Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
"Swedbank" bankomāts. (Foto: LETA)

IZM izstrādātais studiju un studējošo kreditēšanas modelis nav ilgtspējīgs

Bizness un ekonomika
2020. gada 12. novembrī 07:26 2020. gada 12. novembrī 07:26
  Jauns.lv / LETA
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātais un no šī gada ieviestais jaunais studiju un studējošo kredītu modelis nav ilgtspējīgs, jo ilgtermiņā arvien samazināsies iespējas izsniegt kredītus studēt gribētājiem, tāpēc tas steidzami ir jāpilnveido, informēja Finanšu ministrijā (FM).

FM skaidro, ka jau uz šo brīdi noslēgto studiju un studējošo līgumu summa veido 15,8 miljonus eiro, lai gan budžetā šim mērķim paredzētais finansējums ir 13 miljoni eiro. Līdz ar to FM ieskatā IZM nekavējoties jāsagatavo piedāvājums, kā kontrolēti organizēt studiju kreditēšanas procesu, nemaldinot studentus un arī aizdevēju, kā arī stingri ievērojot normatīvo aktu prasības finanšu politikas jomā.

Augstākajai izglītībai un pieteikšanās sistēmai atbalstam kredītu veidā ir jābūt visiem studēt gribētājiem pieejamai, kā arī vienkāršai, norāda FM. Izprotot studiju un studējošo kreditēšanas valstisko nozīmību, FM uzskata, ka nav atbalstāma situācija, ka tiek pasliktinātas kredītu ņēmēju iespējas saņemt kredītu atbilstoši noslēgtajiem līgumiem.

Pagājušajā gadā Ministru kabinets atbalstīja koncepcijā ietverto ceturto rīcības variantu, kas paredzēja jaunā modeļa ieviešanu, izsniedzot orientējoši 2000 jaunu kredītu gadā ar vidējo kredīta summu 6500 eiro apmērā, paredzot kredīta izmaksu četros kalendārajos gados, sākot ar 2020.gadu un turpinot kredītu dzēšanu bērnu dzimšanas gadījumos abiem vecākiem. Šī risinājuma varianta īstenošanai tika atbalstīts arī papildus nepieciešamais finansējums.

Šajā mācību gadā uzņemto studējošo kreditēšanai riska segums tika plānots, pieņemot, ka kopējā kredītlīgumu summa būs 13 miljoni eiro, skaidro FM.

Savukārt IZM esot apgalvojusi, ka banka izsniedz un "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") garantē studentu kredītus atbilstoši vidēja termiņa budžetā paredzētajam programmas finansējumam, tomēr, ņemot vērā, ka līdz novembrim noslēgto kredītu līgumu kopsumma par 2,8 miljoniem eiro pārsniedz koncepcijā paredzēto kopējo kredītu līgumu summu, FM secinājusi, ka studiju un studējošo kredīti tiek izsniegti nekontrolēti. Turklāt IZM piedāvātais papildu finansējums 2020.gadā neatrisina problēmas pēc būtības, bet tikai īstermiņā, uzskata FM.

Līdz ar to FM ieskatā nav pieļaujama situācija, ka risinājums tiek meklēts tikai tad, kad saistības jau ir uzņemtas. IZM tādējādi esot jāsniedz priekšlikumi situācijas ilgtermiņa risinājumam, tajā skaitā jāpiedāvā sistēmiski risinājumi, kā tiek nodrošināta jaunu studiju un studējošo kredītu izsniegšana, lai to šogad un turpmāk nodrošinātu IZM piešķirto valsts budžeta līdzekļu apmēros.

Tāpat FM norāda, ka nākamā gada valsts budžeta un vidēja termiņa budžeta ietvara likumprojekta sagatavošanas un izskatīšanas procesā IZM nebija iesniegusi attiecīgu prioritārā pasākuma pieteikumu par nepieciešamo papildu finansējumu aktuālās situācijas ar studiju un studējošo kreditēšanu risināšanai.

Jau ziņots, ka kopš vasaras "Swedbank" ir noslēgusi sadarbības līgumu ar "Altum" par studiju un studējošā kredītu izsniegšanu 2020./2021.mācību gadam. Iepriekš studiju kredītus ar valsts galvojumu izsniedza "SEB banka", kas jūlija sākumā paziņoja, ka 2020./2021.mācību gadā vairs to nedarīs. Kopš 2010.gada "SEB banka" bija vienīgā banka, kas nodrošināja studentiem aizdevumus ar valsts galvojumu.

Citi šobrīd lasa

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; Ukrainas spēki sašāvuši pēdējo tiltu, pa kuru Krievija pārsvieda tehniku uz Hersonas apgabalu 10
12 ar veselību saistītas lietas, kas par sevi ir jāzina ikvienam cilvēkam
Speciālo uzdevumu bataljons savalda burku mētātāju, "sašņorē" suteneri un narkomānu, atbrīvo vēžus: kriminālā province
Pievienot komentāru