foto: Shutterstock
"Pat salātlapa burgerā var būt inficēta" - latviešu tūristus, kuri ceļo uz Bali, aicina uzmanīties no izplatītas slimības
Pasakaini skaisto Bali iecienījuši tūristi no visas pasaules.
Tūrisms
2024. gada 7. marts, 10:27

"Pat salātlapa burgerā var būt inficēta" - latviešu tūristus, kuri ceļo uz Bali, aicina uzmanīties no izplatītas slimības

Veselības nodaļa

Jauns.lv

Bali un citi Dienvidaustrumāzijas galamērķi pēdējos gados ir ļoti populāri Latvijas tūristu vidū, un daudzi turp ieplānojuši doties arī skolēnu brīvlaikā. Eksperts iesaka padomus, ko ņemt vērā, lai pārtikas izraisītas veselības problēmas nesabojātu ceļošanas prieku.

Ceļotāji, kas šajās valstīs pabijuši, zina vārdu savienojumu Bali Belly jeb Bali vēders, kas ceļotājiem var radīt daudz ciešanu un arī finansiālus zaudējumus.

Bali Belly ceļotāju vidū ir pazīstams arī kā Montezuma's Revenge vai Rangoon Runs, un tā ir izplatīta ceļojumu slimība – caureja, ko izraisa piesārņota pārtika vai ūdens. Slimība bieži izpaužas kā vēdera krampji, caureja, vemšana, vispārējs vājums un sāpes. Labākajā gadījumā simptomi izzūd vienas dienas laikā, bet tie var ilgt arī četras vai piecas dienas.

Vājākam organismam šī slimība pat var būt letāla, jo izraisa stipru atūdeņošanos.

"Slimība ir īpaši izplatīta Bali salā Indonēzijā un citos tropiskajos galamērķos. Ceļotājiem tā var radīt gan fiziski nepatīkamas izjūtas, gan arī finansiālus zaudējumus, izmaksām sasniedzot pat tūkstošus," stāsta apdrošināšanas tehnoloģiju uzņēmuma Balcia risku parakstīšanas un produktu attīstības vadītājs Renārs Duntavs.

Viņš norāda, ka arī ceļotāji no Latvijas nereti saķer Bali Belly, un šogad jau ir bijuši vairāki apdrošināšanas gadījumi, kad ceļotājiem bija nepieciešams segt medikamentu un ārstēšanas izmaksas, jo nereti lielo sāpju un atūdeņošanās dēļ ir jāizmanto vietējo ārstu palīdzība.

"Turklāt zaudējumi rodas ne tikai, maksājot par ārstēšanos, bet arī gadījumā, ja slimības dēļ nākas atcelt lidojumu mājup, pagarināt uzturēšanos viesnīcā  un atcelt citas rezervācijas – šādos gadījumos zaudējumi var sasniegt vairākus tūkstošus eiro," stāsta Renārs Duntavs.

Vairumā gadījumu slimību izraisa baktērijas, ar ko ir inficēts krāna ūdens vai pārtika, tāpēc no saslimšanas var izvairīties, ievērojot šos padomus:

 • Nedzert krāna ūdeni, un neizmantot to pat zobu tīrīšanai. Drošāk būs lietot pudelēs nopērkamu ūdeni.
   
 • Nepasūtīt dzērienus ar ledu, jo vietējie restorāni un bāri bieži izmanto krāna ūdeni, lai pagatavotu ledus gabaliņus.
   
 • Nepirkt jau mizotus augļus, tā vietā izvēlieties augļus, ko var nomizot pats, lai būtu drošs, ka tie nav saskārušies ar slimību izraisošajām baktērijām.
   
 • Izvairīties no neapstrādātas pārtikas lietošanas uzturā. Piemēram, salātus bieži mazgā ar krāna ūdeni, un pat salātlapa burgerā var būt inficēta, tāpēc labāk dot priekšroku termiski apstrādātiem ēdieniem.
   
 • Dzert daudz ūdens (kas fasēts pudelēs) un dezinficēt rokas.
   
 • Iegādāties ceļojumu apdrošināšanu - tādu, kura sedz gan ārstēšanās, gan rezervāciju un lidojumu atcelšanas, gan citas izmaksas, kas rodas slimības dēļ.

"Ja gadījies saslimt, noteikti ir vērts saglabāt visus čekus un rēķinus par medikamentiem un ārstēšanu, kā arī pēc iespējas ātrāk informēt par notikušo savu apdrošinātāju, lai saņemtu atlīdzību par šīm izmaksām," piebilst apdrošināšanas eksperts.