foto: LETA
Saeima būtiski vienkāršos pāreju no viena hipotekārā kredīta devēja pie cita
Pāreja no viena hipotekārā kredīta devēja pie cita turpmāk būs finansiāli mazāk "sāpīga"..
Bizness un ekonomika
2024. gada 13. februāris, 15:57

Saeima būtiski vienkāršos pāreju no viena hipotekārā kredīta devēja pie cita

Jauns.lv

Iedzīvotājiem paredzēta vienkāršāka hipotekārā kredīta pārkreditēšana. To paredz Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā otrdien, 13.februārī, galīgajam lasījumam atbalstītie grozījumi trijos likumos, atvieglojot procedūras, lai iedzīvotāji varētu pāriet pie kredītdevēja, kurš piedāvā labākus nosacījumus, vēsta Saeimas Preses dienests.  Likumprojektiem Saeima iepriekš noteikusi steidzamību.

Hipotekārā pārkreditēšana kļūs vienkāršāka, norāda Saeimas Preses dienests, jo, aizejot pie cita kreditētāja, vairs nebūs jāmaksā pārkreditēšanas maksa. Tāpat vairs nebūs jāsaņem esošā kredīta devēja piekrišana. Patlaban tieši samērā dārgais pārkreditēšanas process ir viens no konkurenci ierobežojošiem faktoriem un iemesliem, kā dēļ iedzīvotāji nepārslēdz līgumus pie cita kredītdevēja, norādīts Saeimas paziņojumā, jo bankas piemēro komisijas maksu gan par izsniegto kredītu, gan arī pārkreditēšanās brīdī, un izmaksas rada arī notāra un zemesgrāmatas pakalpojumi, pauž par likumprojektu virzību Saeimā atbildīgās Budžeta komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs.

Eiropas Komisijas pētījums liecina, ka Latvijā pārkreditē tikai divus procentus no kredītiem, no kuriem kredītiestādes varētu gūt peļņu. Citviet Eiropas Savienībā tas ir no 13 līdz pat 35 procentiem. Patlaban pārkreditēšanās Latvijā iedzīvotājiem izmaksā no 400 līdz 600 eiro, aprēķinājusi Ekonomikas ministrija.

Ja iedzīvotājs vēlēsies mainīt hipotekārā kredīta devēju, visu līguma pārslēgšanas procesu varēs veikt attālināti, tostarp apliecināt savu parakstu pie notāra par ķīlas tiesību pārgrozīšanu par labu jaunajam kredītdevējam. Viss pārkreditēšanas process aizņems ne vairāk kā divus mēnešus, izmaiņu izskatīšanas gaitā deputātus informēja Ekonomikas ministrijas pārstāvji. Paredzēts, ka abi kredītdevēji savstarpēji apmainīsies ar informāciju, bet esošajam kredīta devējam būs iespēja 10 darba dienu laikā “noturēt” aizņēmēju un izteikt viņam izdevīgāku piedāvājumu, norāda Saeimas Preses dienests.

Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā paredz izmaksu samazinājumu. Kredīta devējs nedrīkstēs prasīt maksu par pārkreditēšanu, bet maksa par jaunā kreditēšanas līguma noformēšanu nedrīkstēs būt augstāka par vienu procentu no jaunā hipotekārā kredīta summas. Patērētājam būs tiesības to sadalīt trīs maksājumos.

Ņemot vērā, ka patlaban kredītu reklāma ir būtiski iertobežota, ar grozījumiem paredzēts atcelt reklāmas aizliegumu hipotekārajiem kredītiem, kā arī nekustamā īpašuma būvniecības vai mājokļu energoefektivitātes paaugstināšanas kredītiem. Tas veicinās patērētāju informētību par kreditēšanas iespējām un kreditētāju piedāvājumiem, kā arī veicinās konkurenci hipotekārās kreditēšanas tirgū, teikts grozījumu anotācijā.

Kredītiestāžu likuma grozījumi paredz iespēju kredīta devējam sniegt neizpaužamās ziņas citam kredīta devējam, ja šīs ziņas nepieciešamas hipotekārai pārkreditēšanai, lai izteiktu savu piedāvājumu patērētājam. Savukārt grozījumi Apdrošināšanas līguma likumā hipotekārās pārkreditēšanas gadījumā patērētājam paredz tiesības vienpusēji izbeigt esošo nekustamā īpašuma apdrošināšanas līgumu. Grozījumi nepieciešami, lai nerastos papildu izmaksas.

Paredzēts, ka Ministru kabinetam pārkreditēšanās kārtība jānosaka līdz šī gada 1.aprīlim.

Plānots, ka galīgajā lasījumā Saeima izmaiņas likumos skatīs 15.februārī un tās stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.