Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

FOTO: Latgalē pirmizrādīta Viestura Kairiša jaunā filma "Piļsāta pi upis"

Kino
2020. gada 13. janvārī 13:35 2020. gada 13. janvārī 13:35
  Jauns.lv
Sestdien, 11. janvārī, Latgales pirmizrādi Krāslavā piedzīvoja Viestura Kairiša jaunā spēlfilma "Piļsāta pi upis" ("Pilsēta pie upes").

Filma demonstrēta vispirms Latgalē, tā izrādot pateicību par Latvijas skaistā reģiona iedzīvotāju milzīgo un entuziastisko atbalstu filmas tapšanā. Pirmizrāde Krāslavā tika uzņemta ar stāvovācijām. Rīgas pirmizrāde filmai notiks šonedēļ — trešdien, 15. janvārī kinoteātrī “Splendid Palace” un “Kino Citadele”.

Uz filmas Latgales pirmizrādi bija ieradušies gan filmas veidotāji, gan galveno lomu tēlotāji Dāvis Suharevskis, Agnese Cīrule un Gundars Āboliņš. Savas lomas uz ekrāna Krāslavā pirmo reizi novērtēja arī vietējie mazāku un lielāku lomu tēlotāji, kuri filmējās Krāslavā, Ludzā, Piedrujā, Rēzeknē un Varakļānos. Kopumā masu skatos filmā iesaistījās gandrīz tūkstotis Latgales iedzīvotāju. Filmas aktieru atlases vadītāja Māra Liniņa ar pateicību atceras, ka daudzi no masu skatu dalībniekiem bijuši tik entuziastiski, ka pirms filmēšanās nemaz neesot uzdevuši parastos jautājumus par to, cik ilgi jāfilmējas, vai dos ēst un kas par to vispār būs.

Pēc Krāslavas pirmizrādes vairāki skatītāji dalījās pirmajos iespaidos par redzēto. Dzejniece Anna Rancāne novērtē, ka filma ir lakoniska un režisoram ir izdevies “izstāstīt Latgales-Latvijas-pasaules vēstures stāstu bez tādām lielām pārspīlētām emocijām un patosa. Filmā nav tādas sataisītas etnogrāfijas, un latgaliešu valoda tur ir ļoti organiski”. Māris Susējs, Bites lomas atveidotājs, pēc filmas noskatīšanās teica: “Kairišs par vēsturi runā ar pieskārieniem, kuri cilvēkiem liks domāt.” Un vēl — filma atgādina, ka mums jābūt pateicīgiem, ka vairs nedzīvojam tādā laikā un "īstenībā mums nav tiesību daudz čakarēties". Valodniece un kultūrvēsturniece Lidija Leikuma par režisora darbu saka: "Viņš ir malacis. Dabūt tik īsā sižetā visu to blīvumu, lai nebūtu nomācošs iespaids, tā ir liela veiksme. Liela veiksme!"

Savas sajūtas pēc filmas nodošanas Latvijas skatītājiem raksturoja arī režisors Viesturs Kairišs: "Bija satraucoši un ārkārtīgi emocionāli filmu parādīt Krāslavā. Un vispār palaist to cilvēkos. Jā, pāri visam tas ir satraucošs mirklis, to var saprast tikai tie, kas to piedzīvojuši — izlaist no sevis veselu savas dzīves posmu, sakoncentrētu nepilnu divu stundu mirklī. Lai filmai brīnišķīgs mūžs, kas iesākts gleznainajā Latgales pilsētā pie upes. Upe ietecēja pati sava avota gultnē."

Vēsturisko attiecību drāmu par notikumiem Latvijā 20. gadsimta 30. un 40. gados režisors Viesturs Kairišs veidojis kopā ar saviem ilggadējiem radošajiem partneriem – mākslinieci Ievu Jurjāni un operatoru Gintu Bērziņu. Studijā "Ego Media" producēto filmu finansē Nacionālais kino centrs, arī Lietuvas un Čehijas kino institūcijas; atbalsta Krāslavas, Ludzas, Rēzeknes un citu Latgales pilsētu pašvaldības, filmas izplatītājs Latvijā ir "ACME Film", kas arī piedalās filmas finansēšanā.

Citi šobrīd lasa

Ceļu satiksmes negadījumā Talsu novadā gājusi bojā autovadītāja 3
Dažiem pasažieriem atteikta iespēja ceļot uz Rīgas lidostu Covid-19 negatīva testa neesamības dēļ 1
"Ir pedagogi, kas saņēma piecus vai septiņus eiro" - kādas piemaksas saņēma skolotāji par attālināto mācību procesu 6
Pievienot komentāru

«Гарри убит горем, его сердце разбито»: друг принца рассказал о его состоянии

79-летняя Вивьен Вествуд снялась в откровенной фотосессии