foto: LETA
"Indexo" saņem bankas licenci
"Indexo" valdes priekšsēdētājs Valdis Siksnis.
Bizness un ekonomika
2024. gada 16. maijs, 16:37

"Indexo" saņem bankas licenci

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Pēc Latvijas Bankas kā finanšu sektora uzraudzības iestādes novērtējuma un priekšlikuma Eiropas Centrālā banka (ECB) trešdien, 15.maijā, ir nolēmusi izsniegt ieguldījumu pārvaldes uzņēmumam AS "Indexo" licenci kredītiestādes darbībai, pavēstīja Latvijas Bankas pārstāvji.

Lēmums stājas spēkā ceturtdien, 16.maijā.

Latvijas Bankas prezidenta vietniece Santa Purgaile norāda, ka Latvijas kredītiestāžu sektors turpina mainīties laikam līdzi. Licence kredītiestādes darbībai Latvijā jaunam dalībniekam izsniegta pēc vairāk nekā desmit gadu pārtraukuma, un "Indexo" ir pirmā Latvijas kredītiestāde, kas licencēšanas procesu īstenojusi Vienotā uzraudzības mehānismā.

"Latvijas Bankas mērķis ir rūpēties, lai Latvijā ir kvalitatīvi, inovatīvi un ērti finanšu pakalpojumi. Veselīga konkurence savukārt veicinās finanšu pakalpojumu un visa sektora attīstību," uzsver Purgaile.

"Indexo" banka plāno fokusēties uz ikdienas banku pakalpojumu sniegšanu, karšu izsniegšanu, kreditēšanu un noguldījumu pieņemšanu. Sākotnēji "Indexo" bankas pakalpojumi būs pieejami privātpersonām.

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) licences izsniegšanu jaunai bankai novērtēja atzinīgi.

Latvijas Banka "Indexo" bankas licencēšanas procesā sniedza visu nepieciešamo konsultatīvo atbalstu, lai licences saņemšanai nepieciešamie dokumenti būtu pilnīgi un būtu ievērotas kredītiestādes darbību regulējošās prasības. Jaunās kredītiestādes darbību uzraudzīs Latvijas Banka.

Latvijā patlaban strādā 10 kredītiestādes un četras ārvalstu banku filiāles.

"Indexo" grupas pašu kapitāls šī gada 31.martā bija 13,983 miljoni eiro.

Pirmā ceturkšņa laikā uzņēmums ir palielinājis meitas sabiedrības AS "IDX1R" kapitālu par 10 miljoniem eiro līdz 15 miljoniem eiro - šī meitas sabiedrība pēc bankas licences saņemšanas kļūs par "Indexo" banku.

"Indexo" koncerna auditētie zaudējumi pagājušajā gadā bija 2,898 miljonu eiro apmērā, kas ir 2,3 reizes vairāk nekā 2022.gadā.

"Indexo" kopš 2022.gada vidus attīsta bankas izveides projektu. 2023.gadā tika pabeigti darbi pie bankas informācijas tehnoloģiju infrastruktūras, izveidota "Indexo" bankas mobilā lietotne, kā arī izstrādāti pamatprodukti privātpersonām. Pēc licences saņemšanas "Indexo" banka sāks darbību ar privātpersonu apkalpošanu, savukārt pakalpojumus uzņēmumiem ieviesīs vēlāk.

"Indexo" lielākie akcionāri ir Henrikam Karmo piederošā SIA "Perfect Match" ar 8,93%, Valdim Siksnim piederošā SIA "VSCAP" ar 6,69%, Igaunijas uzņēmums "Barolo Finants", kura īpašnieks ir Indreks Gusevs, ar 5,64%, Igaunijas uzņēmums "Saggis", kura īpašnieks ir Sandu Hubans, ar 5,64%, SIA "IN Finance", kuras kontrolējošā persona ir Jekaterina Ņikuļina, ar 5,95%, kā arī Mārcis Martinsons ar 5,98% "Indexo" akciju. Pārējo akcionāru īpašumā ir mazāk nekā 5% akciju.

"Indexo" izveidota 2017.gadā. "Indexo" akcijas ir iekļautas "Nasdaq Riga" oficiālajā sarak