām lappusēm Liepājas kultūrvēsturē. 2022. gada rudenī aprit 100 gadi, kopš Liepājā tika nodibināta un ar vērienīgu iestudējumu – Šarla Guno operu “Fausts” – radošo darbību uzsāka opera.

Izstādes scenogrāfiju veidoja mākslinieks Kristians Brekte, koncepciju – Dr. art. Vēsma Lēvalde. Tajā izmantoti materiāli no Liepājas muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma, kā arī no Liepājas teātra arhīva.

“Esmu ļoti gandarīta par to, ka man ir izdevies savus pētījumus ieraudzīt vizuāli, jo ne katram pētniekam mūžā tas ir dots, un tas ir vislielākais gandarījums. Tāpat es gribu pie sirds likt visiem liepājniekiem, jo īpaši tiem, kuri vada kultūras dzīvi – atcerieties, ka kultūra ir Liepājas zelta haizivs, un neļaujiet to grauzt vardulēniem,” tā izstādes atklāšanā klātesošos uzrunāja izstādes koncepcijas autore, mākslas zinātņu doktore Vēsma Lēvalde.

Izstādes moto – Revivendo una favola in musica jeb Atdzīvini, izdzīvo vēlreiz teiksmu mūzikā! Ar favola in musica pirmie operu komponisti apzīmēja savus sacerējumus, savukārt izstādes veidotāji mēģināja atdzīvināt stāstu par Liepājas operas spožo pagātni.

Liepājas opera deva iespēju tikt pie vārda jauniem, spējīgiem māksliniekiem, kas vēlāk bieži atgriezās Liepājā un dziedāja izrādēs jau kā nacionālā un pat Eiropas līmeņa solisti. Repertuārā bijušas gan pasaules klasiķu operas, operetes un baleti, gan oriģināldarbi. Liepājas operā savu talantu izkopa izcili scenogrāfi, uz operas skatuves tika izkoptas Latvijas muzikālās un vokālās tradīcijas.

“Izstāde ir veltīta operas tradīcijai Liepājā, un opera pati par sevi ir kultūras vērtība, īpaši Liepājas vēstures kontekstā. Veidojot šo izstādi, Liepājas muzeja mērķis bija radīt tiltu, pa kuru apmeklētāji var no mūsdienu koncertzāles atmosfēras nonākt pagājušā gadsimta Liepājas operas aizkulisēs,” izstādes ieceri akcentēja Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla.

Izstādes veidotāji cer, ka, ienākot modernajās koncertzāles telpās, apmeklētaji varēs ceļot laikā un sajust pagājušā gadsimta Liepājas operas atmosfēru. Iekārtotajā izstādē ir ne tikai iespējams redzēt, kā, piemēram, smilšu maisi balsta dekorāciju metus, bet arī dzirdēt, kā skanēja publikas iemīļoto solistu balsis, skatīt senās izrāžu fotogrāfijas, tā laika sadzīves bildes, izrāžu afišas, nošu lapas, mākslinieku personīgās lietas un citas liecības.

Liepājas operas simtgades svinības vainagoja un noslēdza Hektora Berlioza dramatiskās leģendas “Fausta pazudināšana” iestudējums, kas bija skatāms gan 28. oktobrī, gan arī 29. oktobrī.

Izstāde “Liepājas operai – 100” mākslas telpā Civita Nova bez maksas ir aplūkojama līdz 15. janvārim Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” darba laikā: no pirmdienas līdz piektdienai no plkst. 11 līdz 17, sestdienās, svētdienās – no plkst. 10 līdz 15.