foto: Ieva Lūka/LETA
VID ieteicis nākamgad pārtraukt čeku loterijas rīkošanu
Bizness un ekonomika
2022. gada 3. jūnijs, 12:48

VID ieteicis nākamgad pārtraukt čeku loterijas rīkošanu

Jauns.lv / LETA

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ieteicis Finanšu ministrijai (FM) nākamgad pārtraukt čeku loterijas rīkošanu, kamēr tās organizēšana nav sākusi kļūt dārgāka par reālajiem ieguvumiem, intervijā sacīja VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Sākot organizēt čeku loteriju, tika noteikti konkrēti kritēriji, kam jāpiepildās, skaidroja Jaunzeme. Pirmais efektivitātes kritērijs paredz to, ka vidējais čeku loterijas dalībnieku skaits nākamajos 12 mēnešos un turpmāk veido vismaz 60% no vidējā čeku loterijas dalībnieku skaita čeku loterijas pirmajos 12 mēnešos, proti, vidējais čeku loterijas dalībnieku skaits 2021. gadā ir vismaz 43 315 cilvēki.

Lai arī šī novērtējuma rezultātā kritērijs izpildās, tas ir, vidējais čeku loterijas dalībnieku skaits ir 43 820 cilvēki, Jaunzeme sacīja, ka pastāv liels pirmā kritērija neizpildes risks 2022.gadā, jo rezultāts par 2021.gadu ir tikai par 505 čeku loterijas dalībniekiem lielāks, nekā plānotā minimālā vērtība. Turklāt datu izpēte un prognoze norāda uz to, ka čeku loterijas dalībnieku skaitam ir tendence samazināties.

"Tāpēc esam ieteikuši FM šīs loterijas rīkošanu nākamajā gadā pārtraukt, kamēr tās organizēšana nav sākusi kļūt dārgāka par reālajiem ieguvumiem. Nevajag likt nodokļu maksātājiem maksāt par neefektīviem projektiem. Šī loterija ir devusi labu pienesumu ēnu ekonomikas samazināšanai, bet visas pazīmes rāda, ka jau tuvākajā laikā tā būs sevi izsmēlusi," teica Jaunzeme.

Viņa piebilda, ka kopējie ieņēmumi no čeku loterijas īstenošanas 2021.gadā bija 2 525 060,09 eiro. 2021.gadā tematiskajos ceturkšņos iekļautajās nozarēs reģistrēto čeku skaits ir palielinājies par 34,4%.

Loterijas dalībniekiem ik mēnesi ir iespēja pretendēt uz 35 naudas balvām 100 eiro vērtībā, trīs laimestiem 5000 eiro vērtībā un vienu laimestu 10 000 eiro apmērā, bet ik mēnesi trīs naudas balvas 500 eiro vērtībā tiek izlozētas tikai starp nozares čekiem. Katru mēnesi tiek izlozētas ne tikai naudas balvas, bet arī dažādas Padziļinātās sadarbības programmas dalībnieku sarūpētās balvas.

Čeku loterijā var piedalīties ikviens, reģistrējot tīmekļvietnē "www.cekuloterija.lv" čeku, kvīti, biļeti vai ar internetbankas starpniecību apmaksātu rēķinu, kas izsniegts par pirkumiem internetā vismaz piecu eiro vērtībā. Darījumu apliecinošajam dokumentam ir jābūt izsniegtam par preci vai pakalpojumu, kas saņemts no Latvijā reģistrēta nodokļu maksātāja.

Čeku loterijas mērķis ir veicināt godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, mudinot pircējus pieprasīt čekus par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem, tādējādi veicinot kultūras maiņu sabiedrībā. Čeku loteriju organizē VID, informatīvi atbalsta VAS "Latvijas Loto".