foto: Publicitātes
Izziņoti pretendenti uz "Zelta mikrofonu" kategorijā "Tautas vai pasaules mūzikas albums"
Mūzika
2021. gada 11. marts, 13:45

Izziņoti pretendenti uz "Zelta mikrofonu" kategorijā "Tautas vai pasaules mūzikas albums"

Jauns.lv

Kategorijā "Tautas vai pasaules mūzikas albums" uz balvu "Zelta mikrofons" pretendē Kārlis Kazāks, "Tautumeitas", Ieva Kerēvica, mūziķu apvienība "Sventava", kā arī Jānis Strazdiņš, Kārlis Auzāns un Mārtiņš Miļevskis. Kopskaitā uz balvu "Zelta mikrofons" šajā kategorijā pretendēja deviņi ieraksti, ārpus piecinieka paliekot tādiem izpildītājiem kā "Svīres", "Tarkšķi", "Rikši" un "Fljúga Hrafna".

Latvijas Universitātes profesors, etnomuzikologs un komponists Valdis Muktupāvels pēc kategorijas izvērtēšanas stāsta: “Kopumā šī kategorija izceļas ar lielāku dažādību un stilu saplūsmi, taču ir vieta arī tīras balss skanējumam un tradīcijai. Tādas ir "Tautumeitas", kas nu pievērsušās muzikāli krāšņajam Aulejas novadam, īpaši izceļot tieši vienu vietējo tradīciju tās daudzveidībā. Jāpiebilst, ka vairāk uzrunā tie dziedājumi, kur viņām ir izdevies iziet no jauki skanošu tercu birztaliņas. Ar citāda veida autentiku sevi piesaka "Sventava": albuma formāts ļauj Sibīrijas tālumā ieskaņotai māmuliņai sadziedāties ar Iecavas meitām, un ar to izjusti saskan tradicionāli sakņota, pārmaiņus aicinoša un paskarba Sib-Lat-folk-rock instrumentālā līnija. Ievas Kerēvicas “Mantojumā” priecē dziedātājas silti vijīgā balss un instrumentālā saspēle, bet izskatās, ka vienalga, kāda tēma – kaut vai daina –, džezs tik un tā. Kārļa Kazāka albums “13 | 1” piedāvā atskārsmi, ka pavisam šodienīgas domas var izdziedāt dažādās izloksnēs, un tās visas kopā ir liela bagātība. Savukārt, topošā folkbaleta izrādes “Cik saules mūsos” aranžējumos saplūduši pēdējos desmit gados Latvijas mūzikas telpā jau ne reizi vien izmēģināti un par labiem atzīti paņēmieni – horeogrāfiem būs ko darīt.”

Muzikoloģe, mākslas doktore, mūzikas kritiķe Ilze Šarkovska-Liepiņa stāsta: “Šajā kategorijā vērojama visai plaša stilistiskā  amplitūda – no akadēmiski korektas tradicionālās mūzikas („Tautumeitas”) līdz pat džeza, popmūzikas un citām tautasmūzikas versijām, no kurām īpaši simpātiska, manuprāt, ir dziesminieka Kārļa Kazāka sasaukšanās ar pasaules mūzikas vējiem, tekstos apmīļojot dažādās latviešu valodas izloksnes. Arī ierakstu daudzums un kvalitāte šajā kategorijā nu jau tradicionāli ir ļoti respektējams.”

13 i 1 – Kārlis Kazāks

Kārlis Kazāks uz Latvijas mūzikas skatuves ir jau no 1995. gada. Izdevis solo albumus “Uz manām plaukstām” (2007), “16 stundas” (2013), “Gultnes” (2015), “un Viņa” (2017) un “Apspēlēts” (2020).

Izdevis albumu “13 i 1” ar dziesmām latviešu valodas izloksnēs, kas tapušas raidījumu “Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku” uzņemšanas laikā. Izveidojis raidījuma ciklu par citu tautību kultūru Latvijā “Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku”, radot 6 jaunas dziesmas ar citu tautību cilvēku piedalīšanos.

Radījis divus šūpuļdziesmu albumus bērniem “Mēness ceļu rādīs miega peles vezumam” (ierakstu kompānija Upe) un “Tēti dzied šūpuļdziesmas”, kā arī bērnu mūzikas albumu “DūRainītis” (2020) ar Raiņa dzejoļiem. 2020. gadā kopā ar Kasparu Tobi izdevis albumu “Apspelēts”, kas nominēts kategorijā Elektroniskās mūzikas albums, un nospēlējis 3 koncertus Latvijas Nacionālā teātra Lielajā zālē.

Dziesmas no Aulejas – Tautumeitas

Tautumeitām patīk veidot savu stilu un iet neatkarīgu ceļu mūzikā, taču tai pat laikā Tautumeitas ļoti mīl un ciena vietu un zemi, no kuras nāk, kā arī šīs zemes folkloru un tradīcijas. Albums “Dziesmas no Aulejas” ir veltījums un cieņas apliecinājums mūsu tradicionālajai mūzikai, kas ir skaista savā tīrībā un vienkāršībā. Tas ir aizkustinoši, cik caur šo šķietami vienkāršo un reizē arī smalki niansēto mūzikas valodu spilgti izceļas tautas dziesmas teksta vēstījums, kurā Tautumeitas aicina ieklausīties. Grupas “Tautumeitas” debijas albums ar nosaukumu “Tautumeitas” ir ieguvis Mūzikas ierakstu gada balvu kā gada labākais etno un tautas mūzikas albums. “Tautumeitas” ir koncertējušas tādās valstīs, kā Japāna, Ķīnā, Krievijā, Šveicē, Vācijā, bet 2021. gada maijā bija plānota grupas koncertturneja Japānā, kura pasaulē valdošās situācijas dēļ ir pārcelta uz 2022.gada vasaru.

2020.gada sākumā grupa "Tautumeitas" izdeva albumu "Dziesmas no Aulejas", kurš ir izdots arī vinila plates formātā. Grupa “Tautumeitas” izveidojās 2015.gadā, tās sastāvā ir sešas mūziķes – Asnate Rancāne, Aurēlija Rancāne, Ilona Dzērve, Lauma Bērza, Laura Marta Līcīte un Laura Liepiņa.

Kārlis Auzāns. Mūzika no deju ansambļa “Daiļrade” topošās folkbaleta deju izrādes “Cik Saules mūsos” – Izpilda Jānis Strazdiņš, Kārlis Auzāns un Mārtiņš Miļevskis

Komponists un mūziķis Kārlis Auzāns ir pirmās latviešu folkbaleta viencēliena deju izrādes “Cik Saules mūsos” viens no veidotāju radošās komandas. Deju ansamblim “Daiļrade” radītā mūzika stāsta par mūsdienu cilvēku attiecîbu meklējumos, kuram lemts ieskatīties Dievību pasaules notikumos – Saules, Pērkona un Mēness attiecību līkločos. No satraucošu notikumu vērotāja cilvēks izvēlas kļūt par daļu no šo attiecību stāsta.

Kārlis Auzāns ir radījis arī ne mazums teātra un kinomūzikas, piemēram, mūziku Dailes teātra izrādei "Talantīgais misters Riplijs", Klaipēdas drāmas teātra izrādei "Saules Bērni", kā arī mūziku godalgotām filmām "Mans Mīļākais Karš", kas arī nominēta Zelta Mikrofonam, "Ko zina klusā Gerda", "Gorbačovs.Paradīze", "Ziemassvētki džungļos". Izveidojis jaunu koncertprogrammu "Pieci elementi" ar čellu trio Melo-M un Dināru Rudāni.

Klausieties Bandcamp

Mantojums Volume 1 – Ieva Kerēvica

Ieva Kerēvica ir dziedātāja, mūziķe, vokālā pedagoģe, aktrise. Darbojusies dažādos mūzikas žanros, kā pops, džezs, mūzikls, teātra mūzika un kā džeza vokāliste – dažādos džeza mūzikas virzienos: contemporary, etnojazz, worldjazz, bigband jazz. Sadarbojusies ar daudziem Latvijas džeza mūzikas instrumentālistiem, Latvijas popmūziķiem un akademiskās mūzikas māksliniekiem un diriģentiem. Bijusi vairāku starptautisku džeza mūzikas konkursu laureāte un TV3 šova "Koru kari 2" Grand Prix ieguvēja. Strādājusi ar Latvijas teātriem gan kā vokālā pedagoģe/konsultante izrāžu gatavošanas procesā, gan arī kā aktrise.

2020.gadā tapuši albumi "Mantojums. Volume 1" un "Centerwise".

Sibīrijas dziesmas – mūziķu apvienība “Sventava”

Māra Muktupāvela otrais albums " Sibīrijas dziesmas", ko izpilda mūziķu apvienība "Sventava" izdara vērtīgu darbu – izceļ no aizmirstības dziesmas, ko savulaik dziedāja latvieši, kuri, labākas dzīves solījumiem ticot, aizceļoja un apmetās uz dzīvi Sibīrijā. Latviešu Sibīrijas diaspora, kas veidojusies kopš 19. gadsimta sākuma, pēdējās trīs desmitgadēs ir apzināta un pētīta, īpaši pievēršoties nemateriālajam kultūras mantojumam, tostarp dziesmu folklorai.

No Sibīrijas ciemos pierakstītā muzikālā materiāla jaunajā albumā vietu ir atradušas 10 dziesmas, kuras aranžējis Māris Muktupāvels, iespēlējuši un iedziedājuši muzikālās apvienības “Sventava” dalībnieki – Ilga Reizniece, Gatis Gaujenieks, Mārtiņš Linde, etnovokālā stila speciālistes no grupas “Saucējas” un jaunas, skanīgu balsu īpašnieces Kristīnes Kareles vadībā. Dziesmā “Ejiet, aitas!” skan Jekaterinas Matvejevas balss, kuras senči joprojām dzīvo Sibīrijā.