Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Juris Žagars ar sievu Trūdiju. (Foto: Mārtiņš Ziders)

FOTO: Andreja Žagara dzimšanas dienā ļaudis Cēsīs pulcējas lūkot dokumentālo filmu "Žagari"

TV
2019. gada 17. oktobrī 08:55 2019. gada 17. oktobrī 08:55
  Jauns.lv
Trešdien, 16. oktobrī, koncertzālē "Cēsis" pirmizrādi piedzīvoja Latvijas Televīzijas veidotā dokumentālā filma "Žagari" par brāļiem Andreju un Juri Žagariem.

Dokumentālā filma pirmizrādi piedzīvoja dienā, kad Andrejam Žagaram apritētu 61 gads.

Filmas scenārija autore ir Henrieta Verhoustinska, režisore - Zita Kaminska. Filmu veidojusi LTV komanda - režisore Kaminska, scenārija autore Verhoustinska, galvenais operators Uvis Burjāns, skaņu režisore Diāna Pāvilsone, montāžas režisors Māris Martušs, producenti - Ieva Rozentāle, Artis Dobrovoļskis.

Viņsaulē 60 gadu vecumā Žagars aizgāja 26. februārī. 4. martā Latvijas Nacionālās operas un baleta viņš pavadīts pēdējā gaitā.

Žagars dzimis 1958. gada 16.oktobrī. No 1996. līdz 2013. gadam viņš bija Latvijas Nacionālās operas direktors. 2017. gada jūnijā ievēlēts par Rīgas domes deputātu no partijas "Latvijas attīstībai", kurā bija arī valdes loceklis.

1996. gadā Žagars tika iecelts par Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) direktoru un šo amatu ieņēma līdz 2013. gada septembrim. 2002. gadā debitējis Dalhallas operas festivālā kā operas režisors ar Riharda Vāgnera operu "Klīstošais holandietis", bet 2003. gadā šo pašu operu iestudējis Nacionālajā operā. Iestudējis operas gan Latvijā, gan ārvalstīs, ar iestudējumiem piedalījies arī dažādos festivālos. 2015. gadā atsācis darbu Dailes teātrī kā režisors.

Dailes teātrī Žagars atveidojis Donu Pītersu Viljama Šekspīra izrādē "Liela brēka, maza vilna", Merkucio izrādē "Romeo un Džuljeta", Florindo Aretuzi izrādē "Divu kungu kalps", Ērmani "Vella kalpos", Zostēviņu izrādē "Nilsa Holgersona brīnišķīgais ceļojums" u.c.

Tāpat Dailes teātrī Žagars iestudējis izrādes "Trīs māsas" un "Ziloņa dziesma", bet LNOB - "Lucia di Lammermoor", "Jevgeņijs Oņegins", "Dons Žuans", "Karmena", "Traviata" u.c. Žagars iestudējis izrādes Honkongas, Krasnojarskas, Lietuvas, Boloņas un Budapeštas operās, Turcijas Valsts operas un baleta teātrī, Prāgas un Slovākijas Nacionālajos teātros, kā arī citviet.

Savas karjeras laikā Žagars filmējies arī daudzās Rīgas kinostudijas filmās, tostarp Rolanda Kalniņa uzņemtajā kinolentē "Akmeņainais ceļš" (1983), Aloīza Brenča "Ilgais ceļš kāpās" (1981), Arvīda Krieva "Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili" (1987), kā arī Annas Vidulejas "Homo Novus" (2018).

Saistītās ziņas

60 gadu vecumā miris Andrejs Žagars
FOTO: Ar cieņpilniem aplausiem pēdējā gaitā izvada Andreju Žagaru
"Spilgta zvaigzne, vizionārs un elegances skolotājs" - sabiedrībā zināmi ļaudis sociālajos tīklos piemin Andreju Žagaru

Žagars 2001. gadā saņēma Francijas Nacionālā Goda Leģiona medaļu "Médaille du Commandeur de la Légion d'honneur", bet 2002. gadā - Triju Zvaigžņu ordeni. Tāpat Žagars 2006. gadā saņēmis Nīderlandes karaļnama ordeni, 2011. gadā - starptautisko prēmiju "Baltijas zvaigzne" par humanitāro sakaru attīstību un stiprināšanu Baltijas reģiona valstīs, kā arī Lietuvas Nopelnu ordeņa Virsnieka krustu. Savukārt 2012. gadā Žagaram piešķirts Igaunijas prezidenta apbalvojums - trešās šķiras Māras zemes krusts. Kādreizējais Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs 2010. gadā Žagaram piešķīra Draudzības ordeni par kultūras saikņu stiprināšanu starp Krieviju un Latviju.

2016. gadā viņš nodibināja Andreja Žagara kultūras atbalsta un attīstības fondu, kura mērķis ir veicināt un attīstīt kultūras projektus, īpaši mūzikas un mākslas nozarēs. Tāpat Žagars darbojas kā mākslinieciskais vadītājs fondā "Baltijas muzikālās sezonas", kas uzsācis darbību 2017. gadā. Bijis arī biedrības "Laiks kultūrai" biedrs un iesaistījies Latvijas Nacionālās operas fonda darbā.

Uzņēmējdarbību Žagars uzsāka 1993. gadā, atvēris Rīgā vairākas kafejnīcas, to skaitā "Osiris" un "Deco bārs".

Citi šobrīd lasa

Skandalozo bestselleru autore Karīna Račko kāzu jubileju nosvin pilī
Tihanovska emocionālā video skaidro Baltkrievijas pamešanas iemeslus 27
Princeses Šarlotes skolotāja apprecējusies ar prinča Viljama labāko draugu

Стало известно, почему герцогиня Меган развелась с первым мужем после 2 лет брака

Бегают голыми, стреляют, не платят: арендатор превратил особняк в Юрмале в помойку 1