foto: Shutterstock
Austrālija, ASV un Kanāda - pievilcīgākie darba meklētāju galamērķi. Kurā vietā ierindojas Latvija?
Biznesmenis.
Bizness un ekonomika
2024. gada 14. maijs, 12:52

Austrālija, ASV un Kanāda - pievilcīgākie darba meklētāju galamērķi. Kurā vietā ierindojas Latvija?

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Latvija joprojām ir darba meklētājus interesējošs galamērķis Baltijas reģionā, lai gan "Decoding Global Talent 2024" pētījuma rezultātos tai ir neliels kritums,

Pētījums atklāja, ka pirmo reizi par pieprasītāko galamērķi starptautiskajam talantam ir kļuvusi Austrālija. 2021. gadā Austrālija bija trešais iecienītākais galamērķis, 2018. gadā - ceturtais, bet 2014. gadā - septītais.

Otrais pieprasītākais galamērķis ir ASV, kas arī 2021. gadā ieņēma otro vietu. Iepriekšējos pētījuma gados (2014. un 2018. gadā) ASV ieņēma pirmo vietu. Trešais pievilcīgākais galamērķis ir Kanāda, kas ierindojās pirmajā vietā 2021. gadā.

Arī Apvienotā Karaliste (4), Vācija (5), Japāna (6), Šveice (7), Singapūra (8), Francija (9) un Spānija (10) iekļuva iekārojamāko galamērķu desmitniekā.

Latvija ir 117. pieprasītākais galamērķis talantu vidū


Latvija ierindojās 117. vietā, piedzīvojot kritumu salīdzinājumā ar 96. vietu 2021. gadā un 72. vietu 2018. gadā.

“Ir ļoti svarīgi koncentrēties uz to, kā palielināt Latvijas pievilcību talantu vidū. Latvijā iedzīvotāju ir tik, cik ir, un neizbēgami talantu trūkums mums draud.  Konkurence ir sīva, jo sacenšamies arī ar Ziemeļvalstīm - Somija ir 25. vietā, bet Zviedrija - 18. vietā. Igaunija šobrīd ir pieprasītākais galamērķis Baltijā, ierindojoties 73. vietā, bet Lietuva ir 112. vietā,” norāda Kristaps Kolosovs, CVMarket.lv biznesa attīstības vadītājs.

“Arī ārvalstu darba devēju konkurence par Latvijas talantu piesaisti arvien pieaug, jo, neskatoties uz to, ka vēlme strādāt ārzemēs gadu gaitā ir samazinājusies (2018. gadā - 78%, 2020. gadā - 66%, bet 2023. gadā - 63%), cilvēkiem vienkārši vairs nav nepieciešams pārcelties, lai strādātu pie pasaulē pievilcīgākajiem darba devējiem,” skaidro Kristaps Kolosovs, piebilstot, ka ⅔ cilvēku apgalvo, ka ir gatavi virtuāli strādāt pie ārvalstu darba devēja bez fiziskas klātbūtnes viņu valstī.

Kopumā 23% darba ņēmēju aktīvi meklē darba iespējas ārzemēs.

Kas mudina cilvēkus pārcelties darba dēļ?

Pētījums atklāj, ka darbiniekus doties uz ārzemēm galvenokārt mudina karjeras attīstības iespējas un labākas algas piedāvājumi. Galvenie iemesli, kas motivē pārcelties uz ārzemēm strādāt, ir finansiāli un ekonomiski apsvērumi (64%), karjeras izaugsme, piemēram, darba pieredzes iegūšana (56%), un dzīves kvalitātes uzlabošana (55%). Kā gaidīts, būtisks ietekmējošais faktors ir arī konkrēts darba piedāvājums (54%).

Citi nozīmīgi apsvērumi ir iespēja dzīvot citā kultūras vidē (49%), izaicinošāks vai interesantāks darbs (48 %), labākas izglītības un apmācības iespējas (37%) vai labākas sociālās un veselības aprūpes sistēmas (35%).

Piektdaļai darba ņēmēju ietekmējošs faktors ir arī galamērķa politiskā stabilitāte valstī (20 %) vai vēlme dzīvot atvērtā un iekļaujošā sabiedrībā (19%).

Londona ir populārākais galamērķis pilsētu vidū


Arī šoreiz pētījuma dalībnieki par pievilcīgāko pilsētu pasaulē atzina Londonu, kam seko Amsterdama un Dubaija. Kopš 2021. gada trīs pievilcīgāko pilsētu vidū nav notikušas nekādas izmaiņas. 

Starp citām pilsētām, kas iekļuvušas pirmajā desmitniekā, ir arī Abū Dabī, Ņujorka, Berlīne, Singapūra, Barselona, Tokija un Sidneja. Tokija ir piedzīvojusi vislielāko kritumu - salīdzinājumā ar 2021. gadu tā ir nokritusies par trim vietām.

No tuvākajiem galamērķiem Oslo ierindojās 33. vietā, Stokholma - 42. vietā, Helsinki - 59. vietā, Tallina - 120. vietā, Viļņa - 134. vietā un Rīga - 135. vietā.