Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Gardamandžia kalna galā esošā villa pēdējo gadu laikā pamatīgi nolaista. (Foto: REUTERS/SCANPIX)

FOTO: tā šobrīd nolaista vienīgā māja ārpus Lielbritānijas, kurā savulaik dzīvojusi Elizabete II

Slavenības
30. jūlijā 16:27 2020. gada 30. jūlijā 16:27
  Jauns.lv
Malta beidzot savā īpašumā ieguvusi netālu no galvaspilsētas Valletas esošo savrupmāju, kurā no 1949. gada līdz 1951. gadam dzīvojusi britu karaliene Elizabete II ar vīru princi Filipu.

Ēka kalpojusi par karalisko rezidenci laikā, kad karalienes Elizabetes II vīrs princis Filips dienēja jūras spēku flotē. Abi tolaik aizvadīja savus laulības pirmos gadus.

Šis ir vienīgais īpašums ārpus Lielbritānijas, kuru karaliene Elizabete II, toreiz vēl princeses statusā, savulaik saukusi par mājām. Īpašums 1929. gadā tika iznomāts prinča Filipa onkulim lordam Luisam Mauntbatenam, kurš namu arī nodevis lietošanā karaliskajam pārim.

Karaliene Elizabete II, tolaik vēl princese, kopā ar savu vīru Maltas savrupnamā 1950.gadā (Foto: Collect /Shutterstock/ Vida Press)

Villa atrodas pašā Gardamandžia kalna galā. No tās paveras brīnišķs skats uz ostām. Tajā bija sešas guļamistabas, trīs vannas istabas, lielā zāle, kalpotāju telpas pirmajā stāvā un, kas Maltai ir ļoti neierasti, kamīns lielākajā daļā istabu.

Tolaik Maltas laikraksti vēstīja, ka ļaudis nākuši uz savrupnamu, lai nodotu princesei apelsīnus. Tajos laikos apsardze Elizabetei II nav bijusi tik stingra kā šobrīd, un princese pat pati vadījusi automašīnu. Viņa devusies uz kino un pie vietējā friziera, baudījusi piknikus laukos un peldējusies pludmalē dažu kilometru attālumā no viņas mājām.

Karaliene Elizabete II, tolaik vēl princese, kopā ar savu vīru Maltas savrupnamā 1949.gadā (Foto: PA Wire/PA Images)

1950.gadā pāris pametis māju, jo pasaulē nākusi pāra meita Anna, bet jau pirms Ziemassvētkiem ģimene bijusi atpakaļ Maltā. Pēc valsts pamešanas 1951.gadā karaliene Elizabete II vairs nekad nav spērusi kāju šajā namā, kaut gan vairākas reizes apciemojusi Maltu.

Pēdējās vizītes laikā 2015.gadā toreizējā Maltas prezidente Marija Luīze Koleiro Preka karalienei kā dāvanu pasniedza gleznu no viņas vecajām mājām. "Paskat! Tas ir ļoti jauki," karaliene esot sacījusi, piebilstot, ka īpašums "izskatās diezgan skumji".

Maltas valdības aģentūra "Heritage Malta" iegādājusies pagalam nolaisto villu par aptuveni 5 miljoniem eiro un plāno to atjaunot tās sākotnējā izskatā, pēcāk to pārvēršot par muzeju, kurā atspoguļota Maltas vēsture vēl esot britu kolonijai.

Karaliene Elizabete II, tolaik vēl princese, kopā ar savu vīru Maltas savrupnamā 1950.gadā (Foto: Historia/Shutterstock/ Vida Press)

Reiz krāšņais nams nu izskatās pussabrucis, no sienām nolupusi krāsa, atklājot senos sienu gleznojumus. Norobežotais dārzs ārpusē ir aizaudzis, ēkas koridoros salauztas mētājas savulaik pagalmā uzstādītās skulptūras. Pēc karaliskā pāra mājā dzīvojusi kāda sieviete, kura izmantojusi vien dažas pirmā stāva istabas.

Namu iegūt savā īpašumā valsts gribējusi jau sen, bet īpašnieks nav piekritis, līdz beidzot mainījis domas. Eksperti lēš, ka nama atjaunošana varētu izmaksāt aptuveni 10 miljonus eiro. "Mēs plānojam aicināt ikvienu, kurš atceras karalisko pāri no laikiem, kad viņi dzīvoja Maltā, satikties ar mums, dalīties atmiņās un, iespējams, tā laika fotogrāfijās," atklāj "Heritage Malta" pārstāvis Kenets Gambins.

Citi šobrīd lasa

“Nesaprotu, kādēļ viņi to visu glabāja noliktavā,” par Libānas traģēdiju izteicies kuģa kapteinis, kurš atvedis bīstamo kravu
"Tā urna nebija patiesa, es pat nezinu, kas tur bija iekšā." Dairis sašutis par apbedīšanas biroja darbu
“Dziediet, kad jums ir labi. Bet visvairāk dziediet, kad jātiek pāri nejēdzībai," Ziedoni citē ģimene, kuras vectēvu atrada dziedam. Sirsnīgā vēstulē pateicas ikvienam, kas palīdzēja 3
Pievienot komentāru

«Продала душу дьяволу»: Экс-жена Кузьмина заявила, что Пугачева его приворожила

По просьбам жителей Беларуси российские звезды отказываются от концертов в стране