Kino
2020. gada 3. februāris, 14:03

Režisors Matīss Kaža pabeidzis filmēt pirmo latviešu vesternu

Jauns.lv

Janvāra pēdējā dienā Mazsalacā pie īpaši filmai veidota 19. gadsimta namiņa uzfilmētas pēdējās vesterna “Kur vedīs ceļš” epizodes, noslēdzot Matīsa Kažas debijas pilnmetrāžas spēlfilmas uzņemšanu.

Filma uzņemta Latvijā, Itālijā un Zviedrijā, tajā piedalījušies aktieri un kino profesionāļi no visām trim valstīm. Tās pirmizrāde gaidāma gada beigās.

Lai nofilmētu filmas galvenās varones ierašanos Latvijas teritorijā, uz Mazsalacu atbrauca arī itāliešu aktrise Tabea Federšpīlere, kura tēlo austroungāru aristokrāti Evu agrā bērnībā. Kopā ar viņu filmēšanā piedalījās Egons Dombrovskis, Andris Keišs, Kaspars Znotiņš un Mazsalacas novada iedzīvotāji, kuri iejutās barona apsardzes vīru, staļļapuišu un zemnieku lomās. Līdz ar šo ainu nofilmēšanu pilnībā noslēgusies filmas uzņemšana, kura kopumā ilga 31 dienu.

“Kad sāku darbu pie filmas, nebiju iedomājies, ka tā varētu kļūt par šāda mēroga starptautisku projektu. Itālijas kalnu ainavas un pilis, Zviedrijas piekrastes klinšainās salas – šādas lokācijas Latvijas kino nav raksturīgas, tās garantēs filmai vizualitāti, dabas un ainavu vērienu, ko pieprasa vesterna žanrs. Izcils ir arī Jurģa Krāsona veidotais 19. gadsimta namiņš pie Skaņākalna, izbūvētais barona stallis un iekārtotie muižas interjeri, kas veidoti, iedvesmojoties no klasicisma un tam sekojošajiem mākslas virzieniem.

foto: publicitātes (Aija Melbārde)
Jurģa Krāsona veidotais 19. gadsimta namiņš pie Skaņākalna.

Kā izskatās šerifs, afēristi, klejojošais kovbojs, plantators, ja šos vesterna varoņu arhetipus interpretē Latvijas 19. gadsimta kontekstā? Arī to, cerams, skatītājam būs interesanti vērot. Filmēšanas komanda un aktieri ir veikuši milzīgu darbu, lai taptu ironiska, aizraujoša piedzīvojumu filma, ar kuru ceram uzrunāt plašu auditoriju gan Latvijā, gan ārpus tās,” par filmas tapšanu saka režisors un producents Matīss Kaža.

Filmas "Kur vedīs ceļš" galvenā varone ir sešpadsmit gadu vecā Eva (Žanete Zvīgule), baltvācu barona aizbildniecībā uzaugusi aristokrātiskas izcelsmes jauniete. Īsi pirms paredzētajām kāzām Eva no muižas negaidīti pazūd. Aizdomās par nolaupīšanu tur latviešu skrīveri Miku (Toms Veličko), un pazudušos jauniešus sāk meklēt barona rokaspuiši, vietējie žandarmi un citi spēki, katrs savu mērķu vadīti. Filmas plašo aktieru ansambli veido arī Latvijā pazīstami aktieri – Agnese Cīrule, Kaspars Znotiņš, Vilis Daudziņš, Egons Dombrovskis, Andris Keišs, Inese Kučinska un Jānis Skutelis.

Filmas galvenajā radošajā komandā strādā režisors, producents un scenārists Matīss Kaža, operators Aleksandrs Grebņevs, mākslinieks Jurģis Krāsons, kostīmu māksliniece Līga Krāsone, scenāriste Ilze Akmentiņa, producentes Una Celma un Dace Siatkovska.

"Kur vedīs ceļš" pirmizrāde paredzēta 2020. gada nogalē, tā ir Latvijas un Zviedrijas kopražojuma filma, kuras producēšanā piedalās studijas "Fenixfilm", "Deep Sea Studios" un "AVB Production AB". Filma top ar Nacionālā Kino centra finansiālu atbalstu bērnu, jauniešu un ģimenes filmu programmas ietvaros, kas turpina Simtgades filmu programmu, filmas līdzfinansētājs ir Dienvidtiroles reģionālais fonds "IDM South Tyrol".